Bu İlde Yoğunbakımda Artık Yer Yok

Koronavirüs hasta sayısının artış gösterdiği illerimiz arasında yer alan Trabzon'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Yetkililer, vatandaşları tedbirli olmaları konusunda bir kez daha uyardı.

Bu İlde Yoğunbakımda Artık Yer Yok

 Trabzon'da koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ediyor. Kentteki vaka artışı yoğun bakımlara da yansıdı. Yüzde 100 doluluk oranına ulaşan yoğun bakımlar kırmızı alarm verirken, yetkililer vatandaşları tedbir ve aşıya davet etti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

"SERVİSLERDE SIKINTI YOK"
Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, geçen hafta günlük 500 olan pozitif vaka sayısının 700'lere kadar ulaştığını açıkladı. Yoğun bakım servislerinin kapasitesinin dolduğunu söyleyen Dr. Usta, 'Maalesef her gün 5 ile 10 arasında vefatımız oluyor. Şu anki süreçte bu bizim ciddi üzüntü kaynağımız. Yoğun bakımlarımız bir süreçten geçiyor tamamen dolu olarak hareket ediyoruz. Belli hareketlerle maalesef vefat edenlerle veya düzelip servise çıkanlarla birlikte süreci acillerde çok fazla yığılmadan yönetmeye gayret ediyoruz ama hep sınırda gittiğimizi söyleyebilirim. Servis anlamında çok bir sıkıntımız yok. Servis yataklarımızda henüz öyle bir sıkışıklık yaşamadık ama vakalar aşağıya gelmiyor. Vakalar günlük 500 ile 700 arasında gidip geliyor. Bu vaka sayısıyla servislerde baş edebiliyoruz ama yoğun bakımlarda sınırdayız " dedi.

"BÖYLE DEVAM ETMEMİZ ÇOK TEHLİKELİ"
Yaklaşan kış mevsimi nedeniyle insan temasının artarak vaka artışına neden olabileceğini belirten Dr. Usta, "Kapalı alanlarda insanların teması arttıkça ve aşısız olanların aşılarını tamamlamaması durumunda sıkıntıyla karşı karşıya kalacağımızı öngörüyoruz. Şu haliyle de zaten sıkıntı ve sınırda bir tabloyla gidiyoruz. Bunun aşağıya çekilmesi gerekiyor. Bu bağlamda bunu özellikle aşıya bağlayacak olursak, hastalarımızın aşısını tamamlamamış ya da aşısını olmamış kişilerin büyük çoğunlukta olduğunu söylersek gelecekte de böyle devam ederse neyle karşılaşacağımızı vatandaşımızın takdirine bırakmak gerekiyor" diye konuştu.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil
kamil - 3 ay Önce

Cehalet koronodan daha tehlikelidir.

Niye trabzon
Niye trabzon - 3 ay Önce

Surekli bu müdur konusuyo kanallarda da o var .siyasetcimi bu adam .81 ilde başka müdur yokmu bi terslik var bu işte.Sanki bir başarısı olmuş gibi kanallarda geziyo.övünuyomuş gibi salgınla

SIRADAKİ HABER