Çin Aşısı Yapılan Sağlık Çalışanlarında Antikor Oranı Yüzde 98.2

Adana'da yapılan araştırmada, iki doz Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronoVac aşısı uygulanan sağlık çalışanlarının antikoru yüzde 98.2 tespit edildi.

Çin Aşısı Yapılan Sağlık Çalışanlarında Antikor Oranı Yüzde 98.2

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferdi Tanır, araştırmanın Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesinde çalışan 282 sağlık çalışanında yapıldığını ve 3 aşamadan oluştuğunu belirtti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Sonuçlarını paylaştıkları çalışmanın ilk aşama olduğunu belirten Prof. Dr. Tanır, araştırmadaki amacın sağlık çalışanlarında uygulanan kamuoyunda Çin aşısı olarak bilinen inaktif SARS-CoV-2 (CoronaVac) aşısına karşı oluşan bağışıklık yanıtının araştırılması olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Tanır, çalışmada iki doz aşı uygulanan sağlık çalışanlarında oluşan bağışıklık cevabının (antikor) incelendiğini, çalışma sonuçlarına göre yüzde 98.2 gibi yüksek oranda tespit edilebilir antikor geliştiğini saptadıklarını kaydetti.

Daha önce Kovid-19 geçirmiş olan kişilerin tamamında yüksek seviyede antikor oluştuğu, ileri yaş veya kronik hastalığı olan kişilerde antikor seviyelerinin daha düşük olduğunun gözlemlendiğini kaydeden Prof. Dr. Tanır, bu bulguların "Yaşlı bireylerde ve bağışıklık yanıtı gelişmeyen kişilerde üçüncü doz gerekli mi?" sorusuna neden olduğunu ayrıca aşılama sonrası hiçbir ciddi istenmeyen etki saptanmadığını ifade etti. Prof. Dr. Tanır, "Çalışmanın 3. ve 6. ay sonuçlarında ise antikor seviyelerindeki değişimi ve aşının klinik hastalıktan koruyuculuk oranlarını, bağışıklık yanıtı gelişmeyen kişilerde geç yanıtın oluşmasını, antikor cevabı düşük olan kişilerde ise ilk 6 ayın sonunda antikor seviyelerindeki olası değişimleri tespit etmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Ferdi Tanır, çalışmaya Çukurova Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Fonu tarafından finansal destek sağlandığını sözlerine ekledi.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 3 hafta Önce

bana bi gülmek geldi:))))):))

Hknkrsl
Hknkrsl - 2 hafta Önce

Annem babam ve ben 2 doz aşı olduk annem ve ben evde yatıyoruz babam şuan yoğun bakımda servisimizde aşıdan sonra pozitif olanları saymıyorum bile süper araştırmacılar sizi

Cahit Demir
Cahit Demir - 2 hafta Önce

Şubat ayında 2. dozları yaptırdık. İş yerinde aynı koridorda 8 kişi pozitif çıktı. Bir arkadaşımız da çok ağır geçiriyor. Nasıl %98'miş anlamak zor :-(

dt
dt - 2 hafta Önce

-Kaç sağlık çalışanı 2 doz aşısını tam olarak oldu?
-Bunlardan kaçı covid enfeksiyonu geçirdi?
-Kaçı ağır hasta oldu?
-2 doz aşısının olup vefat eden arkadaşlarımız var mı?

Bunları açıklamadan gerisi laf......

SIRADAKİ HABER