Bakan yardımcılarının aynı anda üç maaş alma formülü!

Bakan yardımcılarının aynı anda üç maaş alma formülü!

631 sayılı KHK sınırlama getirse de istisnalar sürekli olarak artmaktadır. Bu istisnalardan birisi de bakan yardımcılarıdır. En yüksek devlet memuru maaşının 1,5 katı maaş alan bakan yardımcıları 1 nolu Cumhurbaşkanı Kararnamesinde yapılan değişiklik sonrasında bu maaşa ilaveten emekli maaşı da almaya başlamıştır.

Bu çerçevede, 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 504 üncü maddesinde; "....Bakan Yardımcısı kadrosuna atananların varsa emeklilik veya yaşlılık aylıkları kesilmez. Ayrıca bu kadroya atanmadan önce veya atandıktan sonra emeklilik ya da yaşlılık aylığına hak kazananlara, talep etmeleri halinde mevcut görevleriyle ilişikleri kesilmeden emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanır." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükme göre kamuda ilk defa memur statüsü sonlandırılmadan emekli maaşı bağlanması formülü getirilmiştir. Bu düzenleme öncesinde memur statüsü emeklilik onayı ile sonlandırılmadan emekli maaşı bağlanmazdı.

Bu düzenelem ile birlikte 30.275 TL görev maaşı alan bakan yardımcılarının ilaven emekli maaşı almalarının yolu da açılmış oldu. Eğer emekli olduğu halde görev yapan bakan yardımcısı bir de yönetim kurulu üyeliğine atanırsa toplamda aynı anda üç maaş alır hale getirilmiştir.

Bu tür düzenlemeler sonucunda oluşan yüksek maaşların kamuoyunda eleştiri konusu yapıldığı dikkate alındığında hukuki düzenleme yapılmasının zaruri hale geldiğini ifade etmek isteriz.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Ekonomik sıkıntı döneminde asgari ücretle geçinmeye çalışanların çoğunlukta olduğu düşünüldüğünde birden fazla maaş alanlara çeki düzen verilmesi gerektiğini müekkeden belirtmek isteriz. Biraz can sıkıcı ama maalesef gerçek

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
...........
........... - 1 hafta Önce

ALLAH NASİP EDİYOR, NE YAPACAKSIN.

Fethi
Fethi @........... - 1 hafta Önce

ETMESİN ÖYLE HARAM PARAYI.80 MİLYON UN

Muhammed'
Muhammed' - 1 hafta Önce

HARAM OLSUN MİLYONLARCA KEZ..HEPSİ İMAM HATİP MEZUNUDUR.. YAZILAR OLSU.. MÜCAHİT OLACAKTINİZ KAPİTALİST DÜZENE KÖLELER OLDUNUZ..*YAŞASIN ZALİMLER İÇİN CEHENNEM*EY ZALİMLER CENNET PARA İLE SATILMIYOR..

saglıkçı
saglıkçı - 1 hafta Önce

BENDEN YANA HARAM ZEHİR OLSUN.YİYEMESİNLER İNŞ.

uzman doktor
uzman doktor - 1 hafta Önce

Doymadı bu açlar

SIRADAKİ HABER