CHP, Başhekim Yardımcısına Verilen Cezayı Az Buldu

Cumhuriyet'in haberi

CHP, Başhekim Yardımcısına Verilen Cezayı Az Buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce “medeni hukuk ve laikliği hedef alan açıklamalarıyla” tepki çeken Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin (GATA) eski başhekim yardımcısı Ali Edizer’in, “30 ihtar puanıyla cezalandırıldığını” ve disiplin raporu kapsamında Ankara Güdül Devlet Hastanesi’ne atandığını açıkladı. Aile hekimlerine, “basına izinsiz demeç vermeleri” durumunda bile 50 ihtar puanı verileceğini anımsatan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Siz, içeriğinden bağımsız olarak, mesleğiyle ilgili paylaşım yapan hekime, ‘Seni cezalandırırım, sözleşmeni yapmam’ diyorsunuz. Ama diğer tarafta hekimlik mesleğiyle bağdaşmayacak bir kişiyi adeta ödüllendiriyorsunuz” tepkisini gösterdi. 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Ali Edizer, GATA’da başhekim yardımcısı olarak görev yaparken, sosyal medya hesabından erkeklere, “İkinci eşi de alın” çağrısında bulunmuş ve “Sorsan, ‘kadına özgürlük ve uygarlık’ kazandırıldı. Resmiyette tekeşlilik, fiiliyatta zina ve fuhuş serbestliğidir” gibi mesajlar paylaşmıştı. Bu paylaşımları üzerine 5 Ekim 2020’de görevden alınan Edizer’in, 9 Mart 2021’de Ankara Güdül Devlet Hastanesi’nde yeniden göreve başladığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyu Meclis gündemine taşımıştı. 

Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren CHP’li Emir, “Laikliği ve medeni hukuku hedef alan Ali Edizer hakkında açılan soruşturma sonucunda nasıl bir karar verilmiştir? Paylaşımlarıyla şeriatı savunan Ali Edizer, Güdül Devlet Hastanei’nde nasıl göreve başlamıştır” diye sormuştu. Önergeye yanıt veren Koca, Edizer hakkında Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca disiplin raporu düzenlendiğini açıkladı. Edizer’in, rapor kapsamında, “hizmet dışında devlet memurunun itibar ve görev duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” eyleminden “30 ihtar puanıyla cezalandırıldığını” kaydeden Koca, “Rapora istinaden Ankara Güdül Devlet Hastanesi’ne ataması yapılmıştır” bilgisini paylaştı. 

‘SIRTI SIVAZLANIYOR!’

CHP’li Murat Emir, Koca’nın yanıtına tepki gösterdi. Edizer’e “göstermelik” bir ceza verildiğine dikkat çeken Emir, aile hekimleri için çıkartılan yönetmeliği anımsattı. Emir, “Aile hekimleri göreviyle ilgili sosyal medya paylaşımı yaparsa, 50 ihtar puanı alıyor. Bunu 3 kez yaparlarsa da sözleşmesi iptal ediliyor. Siz, içeriğinden bağımsız olarak, mesleğiyle ilgili paylaşım yapan hekime, ‘Seni cezalandırırım, sözleşmeni yapmam, aç ve işsiz bırakırım’ diyorsunuz. Ama diğer tarafta hekimlik mesleğiyle bağdaşmayacak bir kişiyi adeta ödüllendiriyorsunuz. Oysa Ali Edizer’de anayasaya, yasalarımıza açıkça bir saldırı var. Topluma karşı kin ve nefret suçu işleniyor. Bu kişi hakkında idari işlemin çoktan bitirilmiş ve gereken cezanın verilmiş olması lazımdı. Oysa korunuyor, sırtı sıvazlanıyor ve göstermelik cezalarla ödüllendiriliyor” tepkisini gösterdi.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan
hakan - 3 hafta Önce

amcamın ne müslüman güzel bir yüzü var,elhamdülillah.

Münafıklık
Münafıklık @hakan - 3 hafta Önce

SübhanAllah, MaşAllah, Elhamdülillah dilinden düşmüyor dilleri hep yalan söyleyenlerin

ankara
ankara - 3 hafta Önce

Gülhane Hastanesinde idareciler bazı olaylara hiç sesini çıkarmıyor.Bazı olayların üstü idareciler tarafından kılıfına uydurulup örtülüyor.Lafa gelince dürüst Allah büyük

Haksız ceza
Haksız ceza - 3 hafta Önce

İyilikten maraz doğar demiştin yıllar önce Allah seni daha beter etsin iki elim yakanda olacak acinacak haldessin Ali edizer yaptığın haksız cezalandırmanin bendeki ahını alacaksın sadece Zaman ilaç gibi

angaralı
angaralı - 2 hafta Önce

Gülhane eski başhekim yardımcısı gülhanede çalışanların bildiği ve daha önce de gazetelerde çıktığı üzere menzilcidir. Menzil de sağlık bakanlığında hala çok etkin olduğuna göre niye şaşırıyorsunuz.

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

demoklasin kılıcı gibi havada dönen laiklik, gık diyeni kesiverir. müslüman anadoluyu bi çeşit avrupai hizaya sokma aparatıdır,ki avrupada bile eşi benzeri yoktur. örneğin bakınız ingiltere taç giyme törenleri hristiyan ritüellere göre yapılır.

SIRADAKİ HABER