Belediye Başkanlarının atama yetkisi ellerinden alındı!

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile belediyelerin iştirak şirketlerine yönetici atama yetkisi belediye başkanlarından belediye meclislerine devredilmişti. Danıştay’ın son verdiği karar ile belediye başkanlarının yetkileri ellerinden alınmış oldu.

Belediye Başkanlarının atama yetkisi ellerinden alındı!

Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana Büyükşehir Belediyelerini yakından ilgilendirecek karara ilişkin Danıştay kararını açıkladı. Danıştay, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyi yapılan yürütmeyi durdurma kararı talebini reddetti. Yani, belediye başkanlarının atama karar yetkileri ellerinden alınarak belediye meclisine devredildi.

İstanbul’da da Ankara’da da büyükşehir belediye meclislerinde AK Parti çoğunluğu var. Genelgenin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi, genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile dava açmış, ardından da İstanbul Büyükşehir Belediyesi davaya müdahil olmuştu. Açılan bu davada Danıştay, yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

YÖNETİMLER DEĞİŞECEK Mİ?

Genelgenin iptaline ilişkin talep ise daha sonra karara bağlanacak. Peki, bu kararla birlikte belediyelerin iştirak şirketlerinin yönetiminde bir değişiklik olacak mı? Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İSPARK, İGDAŞ, Şehir Hatları, Hamidiye, Halk Ekmek gibi iştirak şirketlerinin yönetimi değişecek mi?

DAVANIN SONUCU BELİRLEYECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığım bilgiye göre; iştirak şirketlerinin yönetiminde şimdilik bir değişiklik yok. İBB’nin iştirak şirketlerindeki yönetimin akıbetini genelgenin iptaline ilişkin açılan davanın sonucu belirleyecek. İBB’nin en büyük iştirak şirketlerinin yönetimlerine atamalar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılmıştı. Sözgelimi İmamoğlu, daha iki hafta önce Halk Ekmek’in genel müdürlüğüne yeni bir atama yapmıştı. İmamoğlu, 23 Haziran’dan sonra İSPARK, İGDAŞ, Şehir Hatları, Hamidiye gibi iştirak şirketlerinin yönetimlerine yapılan atamalara imza atmıştı.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER