Bakan KOCA Rüşvet İddialarına Yanıt Verdi: Soruşturuluyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki dönemlerde Amerikan şirketinin ürettiği ilacın yaygın kullanılması amacıyla bakanlıktaki yetkililere rüşvet verdiği iddialarına yanıt verdi. Koca, "Bu itham ve iddialarla ilgili konu bakanlığımızca soruşturulmaktadır. İstifaların rüşvet iddialarıyla ilgisi yoktur" dedi.

Bakan KOCA Rüşvet İddialarına Yanıt Verdi: Soruşturuluyor

Bilim Kurulu Toplantısı, Kovid-19 ile mücadele için alınan tedbirler kapsamında video konferans yöntemiyle toplanmasının ardından bugün ilk kez yüz yüze yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı'nın Bilkent Yerleşkesi'ndeki Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Koca'ya son dönemde şıkça dile getirilen Sağlık Bakanlığı'nda görevli kişilere Amerikan şirketinin ürettiği ilacın yaygın kullanılması amacıyla rüşvet verdiği iddiaları da soruldu. Bakan, iddiaların soruşturulduğunu belirterek Sağlık Bakanlığı'ndaki istifalarla bu konunun ilişkilendirilmemesini istedi.

RÜŞVET İDDİASINA YANIT VERDİ
ABD'li ilaç firması Alexion'un Türkiye'de ve Rusya'da 2010-2015 yılları arasında ürettiği "Soliris" adlı ilacın satışını artırmak için Türkiye ve Rusya'da rüşvet verildiği iddiaları üzerine, "Bir Amerikan ilaç şirketinin ürettiği ilacın daha yaygın kullanılması amacıyla rüşvet verdiğinden söz ediliyor. Bu itham ve iddialarla ilgili konu bakanlığımızca da soruşturulmaktadır. Bir diğer konu ise bakanlığımızda bazı yöneticilerin görevlerinden ayrılması ve görev değişiklikleridir. Bunları aslı olmayan iddialarla ilişkilendirmeyi doğru bulmuyorum. Bunlar Bakanlığın rutin işleyişi içinde doğaldır. Bazı görev değişimlerinin bir araya gelmesinin özel bir anlamı yoktur." açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, düzenlediği bir raporda "Alexion Pharmaceuticals" isimli ABD menşeili bir ilaç şirketinin kendisine ait 'Soliris' markalı ilacın yaygın satışının yapılabilmesi için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin yetkili makamlarına rüşvet dağıttığı iddiasında bulundu.

2013-2016 yılları arasında Sağlık Bakanlığı yapan AK Parti eski Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, kendi döneminde gerçekleştiği iddia edilen rüşvet olayıyla ilgili soruşturma yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç ihbarında bulunmuştu.
 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
İstanbul Sağlık
İstanbul Sağlık - 1 hafta Önce

Müezzinoğlunun daha vermesi gereken çok hesap var. Mesela en basitinden Avcılar Devlet Hastanesini açtırıp sonra hastaneye kukla başhekim atayıp hastaneyi nasıl boş bıraktığını, devlet hastanesinden hastaların başhekim Bülent ÇATIKKAŞ başhemşire Tuba KUTLU tarafından nasıl Müezzinoğlunun sahibi olduğu Avcılar Hospitala yönlendirildiğini anlatsın. Avcılara Devletin hastanesi Yıllarca hizmet veremedi. Bak bu en basit olaylardan birisi.

habip
habip - 1 hafta Önce

şakadır şakaaaaa:)))))))

elhamdülillah
elhamdülillah @habip - 6 gün Önce

bu ballı maaşlı başkan , başkan yardımcılığı sisteminin mucidi de bunlar mı acaba.

SIRADAKİ HABER