E-Devlet'e Yeni ve Kullanışlı Özellik'' Çalışma Hayatım''

e-Devlet platformuna gelen 'Çalışma Hayatım' uygulaması ile vatandaşlara iş arama, emeklilik, çalışmaya başlama, sigorta, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatını oluşturan tüm iş ve işlemlerin aynı yerden yapılabileceği belirtilmişti. Peki 'Çalışma Hayatım' uygulaması nedir ve nasıl kullanılır? e-Devlet'te emeklilik yaşı, kalan prim günü nasıl hesaplanır?

E-Devlet'e Yeni ve Kullanışlı Özellik'' Çalışma Hayatım''

Geçtiğimiz günlerde e-Devlet Kapısı'nda sunulan "Çalışma Hayatım" adıyla yeni bir bütünleşik hizmet çalışmasının başlatıldığı duyurulmuştu.

Emekliliğe kalan gün sayısı hesaplama artık e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

"Çalışma Hayatım"da Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR ve SGK hizmetleri bulunuyor.

Çalışma Hayatım bütünleşik hizmetinin emekliler, çalışanlar ve iş arayanlar için modellendiğini anlatan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, bu bütünleşik hizmetle emeklilerin "Emeklilik İşlemleri" modülünden 4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkodlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu işlemleri gibi pek çok işlemi gerçekleştirebileceğini belirtti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

E-DEVLET’TE EMEKLİLİK YAŞI NASIL HESAPLANIR?

E-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutusuna 'Çalışma Hayatım' yazarak çıkan seçeneğe tıklayın.

Açılan sayfada "Ne zaman emekli olurum?" başlığı altında prim ödenen gün sayısı ve emeklilik yaşı bilgileri yer alacak.

Ayrıca yine e-Devlet'te yer alan 'Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?' seçeneğine tıkladıktan sonra açılan sayfada hizmete başlama yılınızı girdikten sonra sorgulama yapabilirsiniz.

E-DEVLET ÇALIŞMA HAYATIM EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
657
657 - 1 ay Önce

İyi güzel hoşta çalışma hayatımdaki emeklilik yaşı yanlış gösteriyormuş dediler.

Alpi
Alpi - 1 ay Önce

Hatalı veriler var.yanlis hesap

SIRADAKİ HABER