Bakan Koca'dan O İddialara Belgeli Yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 tedavisi görürken hayatını kaybeden Cemal Küçükşahin'in ölüm raporuyla ilgili iddialara Twitter hesabından yanıt verdi. Bakan Koca, Küçükşahin'in ölüm raporunda iddianın aksine olması gerektiği gibi Covid-19 yazdığını belgesiyle gösterdi.

Bakan Koca'dan O İddialara Belgeli Yanıt


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs tedavisi gören bir hastanın Covid-19 kaynaklı ölümünün saklandığına dair sosyal medyada yapılan paylaşımlara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada,

"Bugün bir hasta yakınının sosyal medyadan paylaştığı ölüm belgesi ile Covid-19 tedavisi gören bir hastamızın ölüm belgesinde yazan bilgilerden yola çıkarak kişinin covid ölümünün saklandığı iddia edilmektedir. Ekte hasta yakınının ve bazı siyasilerin paylaştığı belgeyi ve kayıtlarımızdaki ölüm belgesini paylaşıyoruz.

Müteveffa Cemal Küçükşahin bir vakıf üniversitesi hastanesinde covid-19 tedavisi görürken vefat etmiştir. Kişinin ölüm belgesini düzenleyen doktorumuz ölüm nedenine bulaşıcı olmayan hastalık bilgisi girerek ölüm belgesini onaylamıştır. Ölüm belgelerinin onaylanması ve ölüm nedeninin belirlenmesi takip eden hekimimizin sorumluluğundadır. Ancak ölüm belgeleri hekimlerimiz onayladıktan sonra 3 ayrı hekimden oluşan bir üst komisyon tarafından incelenerek kontrol edilmekte ve bir hata ya da eksik olduğu düşünüldüğünde hekim bilgilendirilerek raporunu incelemesi istenmektedir.

Hastanın 30 Nisan 2021 tarihinde ölüm raporu hekim tarafından onaylanmış ve üst komisyon incelemesi sonrası 2 Mayıs 2021 tarihinde hekime rapor iade edilerek hastanın covid-19 pozitif olduğu ve bunun tanıda belirtilmesi gerektiği hatırlatılmıştır. Hekim de raporunu yeniden düzenleyerek aynı gün onaylamıştır. Raporun son hali ekte sunulmuştur. Bu hasta kayıtlarımızda ve tüm istatistiklerimizde covid ölüsü olarak kayıtlıdır.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

İddia edildiği gibi hasta covid olduğu halde değilmiş gibi bir kayıt yoktur. Hasta yakınına teslim edilen belge defin işlemlerinin gecikmeden yapılması için nihai inceleme yapılmadan düzenlenmiş ve incelemeye açık olan belgedir.

Hastanın ölüm belgesinde bulaşıcı olmayan hastalık yazılmış olmasının nedeni tedavisi 23 gün süren hastamızın bir süre sonra pcr test sonucunun negatif çıkmış olmasıdır. Hekim burada bulaşıcı bir durum kalmadığına hükmetmiştir ve nihai karar verici hekimin kendisidir.

Özetle bir vakıf üniversitesi hastanesinde tedavi görürken ölüm raporunda tüm bilgilerin eksiksiz verilmediği bir vatandaşımızın devletimizin kayıtlarında durumu olması gerektiği gibi covid-19 olarak yer almıştır. Buradan bilgilerin güvenilirliğini şüpheli hale getirmenin kimseye faydası yoktur.

Müteveffa Cemal Küçükşahin beye Allah'tan rahmet ve sevenlerine bu vesile ile tekrar başsağlığı diliyorum" ifadelerine yer verildi.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hak
Hak - 3 gün Önce

Sayın koca vAllah insan sana inanmak istemiyor güven sıfır sıfır

Vatandaş
Vatandaş - 3 gün Önce

Bi tane doğrunuz varsa bin tane yalanınız var şimdi o doğru ile oteki yalanlar kapanacak sanırsınız sayın bakan ama gerek başta vaka sayılarındaki yalanlarınız gerek bu tür belgelerde yapılan gizlemeler gerek aşı da ki söylemleriniz personele yaptığınız haksızlıklar ve köle misali çalıştırmanız valla ben size artık bisi diyemiyorum istifa en iyi çözüm senin için süreci berbat yönettiniz ve yönetmeye devam ediyorsunuz...

Ramazan
Ramazan - 3 gün Önce

Sayın Bakanım,
Siz Mayıs ayına kadar aşısız vatandaşımız kalmayacak ta demiştiniz. Şimdi sosyal medyaya düşen raporu üst kurulda güncellenince ne değişti ki?
Adam sosyal medyada boy gösteremese yine değişecek miydi o rapor?
Ya da şöyle sorayım üst kuruldan dönen bu ve bunun gibi kaç ölüm raporu düzeltmesi vardır Türkiye genelinde?
O üst kurul düzeltmelerini her zaman 2 günde yapmakta mıdır? yoksa bekle gör sosyal medyaya düşmezse onayla taktiği mi kullanmaktadır.
O üst kurul nereden anlamıştır teşhisin yanlış olduğunu?
Son 12 ay'da Koronadan hastaneye yatıp sonrasında PCR testi negatife dönüp hastanede vefat eden kaç hastanın vefat sebebine Covit 19 yazılmıştır.

hem.ri
hem.ri - 2 gün Önce

sayın bakanım sağlıkçılar ...aç aç değil.. aç aç gözlü..bizi af et

SIRADAKİ HABER