Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni burs müjdesi!

TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ""Ömrünü bilime adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin adına yeni bir burs programı başlatıyoruz." diyerek müjdeyi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni burs müjdesi!

Ödül alan insanlarımızın her biri bilime uluslararası düzeyde katkı sağlamış insanlardır. 21'nin kadın olması bizim için ayrı bir gurur meselesidir. Bu ödüller herkes için bir teşvik unsuru olacaktır. 2021 TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri'nin camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.

Doğu ve Batı kavramlarını yaşadığımız coğrafyayı düşünerek ele alıyoruz. Ömer Hayyam'lar, Farabi'ler, Biruni'ler bizim medeniyetimizin insanlarıdır. Geçmişteki başarılarımızla iftihar ederek bir yere varamayız ama geçmişten günümüze köprü kurmazsak geleceğimizi göremeyiz. Yapmamız gereken üzerimize düşenleri yerine getirmek, çalışmak, üretmektir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi yiğit düştüğü yerden kalkar. Bu toprakların bereketine güveniyoruz. Son 19 yılda yaptığımız yatırımlarla bilimin hamisi olduk, olmaya devam ediyoruz. Bilim Türkiye'nin siyasi bağımsızlığının teminatıdır. İnovasyonun özellikle ünivesitede, teknoloji geliştirme bölgelerinin niteliğini de artırdık.

"DAHA BİRÇOK AZİZ SANCAR ÇIKACAK"

Rahmetli Cemil Meriç, "Bilgi sonu gelmeyen bir fetihtir" diyor. Biz bu fetihler için Fatih'ler yetiştirmeyi istiyoruz. Dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivalinde yarışmalara katılan gençlerimiz geleceği dizayn edecek gençliktir. Ülkemizden daha birçok Aziz Sancar çıkacağının habercisidir. Biz bilim insanlarımıza şöyle sesleniyoruz. O çocuklarla beraber gece gündüz didinin!

YENİ BURS MÜJDESİ

Aziz Sancar hocamız adına verilecek doktora sonrası araştırma bursunu 2022 Ocak ayında başlatıyoruz. Programda yer alacak hocalarımızı Aziz Sanca hocamız bizzat seçecek.

Ömrünü bilime adayan, bilim tarihi alanındaki kıymetli çalışmalarıyla dünyada çığır açan Prof. Dr. Fuat Sezgin adına yeni bir burs programı başlatıyoruz.

Yüksek lisans, doktora ve sonraki süreçlerde bilim alanında çalışma yapan hocalarımıza burs vereceğiz.

"TÜRKİYE, 10 BASAMAK YÜKSELDİ"

Yüksek teknolojiye erişebilmenin ilk tohumu temel araştırmalarda atılıyor. Bunun için üniversitelerdeki tematik çalışmaları destekliyoruz. TÜBA'nın her bilimsel etkinliği hayatımıza büyük katkı sağlıyor. Bu kapsamda 2021 yılında 12 eser basıldı. Yazımında önemli mesafe alınan bilim sözlüğü de bir diğer önemli eserdir. Bu sözlük bilimin kendi dilimizde üretilmesine önemli katkı sağlayacaktır. Bu konudaki gayretlerinden dolayı TÜBA'yı ayrıca takdir ediyorum.

Ülkemiz teknolojisini daha ileri taşıyarak gayretlerinin meyvesini alacaktır. Türkiye küresel yenilik endeksinde 10 basamak yükselerek 41'nci sıraya yükseldi. İlk 50'de en çok artış gösteren ülke olduk.

Buradan bütün dünyaya seslenerek şunu söylemek istiyorum: Bizi izlemeye devam edin.

Teknolojik bağımsızlığın siyasi bağımsızlığın teminatı olduğunu bilerek çalışmaya devam edeceğiz. Bize dayatılan şartlara yıllarca boğun eğmedik.

"HEDEFİMİZ DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİ İÇİNE GİRMEK"

İhracatta yıllık 221 milyar dolar rakamını yakaladık. Cari fazla vermeye başlayacağımız günler inşallah yakındır. Enflasyon dahil bir çok alanda ekonomiler sınanmaya devam ediyor. Türkiye ekonomisi de bu sıkıntılı süreçlerin etkisini hissediyor. Ama biz bu fırtınaya sağlam bir ekonomi ile girdik. Pusulamız katma değerli üretimdir. Rotamız; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyümedir. Hedefimiz de dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmektir. Üstelik bu hedefe hiç olmadığımız kadar yakınız.

Bu mücadelede başarıya ulaşmak için teknolojiye ve bilimin desteğine ihtiyacımız var. Bilimi anaokul çağındaki çocuklardan başlayarak ön sıralara çıkarmak amacımızdır. İnsan gücüne, azme ve iradeye sahibiz.

SGK REHBERİ

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alkışlar Sizin İçin
Alkışlar Sizin İçin - 8 ay Önce

İnsan bi gurur duyuyor savunma sanayide devrimler, sağlıkta başarılar, hazine ve ekonomide ihracatlar, düşmana yapılan masa oyunları, pkk leşleri, akdenizde diplomatik akıl, suriyede libyada azerbaycanda destansı zaferler yurdumuzun her yerinde yapılan savaşlar yemin ediyorum yüreğim ürperiyor gözlerim doluyor. RABBİM katkısı olan herkesten razı olsun. 2 cihanda acı göstermesin. Şehitlerimize rahmet diliyorum. (SUBHANALLAH) İYİKİ VARSINIZ.

Sağlıklı Yaşam
Sağlıklı Yaşam - 8 ay Önce

Barınamayanlar ve Yurtsuzlar provokasyonu tutmadı. Öğrencileri en iyi Ak parti düşünür hizmetin kralını yapar. Bugüne kadar her şehire üniversite açan, ◆ Türkiye’deki üniversite sayısını 76’dan 207’ye, 190 olan yurt sayısını 774'e, 182 bin olan yatak kapasitesini de 719 bine çıkardı. ◆ Türkiye, dünyanın en fazla sayıda kamu yüksek öğrenim öğrenci yurduna ve yatağına sahip ülkesidir. ◆ Yurtlarda kalan öğrencilere ayda 570 lira da beslenme yardımı yapıyor devlet. Bu rakam 2002’de 9 liraydı. ◆ Daha önce burs miktarı 45 lira iken şimdi yılın 12 ayı boyunca yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciye lisans için 650 lira, yüksek lisans için 1300 lira, doktora için 1950 lira burs veya kredi veriyor. ✘ 2008 yılında chp anayasa mahkemesine giderek öğrencilere burs verilmesini iptal ettirmişti.

✔ Toplam yurt sayısı : 774
✔ Yurt yatak kapasitesi : 719 bin 567
✔ Yurt yatak tipleri : %89 baza ve karyola
✔ Yurt bulunan il ve ilçe sayısı : 81 il 241 ilçe
✔ Beslenme yardımı : 570 TL/AY
✔ Kredi/Burs verilen öğrenci sayısı : 1 milyon 449 bin 387
✔ Öğrenci (Lisans) bursu fiyatı : 650 TL
✔ Öğrenci (Yüksek Lisans) bursu fiyatı : 1300 TL
✔ Öğrenci (Doktora) bursu fiyatı : 1950 TL

SIRADAKİ HABER