Diyanet İşleri Başkanı: Fitrenin bu miktarın altına düşmemesi lazım

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, katıldığı bir televizyon programında Ramazan ayına dair değerlendirmelerde bulundu. Fitre konusuna da değinen Prof. Dr. Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulunun belirlediği miktarın asgari miktar olduğunun altını çizerek, "Herkes kendi imkanına göre fitresini belirleyebilir. Ama asgari bu sene 40 lira olarak belirledik. 40 liranın altına düşmemesi lazım. Dolayısıyla üst sınırı yok" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı: Fitrenin bu miktarın altına düşmemesi lazım

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TRT 1 ekranlarında yayımlanan "Ramazan Sevinci" programının konuğu oldu. Erbaş, Serdar Tuncer'in sunuculuğunu yaptığı programda, Ramazan ayına ve Diyanet İşleri Başkanlığının bu ayda yürüttüğü hizmetlere dair değerlendirmelerde bulundu.

Ramazan ayının hediyelerinden birisinin oruç olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, "Oruç, müminler için bir kalkandır. Oruç kötülüklere, günahlara karşı kalkan. Oruç aynı zamanda, "İslam beş şey üzerine bina edilmiş" hadis-i şerifinde sayılan ibadetlerden birisidir. Bu ibadeti bize getiren Ramazan ayıdır" dedi.

Başkan Erbaş, Ramazan ayının öncüsünün teravih namazı olduğunu belirterek, "Ramazan ayının en büyük hediyelerinden birisi, 2 yıldır hasret kalmış olduğumuz teravih namazlarıdır. Dün gece büyük bir coşku ile bütün camilerimizde teravih namazı ile Ramazan ayını karşıladık. Dün gece biz de Ayasofya'daydık. Ayasofya'da 88 yıl sonra teravih namazı kıldık. Biz esasında başka camilerimizde 2 yıllık hasreti giderdik ama Ayasofya 88 yıllık hasretini gidermiş oldu elhamdülillah. Buradan milletimize çağrım, davetim teravih namazlarını çocuklarımızla, gençlerimizle şenlendirelim" diye konuştu.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Sahur ve iftar sofralarında aile fertlerinin bir araya gelmesinin aile birliğine katkı sağladığını dile getiren Başkan Erbaş, "İftar sofraları mütevazi olmalı. Fakir, yoksul, garip gureba insanlarımızla beraber eğer iftarı yapabiliyor isek makbul iftar budur. Ramazan ayı aynı zamanda fakir fukaranın, garip gurebanın görüp gözetilmesi gereken önemli bir aydır ve bizi uyarır" ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, fitreyle ilgili olarak Din İşleri Yüksek Kurulunun belirlediği miktarın asgari miktar olduğunun altını çizerek, "Herkes kendi imkanına göre fitresini belirleyebilir. Ama asgari bu sene 40 lira olarak belirledik. 40 liranın altına düşmemesi lazım. Dolayısıyla üst sınırı yok. Varlıklı insanlarımız, zengin insanlarımız ne kadar çok verebilirse o kadar çok sevap alacaklardır" şeklinde konuştu.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 2 ay Önce

Sanırım en bereketsiz ve en zorlu ramazan ayını yaşıyoruz. İnsanlar iftar vermeyi bırakın,birbirlerinden kaçar oldular. Zenginler bile iftar çadırlarına yardım etmiyor ve iftar çadırları kurulmuyor bile. Bazıları ne kadar övünse azdır!!!!

Murat Akın
Murat Akın - 2 ay Önce

Hele bir sorun millete; Fitre verecek para bıraktınız mı millette? Yaptığınız zamlarla erzak alamıyor millet.

Aha
Aha - 2 ay Önce

Villandan sarayından bi garip gureba ile yaptığın iftarın görüntüsünü paylaş da halka örnek olsun. Diyanet kapatılsın alimler ile işler yürütülsün

alii
alii - 2 ay Önce

diyanet ve imamlar boşa maaş alıyor kapatılsın diyanet imamalıkta kaldırılsın kendimiz kılarız namazı biri müdür olmuş biri bilmeme ne imamamış peh

alii
alii - 2 ay Önce

kendi kaç lira vermiş onuda söylesin diyanet kapatılsın hiç bir işe yaramıyor boşa maaş alıyor

ADİL
ADİL - 2 ay Önce

Ben fitremi diyanete bağışlasam olurmu,makam aracı eskide.

SIRADAKİ HABER