Eczacılar İlaç Fiyatlarına Yüzde 36 Zam İstiyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, İlaç Fiyat Kararnamesi'nin güncellenmesi talep etti. Başkan Saydan 'Sağlık Bakanlığı'nın İlaç Fiyat Kararnamesi'ndeki oranları, SGK'nin de sözleşmedeki oranları bir an evvel Hazine ve Maliye Bakanlığının yeniden değerleme oranı (%36,20) tespitine uygun olarak güncellemesi gerekiyor' dedi.

Eczacılar İlaç Fiyatlarına Yüzde 36 Zam İstiyor

Saydan, yazılı açıklamasında, ilaç fiyatlandırmasına esas olacak avro kurunun bu yılın ilk 45 gününde belirleneceğini anımsattı.

Yeni kurun 14 Şubat'ta ilan edileceğini ve 19 Şubat'ta yürürlüğe gireceğini vurgulayan Saydan, şunları kaydetti:

"Eczane sahibi eczacılar için ilaç fiyatları sadece, vatandaşın ulaşabileceği, erişebileceği kolaylıkla alarak tedavi olacağı fiyatlar olması açısından önemlidir. İlaç fiyatları, ilaç firmalarını, yani üretici ve ithalatçıları ilgilendirir. Ancak ilaçların fiyatı kadar bulunabilirliği ve erişebilirliği de önemlidir. Bu yüzden biz eczacılar olarak her zaman 'en pahalı ilaç bulunmayan ilaç' diyoruz. Eczane eczacıları olarak kademeli karlılık oranı ile çalışmaktayız ve yayınlanmasının üstünden 13 yıl geçmesine rağmen hiç güncellenmemiş olan beşeri ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan karlılık tablosundaki kademe oranlarının mevcut piyasa koşullarına uygun olacak şekilde güncellenmesi gerekmektedir. 2022'den öncelikli beklentimiz İlaç Fiyat Kararnamesi'nin (İFK) güncellenmesidir."

HAZİNE BAKANLIĞININ YENİDEN DEĞERLEME ORANINA GÖRE GÜNCELLENSİN


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Eczacıların Sağlık Bakanlığına bağlı olduğuna ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) düzenlemelerin kendilerini ekonomik açıdan etkilediğine dikkati çeken Saydan, "Sağlık Bakanlığı'nın İlaç Fiyat Kararnamesi'ndeki oranları, SGK'nin de sözleşmedeki oranları bir an evvel Hazine ve Maliye Bakanlığının yeniden değerleme oranı (%36,20) tespitine uygun olarak güncellemesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bunlarda İlaç Stokçuları
Bunlarda İlaç Stokçuları - 1 hafta Önce

İlaçların ortadan kaybolup her gün haberlerde "ilaç yok vatandaş bu ilacı alamazsa ölecek" manşetlerinin sebebi belli oldu. 3 kuruş için halktan ilaç saklayanar; Yatacak yeriniz yok ateşler sizi bulacak.

Süpermarketlerde keşkee
Süpermarketlerde keşkee - 1 hafta Önce

İlaç reyonu olsa da ...görsem o eczacıları...Eczacı demek,ilaç yapan demek...Bakkal dükkanından farkı yok ilaç yapmayan eczacının...

memur
memur - 7 gün Önce

Ben 2006 yılınran bu yana ilacımı zor buluyordum artık hiç bulamıyorum salofalk granül sixik 1000 mğ bulabilen varsa söylesin ülser atif kolitlilerin ilaçları neden yok eczacılar oturduğu yerden para kazanıyor

İŞTE MESLEK GRUBU
İŞTE MESLEK GRUBU - 1 hafta Önce

BUDUR.
KENDİ İSTEDİĞİ ZAMMI VİRGÜLÜNE KADAR BELİRLEMİŞ.

Komik
Komik - 1 hafta Önce

Ne 3 kuruşu 3 4 milyon kârımız oluyor. Sen olsan sen de yapmaz mıydın? Şaka olduğunu belirteyimde zira beyin yoksunu herkesi kendi gibi bilen insan çok. Kamuda çalışırken bulamadığımız ilaçları kim stokluyor DMO mu?

sivaslı
sivaslı - 1 hafta Önce

yeter meslek grupları üzerine milleti kışkırttığınız bi kaç eczacıya saldırı olursa yeni haber şansımı bulacaksınız

5. Piyade
5. Piyade @sivaslı - 1 hafta Önce

@sivaslı Eczacı zam isteyecek ve bu haber yapıldığında kötü mü olacak. Ruhunuz ideolojik olmuş. Zam iyi birşeymiş gibi savunuyor niye kendi taraftarı olduğu için ama başka ürünlere zam yapılırsa TAYYİP yaptı İSTİFA diyecekler. Marketteki manavdaki petroldeki zammı kısaca herşeyi Sayın Erdoğan diyorki zam yapın halk beter olsun öyle mi ??? Ama eczacı yaptığı zamdan halka eziyetinden sorumlu olamayacak öyle mi ?? Sizi gibi çıkarcılar sizi gidi siyasi troller sizi !!!!

SIRADAKİ HABER