Bu Hastaneye 4 Bin 500 Hemşire Kadrosu Verildi

Bu Hastaneye 4 Bin 500 Hemşire Kadrosu Verildi

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü 1 Ekim 2019 itibariyle Personel Dağılım Cetvellerini güncelledi. Personel Dağılım Cetvelleri bir sağlık kuruluşunda/ biriminde çalışması gereken personel sayısıdır. İller arası tayinler, kpss kaspamında alımlar, eş ve öğrenim durumu tayinlerinde baz alınan veridir. Bazı durumlarda PDC'nin üstü atama yapılıyor. Bu da STANDART olarak tanımlanıyor.

Güncellenen Personel Dağılım Cetvellerini incelediğimizde şaşırtıcı sonuçlar gördük. 3 bin 700 hasta yatağı olan Ankara Şehir Hastanesine 4 bin 500 hemşire kadrosu tahsis edilmiş. Mevcut durumda bu kadar hemşire bu hastanede görev yapmıyor. Ancak bakanlığın işe ilk alımlarda yani kpss alımlarında en büyük ölçütü mevcut durumun PDC'ye oranına göre hesaplanıyor ve en az doluluk oranına alım yapılıyor. 

Örneğin X Hastanesinin hemşire PDC'si 100 kişi olsun. Mevcud hemşire sayısıda 90 ise burada doluluk % 90 olarak hesaplanıyor. B Hastanesinde ise hemşire PDC'si A hastanesi ile aynı yani  100 kişi olsun. B hastanesi mevcud 70 hemşire varsa doluluk % 70. 

Bir tarafta % 90 bir tarafta % 70 doluluklar göz önüne alınınca yeni alım, iller arası tayin vb atamalarda öncelikli olarak B hastanesinin A hastanesi seviyesine gelmesi için kadrolar açılır.

Ankara Şehir Hastaneside hemşire oranını kabaca hesapladık. 2 bin küsür hemşire çalıştığı bilgisine ulaştık. Yani PDC yarı yarıya dolu gözükmekte. Bu kapsamda yeni alımlarda en çok hemşirenin yine Ankara Şehir Hastanesine olacağı kesin. En son alımda 1.200 hemşire alımı gerçekleşmişti.

Ankara Şehir Hastanesinden sonra en fazla PDC Kayseri Şehir Hastanesi Hemşire branşında oldu. 1600 hemşirede Kayseri Şehir Hastanesinde tahsis edildi. 

Hemşire PDC'si en yüksek olan hastaneler şu şekilde;

ADANA ŞEHİR HASTANESİ 1500
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI 4500
ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 1116
 BALIKESİR ATATÜRK ŞEHİR HASTANESİ 1000
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI BURSA ŞEHİR HASTANESİ 1226
 BURSA YÜKSEK İHTİSAS EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 1319
 DİYARBAKIR GAZİ YAŞARGİL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 1010
ESKİŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ 1100
 KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ 1600
KONYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 1096
 MERSİN ŞEHİR HASTANESİ 1265
SAMSUN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 1016
 VAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 1350

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 8 ay Önce

SAYILAR SANKİ BİRAZ FAZLA GİBİ.ALLAH HAYIRLI UĞURLU ETSİN. SAYGILARIMLA.

Mağdur
Mağdur - 8 ay Önce

Kayseri Şehir Hastanesi haberinizde PDC'si yüksek görünüyor. Sendika ve İdareciler sayesinde kadrosu orda gözüküp geçici görevle masa başı ve idari hizmetlerde çalışan bir sürü ebe, hemşire var. Evinin yolunu unutan, nöbetten nöbete koşan Sağlık hizmetlerinde çalışanın canı çıksın kimin umurunda. PDC'ymiş pehhhh.

Paramedik
Paramedik - 8 ay Önce

Madem nereye ne kadar alincak biliyosunuz da neden aciklamiyosunuz bunları artık amaciniz nedir bu gune kadar surundugumuz yetmedimi sizde bi darbe vuruyosunuz

uzman hemşire
uzman hemşire - 8 ay Önce

uzman hemşirelere kadro verilmeli

SIRADAKİ HABER