Bakan Koca: Turkovac, Sinovac'tan Daha İyi Koruyor

Bakan Koca: Turkovac, Sinovac'tan Daha İyi Koruyor

Aşılama oranını yüzde 80’lere çıkarmak gerektiğini vurgulayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Turkovac'ın koruyuculuğu, Sinovac'tan daha fazla. Aşının Faz 3 çalışması 40 merkezde başladı” dedi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında son durumu değerlendirerek, önemli uyarılarda bulundu. Turkovac aşısının koruyuculuğuyla ilgili bilgiler veren Bakan Koca "Turkovac'ın koruyuculuğu, Sinovac'tan daha fazla" dedi. Erken dönemde 3 bin kişiye ihtiyaç olduğunu dile getiren Koca “Turkovac aşısının Faz 3 çalışması 40 merkezde önceki gün itibarıyla uygulanmaya başladı” açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki dönemde gribal enfeksiyonun Türkiye’de ne kadar görüleceğinin bilinmediğine de dikkat çeken Bakan Koca "Son dönemlerde çocukluk yaş grubu başta olmak üzere polikliniklerde viral enfeksiyon sayısı geçen yıla oranla 2 ila 3 kat arttı. Özellikle çocuklarda olduğunu görüyoruz. Ama grip değil. Gribin bu yıl ne kadar görüleceğini bilmiyoruz. Güney yarım kürede hâlâ grip olmadığını biliyoruz. Biz de maskeyi takmaya devam edersek, ciddi bir grip olmayabilir” dedi.

Aşıda ikna çalışmalarının sürdüğünü aktaran Bakan Koca “Riskli olanlar aşısını yaptırsın. Yüzde 75’i iki doz, yüzde 87 de 1 doz olan var. Ancak 18 yaş üstünü en az yüzde 90’a çıkarmamız gerek. Toplam nüfusun içinde aşılanma oranı yüzde 70-80 aralığında olmalı. Biz şu anda yüzde 56’dayız. Bu aralığı da 1-1,5 ay içerisinde tamamlamamız gerek. Kısıtlamalar asla olmayacak” ifadesini kullandı.

Vaka sayılarındaki artışa da değinen Bakan Koca “Şu anda vakaların 3’te biri 18 yaş ve altı. Bu durum, hastanede yoğun bakım ve entübe olanlarda bir değişikliğe yol açmadı. Dolayısıyla hastane yükü artmıyor. Okullarda alınması gereken tedbirleri almaya devam ediyoruz. En fazla sınıf kapatılıyor" şeklinde konuştu.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
...........
........... - 2 hafta Önce

Yerli aşımızın daha iyi olduğuna dair psikolojik harekat başladı. İNŞAALLAH öyledir.

misafir
misafir - 2 hafta Önce

o zaman niye apar topar bize sinovac yaptınız sayın bakan???

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Eminim biontec den de iyidir sayın bakan saygılar...zaten bu açıklamayı bekliyorduk

Muhammed
Muhammed - 2 hafta Önce

E HANİ BULUNMUYOR NE ZAMAN PİYASADA OLACAK...

doktor
doktor - 2 hafta Önce

sayın koca meslektaşınız olarak söylüyorum siz kendi söylediklerinizi ikna edici buluyor musunuz ? komik olmayın o görevin hakkını veremediniz umarım bir an evvel bayrağı devredersiniz.

Att
Att - 1 hafta Önce

Sayın bakanımız pcr, vaka sayısı, aşı, aşılama, harita renklendirmesi gibi konuların arasında kayboldu. Pandemi bakanlığı acilen kurulmalıdır. Sağlık bakanı sağlık sistemi ile ilgilenmelidir. Saha yanıyor. İşbarışı bitti. Şiddet, mobing, sendikal baskı kol geziyor. İlkokul mezunu vasıfsız paspas elemanı lisans mezunu hemşireden daha fazla para alıyor. Hatta pratisyen hekimden daha fazla para alıyor. Uzm. Doktor 5 yıl önce aldığı ücreti rüyasında göremiyor. Kimse artık elini taşın altına koymak istemiyor. Herkes hakkını almak istiyor. Alkış ve söz verme dönemi bitti. Şimdi aksiyon zamanı. Verilen sözler tutulmalı, cefakar taşeron dışı sağlık personeli hakettiği itibar ve sosyoekonomik seviyeye ulaştırılmalıdır. Nitelikli ve nicelikli sağlık hizmeti için mutlu sağlık çalışanı gereklidir.

SIRADAKİ HABER