Bütçede memur maaşına para kalmadı

Bütçede memur maaşına para kalmadı Bütçede kamu personeli ödenekleri eridi. Yılın son 3.5 ayında maaşları ödemek için hükümet daha fazla borçlanmak zorunda kalacak.

Bütçede memur maaşına para kalmadı

Hükümetin hayali enflasyon tahminleri yüzünden bütçede memur ve kamu işçisine önümüzdeki eylül ayı ortalarına kadar maaş ödeyecek tutarda ‘personel ödeneği' kaldı. Hükümetin, maaş ve benzeri personel ödemelerini yıl sonuna kadar aksatmadan sürdürebilmesi için en az 205 milyar lira ilave ödenek bulması gerekiyor. Bu devasa kaynağın bir kısmının bütçedeki diğer harcama kalemlerinin kısılması yoluyla, bir kısmının yedek ödenekten aktarımla, büyük kısmının ise borçlanma yoluyla karşılanması bekleniyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Hükümet, bu yıl enflasyonun yüzde 22-23 civarında gerçekleşeceği öngörüsüyle bütçedeki personel ödeneklerini sadece yüzde 22.7 artırdı. Bu öngörüyle 2022 bütçesine 424 milyar 781 milyon lira ödenek konuldu. Ancak yılın ilk 4 ayında kamu personeline buradan yapılan maaş ve ücret ödemesi 175 milyar 473 milyon liraya ulaştı.

EYLÜLDE TÜKENECEK

SÖZCÜ'nün yaptığı hesaplamalara göre, ilk 6 ayda personel ödeneğinin 263.2 milyar lirası bitecek. Elde 161.6 milyar kalacak. Temmuz ayında maaşlara enflasyon farkı dahil yaklaşık yüzde 40 zam yapılması halinde aylık ortalama personel ödeneği 61.2 milyara, ikinci 6 aydaki toplam ödeme 367.2 milyara çıkacak. Böylece toplam ödenek ihtiyacı 630.4 milyara, ek kaynak ihtiyacı 205.6 milyara çıkacak. Bütçedeki 424.8 milyarlık ödenek ise eylül ortasında tükenmiş olacak.

Üstü örtülü “Seçim zammı yıl başında olabilir” mesajı

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, temmuzda sürpriz zam beklentilerine cevap verirken enflasyon farkı zammını işaret edip asıl düzenlemenin yıl başında olacağı mesajı verdi. Cumhurbaşkanı, 3.600 ek gösterge zammı için de yıl başını işaret etmişti. Üstü örtülü mesajlar, hükümetin gündeminde şimdilik erken seçimin olmadığı, yıl başında asgari ücrete, memura ve emekliye verilecek yüklü seçim zamlarıyla 2023'teki seçimlere hazırlanıldığı şeklinde yorumlandı. Bu nedenle memur ve emekliye temmuzda sürpriz zam beklenmiyor.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatan sever
vatan sever - 2 hafta Önce

bu yalan haberi yayınlayarak hükumeti yıpratmaya ortak olduğunuz için teşekkürler. bir zamanlar google ve gazete kupürleri delil olarak kullandığı ortamı yaratmaya azimlisiniz .

adil
adil @vatan sever - 2 hafta Önce

Hazinede para olsa neden zamlar yapılsın.

saglikci
saglikci @vatan sever - 2 hafta Önce

ne alaka kasada paramı var

rumuz
rumuz @vatan sever - 2 hafta Önce

haklısınız

enflasyon % 80 lere dayanmış
enflasyon % 80 lere dayanmış - 2 hafta Önce

enflasyon % 80 lere dayanmış ek bütçe yapılır

Murat Bayrak
Murat Bayrak - 2 hafta Önce

Ek bütçe yapılır, bir şekilde çözülür. Ama esas art niyet moral bozmak için kasada para kalmadı diye haber yapanlar ve bunu kaynak gösterip yayınlayan personel sağlık sitesi sizi takip i bırakıyorum sürekli provakatif davranmaya başladınız.

Halo dayı
Halo dayı - 2 hafta Önce

Allah’ın milletin yardımcısı olsun bu günler daha iyi günler gibi geliyor bana

SIRADAKİ HABER