Doktorun Evinde Ölü Bulunan Sağlıkçının Kesin Ölüm Nedeni

Doktorun Evinde Ölü Bulunan Sağlıkçının Kesin Ölüm Nedeni

Geçtiğimiz ay Ankara'da bir evde ölü bulunan  anestezi teknikeri olan Ayşe Karaman'ın ölümün ardındaki sis perdesi aralanıyor.

İstanbul Adli Kurumun hazırlandığı ve oy birliği ile karar verilen raporda yüksek dozda anestezik madde nedeniyle ani kalp ve solunum durmasına bağlı hayatına kaybettiği anlaşıldı. 

Ankara'da çalışan doktoru Özgür T.'nin evinde ölü bulunan Ayşe Karaman henüz 25 yaşındaydı.

Adli tıp heyetinin kararından önce otopsi yapılmış ve Ayşe Karaman'ın kanında  propofol isimli ilaç bulunmuştu.

Propofol Nedir

Bu ilaç akut evrede etkili, damar içi  hipnotik ajandır. Genel olarak kullanımı  anestezi, indüksiyon ve idamesi, mekanik ventilasyon'dur.  Yetişkinler tarafından kullanılanı ise prosedürel sedasyon'dur. Propofol aynı zamanda yaygın veteriner ilacı olarak da kullanılır.

Tek dozu dahi bağımlılık yapabilen bu ilaç son zamanlarda sağlık çalışanalrı tarafınan kötüye kullanımı ile gündeme gelmeye başladı. Kırmızı reçete ile satılan ilacı sağlık çalışanları rahatlıkla temin edebiliyor.  Ölümcül yan etkileri olan ilaç ani solunum ve kalp durmasına neden oluyor.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali baba
Ali baba - 8 ay Önce

Cinayet

uzman dr
uzman dr - 8 ay Önce

anestezi bölümü en az lisans mezunu veya lisans üzerine uzmanlıkla olmalı hem kendilerine hemde hastalara zarar veriyorlar çok şahit oldum

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 8 ay Önce

Sağlıkçılar kolay elde ediyor ve ölüyor, devlet derhal bu işe el atmalı ve içimizdeki ilaç bağımlılarını ivedilikle tespit etmelidir

SIRADAKİ HABER