Bilim Kurulu Üyesi: Açılmayı Bize Sormadılar

Bilim Kurulu Üyesi:  Açılmayı Bize Sormadılar

Bilim Kurulu üyesinden normalleşme itirafı: Bu açılmayla ilgili bir görüş bildiremedik

Bilim Kurulu üyesi Prof. Pınar Okyay, normalleşme kararıyla görüşlerinin alınmamasına tepki göstererek, "Bu açılmayla ilgili bir görüş bildiremedik çünkü bizim de normal vatandaşlar gibi süreçten haberimiz oldu" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Pınar Okyay, canlı yayında "Aşı ve testle ilgili son 15 - 17 günlük süreç gerçekten kötü gitti. Vakalarımız düştü. Sayılarda bir düşme var. Fakat 1200'ün altını görmeden salgın kontrol altında diyemeyiz" açıklamasında bulundu.

Habertürk’te yayınlanan Teke Tek programına konuk olan Bilim Kurulu üyesi Prof. Pınar Okyay, Fatih Altaylı’nın “Bana mantıksız gelen uygulamalar var. Kendi aracınızla gitmek yasak tek başınıza ama 50 kişiyle aynı otobüste gitmek serbest gibi. Bazı yasakları niçin İçişleri Bakanlığı kararlaştırıyor da Sağlık Bakanlığı ya da Bilim Kurulu kararlaştırmıyor gibi. Bilim Kurulu bu konuda ne düşünüyor?” sorusuna cevap verdi.


"Aslında salgının yönetimi hükümet içindeki ana sorumlusu her zaman Sağlık Bakanlığı olmalıdır. Bütün dünya örnekleri de böyle" diyen Okyay, şu ifadeleri kullandı:

Almanya’ya baktığınız zaman bir karar açıklanması gerekiyorsa, Almanya Sağlık Bakanı çıkıyor ya da devlet başkanları Merkel açıklıyor. Güney Kore bunu, Sağlık Bakanı günde 2 kez açıklamalar yaptı. Salgının kritik döneminde.

Örneğin İngiltere’nin şu anda kapsamlı “Baharda Kovid’i karşılama planı” diye çok büyük bir şeyi var. Ama tek bir bakanlık açıklamıyor. “Kabine ofisi” denen bir bölümleri var oraya gittiğinizde 48 sayfalık büyük bir doküman, 4 tane koşul olursa, aşılar sağlanırsa, etkin olursa vs. gibi…


İşte bugünler de onların da duyduğumuz gün gün. Yani biz mesela biz 1 Haziran sonrasını bilmiyoruz, yarın belki bir şeyler açıklanacak bugünden 1 Haziran sonrası için senaryolarımızı en baştan ta bu işi kurgularken bilmek durumundayız.

'BİLİM KURULU BELLİ SINIRLILIKLAR İÇİNDE ÇALIŞABİLİYOR'
Bu açılmayla ilgili bir görüş bildiremedik. Çünkü bu kararlar, bizim de bu şekilde yapılanmış şekilde haberimiz oldu. Daha önce 100 bindeki rakamları da içeren toplumdaki yükün okulların açılmasını anlamında nasıl değerlendirmesi gerektiği dünya örnekleriyle bizim kendi alt grubumuz bir rapor hazırlayarak Sağlık Bakanlığı’na sunmuştu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 


Ama Bilim Kurulu, gerçekten bilimsel danışma kurulu şeklinde, belli sınırlılıklar içinde çalışabiliyor. Yani biz, bizden istenmeyen şeyler konusunda rapor ve görüş oluşturuyoruz. Çünkü halk sağlığı konusunda görüşlerimiz ve müdahalelerimiz oluyor.

'BUNLARIN HİÇBİR BİLİMSEL TARAFI YOK'
Ama bakanlık sonuçta götürdüğü yer, açıkçası bir yürütme erki, o erkten bu şekilde kararlar çıkıyor. Bunların herhangi bir yerde gerekçeleri de yok. Biz bunu 17 günlük kapanmada da konuştuk Fatih Bey. Şu alkol yasağını, kadınların hijyenik ped alamaması, kurşun kalem alınmaması gibi pek çok yasakla karşı karşıya kaldı Türkiye.


Açıkçası bunların hiçbir bilimsel tarafı yok. Bilim insanı olarak bunun arkasında durmak ya da savunma gibi bir durum olması mümkün değil."

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçı
Sağlıkçı - 4 hafta Önce

Eee, adama sorarlar. Daha ne diye bekliyorsun o kurulda. Madem ki düşüncelerinizin bir önemi yoktur.
Ama ileriye dönük kişisel beklentileriniz varsa onu bilemem.

Drr
Drr - 4 hafta Önce

Keşke ünvanınızın gereğini yapsanızda siyaset yapmasanız... Şimdi sizin ne farkınız kaldı eleştirdiklerinizden...?

Fert
Fert - 4 hafta Önce

Size ne gerek var reis var o herşeyi bilir sizmi bilim insansınız resmi bir daha duymayalı hocam

ÜNİVERSİTELERİ KAPATIN!
ÜNİVERSİTELERİ KAPATIN! - 4 hafta Önce

TÜM BÖLÜMLERİ YA KAPATIN YADA SİYASAL BİLİMLERE ÇEVİRİN.
NASIL OLSA HERŞEYİ SİYASET YÖNETİYOR, BİLİM ADAMINA NE GEREK VAR ARKADAŞ...

mehmet
mehmet - 4 hafta Önce

dönüp dolaşıp alkole bağladın.. Bilim kurulunda olman her şeyi blleceğin anlamına gelmez

halo
halo - 4 hafta Önce

sormadılar diyeceğine istifa et diyecem ama onada cesaret edemezsiniz.

SIRADAKİ HABER