banner1

Doğum yapan çalışan kadınlara maddi destek artıyor

Doğum yapan çalışan kadınlara maddi destek artıyor

Çalışan anneler, doğum yaptıklarında üç ayrı ödeme alırken, bu para asgari ücretli bir anne için en az 6 bin 848 lirayı buluyor. Rakam çocuk sayısına ve brüt maaşa göre artıyor. 4 bin lira brüt ücreti olan bir anne için ödenen toplam miktar ilk çocukta 10 bin 435 liraya, üçüncü çocukta ise 10 bin 735 liraya kadar çıkıyor.

112 GÜNLÜK ÖDEME

Doğum öncesi ve doğum sonrası 8'er hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin yapan anneler, bu sürelerde çalışmasalar da maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeniyor. Toplam 112 güne denk gelen bu sürede annelere brüt maaşlarının üçte ikisi veriliyor. Asgari ücretli bir annenin aldığı para, en az 6 bin 367 lira 57 kuruşu buluyor. Bu parayı alabilmek için raporu işyerine teslim etmek yeterli oluyor. İşlemler işyeri tarafından yapılıyor.

İLK ALTIN DEVLETTEN

Annelere ayrıca devlet doğum yardımı da yapıyor. Bu yardımı alabilmek için çalışma şartı aranmıyor. Tüm annelere bebeğin yaşaması şartıyla çocuk sayısına göre ödeme yapılıyor. Burada ödemeler ilk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncü ve sonrasında 600 lira olarak belirleniyor. Para annenin hesabına yatırılıyor. Bunun için kaymakamlıklara başvurmak yeterli oluyor.

HER YIL SÜT PARASI ARTIYOR

Annelere ödenen üçüncü ödeme ise süt parası olarak biliniyor. Her yıl artan süt parası, bu yıl 180 lira olarak uygulanıyor. Çalışan anneye ödenen bu para anne çalışmadığı zaman sigortalı babaya veriliyor. Tüm bu ödemeleri e-Devlet'ten takip etmek ve kendi banka hesabınıza yönlendirmek de mümkün oluyor.

Asgari ücretli bir annenin ödeneği şöyle hesaplanıyor:

Aylık brüt ücret: 2.558.40 TL

Günlük brüt ücret: 2.558.40 TL/ 30 = 85,28 TL

16 haftalık (112 gün) rapor parası: - 85.28X 112= 9.551.36

Anneye ödenecek miktar: 9.551.36 X 2/ 3= 6.367.57 TL

Faruk Erdem

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
ATT
ATT - 5 ay Önce

Ben istifa ettim ve hiç bir sendikaya da üye olmayacağım. Alayınız aynısınız. Lütfen istifa edin arkadaşlar. Bizi bu kadar kullanmalarına izin vermemeliyiz.

ephe
ephe @ATT - 5 ay Önce

Ben de ettim ve dediğin gibi hiç bir sendikaya da üye olmayacağım. Bu sendikaların yaptıkları dostlar alışverişte görsün, artık yemezler.

RAMAZAN
RAMAZAN - 5 ay Önce

MAŞALLAH ÇOK ŞEY KAZANDINIZ BİZ NEDEN BİR ŞEY GÖRMEDİK KAZANDIKLARINIZDAN DÖNER SERMAYEMİ SÖZLEŞMELİLERE KADROMU HİZMETLİLERE VKHİ KADROSUMU ALDINIZ NE KAZANDINIZ MİLLETİ KANDIRMAKTAN.

SEVGİLİ RAMAZAN KARDEŞİM KENDİLERİ KOLTUKTA İYİ KAZANIYOR DOĞRU MAAŞ YÜKSEK YEME İÇME TEMSİL GİDERİ KENDİ TUZLARI KURU BİZLERDEDE TUZU KOKUTTULAR.BUNDAN İYİSİ CAN SAĞLIĞI.
SEVGİLİ RAMAZAN KARDEŞİM KENDİLERİ KOLTUKTA İYİ KAZANIYOR DOĞRU MAAŞ YÜKSEK YEME İÇME TEMSİL GİDERİ KENDİ TUZLARI KURU BİZLERDEDE TUZU KOKUTTULAR.BUNDAN İYİSİ CAN SAĞLIĞI. @RAMAZAN - 4 ay Önce

BİZLERDEN ALDIKLARI GÜCÜ YANDAŞLARINA TEMSİLCİLERİNE VE GEÇMİŞ YOL ARKADAŞLARINA KULLANIP ONLARI BİR YERLERE GETİRMİYORLARMI GETİRİYORLAR.BİRDE SÖZLEŞMELİ MÜDÜR MÜDÜR YARDIMCISI ÇIKMIŞ ATANANLARA BİR BAKIN ALLAH AŞKINA HEP BUNLARLA ORGANİK BAĞI OLAN ŞAHISLAR.BİZLER BUNLARA DESTEK VERDİKÇE BİZLEREDE MÜSTEHAK İYİ OLUYOR BİZLERE.ADAMLAR LALE DEVRİ YAŞIYOR.İNSANLARIN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA.ALLAH İCRA ETSİN BURUNLARINDAN FİTİL FİTİL GELSİN İNŞALLAH.ALLAH YEDİRMESİN.SINAV KAZANIP ATANMAYAN GARİP GURABA 2351 VHKİ Yİ HİÇ AĞIZLARINA ALIYORLARMI HAYIR NEDEN ALSINLAR ONLAR SUÇLU SINAV KAZANDI.İŞTE ADALET İŞTE HAK İŞTE HUKUK.ALLAH HAKSIZLARIN HAKKINDAN GELSİN İNŞALLAH.BU FUKARA DÜŞMANI ZALİMLERİN.

???????????
??????????? - 5 ay Önce

hiç gülesim yoktu, Allah seni ..... etsin

Laborant
Laborant - 5 ay Önce

Hakikaten çok komiksiniz !!!

Sağ Mem
Sağ Mem - 5 ay Önce

Sabah Sabah çok güldüm :)))

saglıkçı
saglıkçı - 5 ay Önce

sizlere söyleyecek laf yok duruşunuz çok güzeldi.herşeye yüzde elli zam gelmişken memura yüzde dört...duruş iyi....Allah cezanızı versin hepinizin...

Sendikacı
Sendikacı - 5 ay Önce

He he bi git ya

Çavuş
Çavuş - 5 ay Önce

İhi


SIRADAKİ HABER