CHP'li Vekil: 30 Bin Lira Maaş Alan Hekim Yok

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, hastaların iki aya kadar randevu alamadığını ifade ederek sağlık sisteminin çöktüğünü iddia etti.

CHP'li Vekil: 30 Bin Lira Maaş Alan Hekim Yok

Kasap, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, sağlıkta adaletin sağlanması ve emeğin karşılığının verilmesi gerektiğini söyledi.

Tıp ve diş hekimliği fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücret kadar ödeme önerildiğini hatırlatan Kasap, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu beyanının üzerinden 1 ay geçti ancak intörn hekimlere bu maaşlar henüz yatırılmadı." dedi.

Sağlık çalışanlarının yoksulluk sınırının altında maaş aldığını dile getiren Kasap, hekimlerin saatlik nöbet ücretinin 46 lira olduğunu, icap nöbeti için verilen paranın yakıt ücretini karşılamayacağını belirtti.

Bir hekimin eline geçen maaşın 17-18 bin lira olduğunu savunan Kasap, "Sağlık Bakanı, hekimlere 'Hiç ümidinizi kesmeyin, 29-30 bin liradan aşağı maaş almayacaksınız.' diyor. Yok böyle bir dünya. 28-30 bin lira maaş alan hiçbir hekim mevcut değil." diye konuştu.

Kasap, MR ve tomografi değerlendirme bedelinin 3-5 lira olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Bir hekim günde 150-200 film değerlendiriyor. Film başına 3 dakika düşmüyor. Birçok yanlış, eksik veya atlanan tanı var. Hastalar mağdur oluyor. Sağlık Bakanlığı göz göre göre buna izin veriyor. Neden engel olmuyorsunuz, neden insanımızın sağlığıyla oynuyorsunuz? Bu uygulamaya standardizasyon getirilmesi lazım. 3-5 liraya MR, tomografi değerlendirilmez. Sağlık sistemi çökmüş durumda. Sağlığı bir bataklığa çevirdiler. Hastalar, 15-20 gün hatta 2 aya kadar randevu alamıyor. Hastanın derdini anlatması ve doktordan o konuda açıklama alabilmesi 5 dakikaya sığmıyor. Bir hekime 5 dakikalık süre biçilmesi insanlık dışı. Böyle bir zeminde şiddetin olmaması mümkün değil."

https://meclishaber.tbmm.gov.tr/

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
nerede yaşıyoruz?
nerede yaşıyoruz? - 2 hafta Önce

Diyarbakırın ilçe hastanelerinde uzman hekimler maaş+döner sermaye+ icap+ fazla mesai ile 40 bin ile 50bin arası alıyor ama sağlık çalışanlarının ise aldıkları ünretlerde yerle yeksan ha pardon unuttum biz doktor bakanlığında çalışıyoruz

ank06
ank06 - 2 hafta Önce

SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLERE BİR BAK İSTERSEN , 40 LAR 50 LER HAVADA UÇUŞUYOR

Sözleşmeli yöneticilik kalkmalı ACiL
Sözleşmeli yöneticilik kalkmalı ACiL @ank06 - 2 hafta Önce

Milletvekili yakını yiğeni damadı sendikacı müdürlükleri son bulsun

Asistan Dr
Asistan Dr - 2 hafta Önce

Çıplak maaşı yoktur da hocaların poliklinlik üstünden performansları, ameliyat ücretleri vs toplam bordroları onun iki katıdır ezilen uzman ile asistandır tabi diğer kurumlardan aldığı ücretleri saymıyoruz bile

doğrusu
doğrusu - 2 hafta Önce

Aile hekimleri hekim değil mi acaba?Öğretim üyesi olan doç.ve prof.lar hekim değil mi acaba?Sorun bakalım kaç bin tl.maaş+döner sermaye alıyorlarmışmş?

Pötürgeli
Pötürgeli - 2 hafta Önce

Bizde 4924 kadrolu uzmanlar her şey dahil 40 bini geçiyor

Hemşire sağlık personeli
Hemşire sağlık personeli - 2 hafta Önce

Maaş+ sabit ödeme+ döner sermaye derken aylık ellerine 35--40 bin liracık geçiyor. Doğal olarak bu da geçinmelerine yetmiyor.

Cinci Hoca
Cinci Hoca - 2 hafta Önce

Çarpacaksın bunları bu konular yıllardır var yenimi gündeme geliyor.. FETÖ' nün bozduğunu kimse düzeltemez.

Cinci HOCA
Cinci HOCA - 2 hafta Önce

İsim listesini yayınlarsak KVK aykırılık teşkil eder..


SIRADAKİ HABER