Bakan: Hemşire İle Sağlık Müdürü Ek Göstergesi Aynı Olmayacak

Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamalarından notlar;

* Dünyanın yaşadığı büyük bir kriz var. Pandemiyle ilgili bir kriz en çok gelişmiş ülkeleri vurgu. Bir dalgalanma diğer ülkelerde fırtınalara yol açıyor.

* Son varyant öncesi durulma görülmüştü. Türkiye tamamen kapandığı zaman bile üretimine devam etti. Yer yer olumsuz etkileri her yere yayıldı.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

* Tüm dünyada maliyeti enflasyon olarak ortaya çıktı. İngiltere okyanustan petrol çıkarıyor ama zorluk çekti. Lojistik sorunlar yaşadı.

* Türkiye çok dayanıklı çıktı. Ancak enflasyon oldu tabii. Büyüme içinde olan bir ülke çünkü. Ben başarılı buluyorum Türkiye'yi. Türkiye olumlu ayrıştı. 

* OECD içinde büyüyen ilk 2 ülkeden biri oldu. 3 çeyrek üst üste büyüdü. Baz etkisinden arındırılmış haliyle yüzde 10 üzerinde büyüme gerçekleştirdi. 

* Türkiye zor şartlarda sosyal devlet olmanın zorunluluğu ile bunu gerçekleştirdi. Yüzde 36 enflasyon karşısında yüzde 50 maaş yükseltti.

* Sayın Cumhurbaşkanımızın da inisiyatifiyle yüzde 50 artış oldu. İşçilerimize bu desteği verirken, işverenimize de vergi muafiyeti sağladık.

3600 EK GÖSTERGE

* 3600 toplu sözleşme maddesi haline getirildi. Bir önceki seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getireceğini söylemişti. Artık söylem olmaktan çıkardık. Geri dönüşü yok artık. Kanun hükmündedir. Bakanlık içinde çalışmalarımızı yaptık.

* Esas düzenlemeyi 3600 ek gösterge emekliliklerinde yapıyor. Yıllar içinde daha da artan farklılaşma var. Bakanlık içinde çalışma tamamlandı bitti. Sendikalarımızla müzakere edeceğiz. Kamunun diğer kuruluşlarıyla onlarla müzakere edeceğiz. Meclis'e ilk 6 ay içinde en geç Mayıs-Haziran'da intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak.

* Kamuda bir sorun daha var. Toplu sözleşmede çözülmesi gereken madde olarak ortaya koyduğumuz nokta sözleşmeli personeller.

* Sözleşmelileri kadrolularla benzer haklara sahip noktaya getireceğiz. Çok fazla statü var, karışık. Sadeleştireceğiz ve isteyenler için böyle bir çalışma yapıyoruz. Onu da bu yıl içinde bitireceğiz. Önümüzde ödev olarak duruyor. Meclis'e haziranda gelmiş olur.

İstanbul'da bir işyerinde işçileri kapının önüne koymuştu. İşçileri yarın işe almazsanız çalışma izinlerinizi iptal ederim demiştim. Ondan sonra da başka bir sendika geldi. Sizin bu sözünüzü duyduk yanımızda olur musunuz dediler, çözmek üzereyiz.

* Biz bu süreçte memurlarla ilgili önemli düzenleme yaptık. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla ilgili memurlarımızdan da talep oldu. Tüm çalışanlarımızın gelirlerini Asgari Ücret dışında bırakınca memurlara 300 TL'ye yakın ek yapmış olduk.

* O konular çok açık. Asgari geçim indirimi kalktı diye memurlarda çocuk parası vs bunlar AGİ kapsamında değil memur statüsüyle ilgili kanunla düzenlenmiş. Alakası yok. Yanlış bilgi. O devam ediyor. Memurlar artış elde etti.

* Çocuk yardımı aile yardımından da mahrum olmadılar. Memurlara yüzde 31 civarı zam yapıldı. Enflasyonla ilgili rakam ortaya çıkınca 6 aylık zam yüzde 31 zam. Yıllık enflasyon yüzde 36. Temmuzda da zaten düzenleme yapılacak. Yüzde 3 puan refah payı artışı verildi.

AGİ KALKTI MI?

* İşçi diyelim ki ücret alıyor. Tüm çalışanlar için basit açıklarsak sizden vergi almıyor. AGİ için gerekli gelir olması lazım vergiyi iade ediyorum diyor devlet. Ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz.

* AGİ tüm çalışanlar için. İşverenin verdiği vergiden devletin vergiyi iade etmesi. Memurlar açısından AGİ'nin dışındaki tüm ödemeler devam ediyor.

* Emeklilerin en düşük rakamı 1500 liraydı, 1200-1300 olanlar da vardı. Bunu 1500 TL'ye çekmişti Sayın Cumhurbaşkanımız.

* Bunu bir de 2500 TL'ye çekti. Memur emeklilerine toplu sözleşme şartı olarak yüzde 31 artış gerçekleşmiştir. Memur zammını da emeklilerine yansıttığımızda emeklilerdeki artış yüzde 67'ye ulaşmıştır.

* Temmuzda yeniden düzenlenecek. 6 aylık bir artış bu.

* 3600 konusunda kamu çalışanları arasında dengesizlikleri gideceğiz. Statüler arasındaki farklılaşmayı adaletsizlikleri giderecek düzenlemeyi yapmaya çalışıyoruz.

* Pandemide küçük esnafa vergi muafiyeti getirildi. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik sigortası ödeneği gibi birçok düzenleme yapıldı. Küçük işletmeleri rahatlatan uygulamalar oldu.

* 62 milyar destek verdi sadece bizim bakanlığımız... Küçük işletmeleri kapsayan diğer kurumlarımız dışında bizim bakanlığımızdan sosyal destek sağlandı.

* ALO170 diye bir hattımız var. Tüm talepleri karşılıyoruz. 24 saat çalışıyor. Doğrudan işin bilgisine sahip insanlarla eğitilmiş kişilerle hizmet veriyoruz.

* Taşeron işçileriyle ilgili kamuda kalan çok küçük grup kaldı. 1 milyondu 950 bini aldık 50 bin kişi kaldı. Bu yıl içinde tarih vermeyeyim ama açığa kavuşturacağız.

* Mesleki grupların staj konusu var. Hepsinin grubu farklı. Sağlık sigortası yatıyor bazısında emeklilik yatmıyor. Bazıları daha kapsamlı. Emeklilik sigortası sayılmayanlar ciddi problemlerle karşılaşıyorlar.

* Staj süresi emeklilik dışında kalınca birkaç yıl fazla çalışması gerekiyor. Çalışmamız var.

* Kayıt dışı çalışma büyük bir sorun. Tahminler yapılıyor. O rakamlar hep tahmin. Rakamdan ziyade kayıt dışıyı ortadan kaldırmak için devlet hassasiyet gösteriyor ama örgütlenme özgürlüğünün genişletilmesi lazım.

* Bizim işverenlerimizin sendikaya olumsuz yaklaşımı, aksine işveren ve çalışan arasındaki iletişimi kurumsal hale getirir. İşverenlerimizin zihniyeti var sendikalaşma önünde.

* Kayıt dışı sorununun önündeki en önemli engel. Sendikalarımızın örgütlenme konusunda yeni örgütlenme modelleri denemeleri lazım. Konuyu teşvik etmek için önce haberini burada vereyim. Beyaz bayrak uygulaması yapıyoruz.

* Sendika özgürlükleri burada kullanılmaktadır. Burası temiz bir işyeridir. Düzgün iş, özgür işyeri yazıyoruz. Bu işletmelere bazı kolaylıklar sağlayacağız.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir Gece Ansizin
Bir Gece Ansizin - 1 hafta Önce

Hep aynı sozler hep aynı laflarla zamcilar yine gelmis saglikcilari kiskirtmak ve maaslar kotuymus algisi yapmak icin "ajanstan" talimat almislar coguda saglikci degil hdp/pkk elemanlari cunku turkovac asisina bile nefret duyan bilime inanmayan hizmete nefret kusan troller. Tek dertleri her olayi siyasete cevirmek ve saglik calisanlarini is biraktirmak.

Tusaş
Tusaş - 1 hafta Önce

Bu ülkede sadece maaş zam sorunu yok ülkemizi yıkmak isteyen emperyalistlerin desteğiyle demokrasi adına meclise girmiş terorist sorunu, belediyelerden atılan gariban işçilerin yerine işe alınan pkklı ve onları destekleyenlerin sorunu daha önemlidir. Belli kesimin belli olayları sürekli her haberde, yorumda üstte tutma çabalarından dolayı sanki büyük sorunmuş gibi gösteriliyor. Türkiye'nin en büyük sorunu pkk ve onların sahipleridir.

Sonsuz Alem
Sonsuz Alem - 1 hafta Önce

Türkiyede aç yok doyuramadıklarımız var ne yapsak doymuyorlar sanırım kimsede doyuramaz. Bir tek biri var o giderse doyacaklar. Oda gitmiyor gitmeyecekde :))))

KISACIK ÖMÜR
KISACIK ÖMÜR - 1 hafta Önce

Herkes birbirine trol diyor kim kimin mesaji hoşuna gitmezse beğenmeleri fazla olursa sen trolsün diyor. Arkadaşlar bu VATAN hepimizin başka ülkemiz yok. Şu kısacık ömürde birbirinizi kırmayın. Gerçekten değmez hakkınız geçer siyasete girmeyin herkes özgürce fikrini açıklasın.

sağlık çalışanı
sağlık çalışanı - 1 hafta Önce

o zaman sağlıkçılar arasında önlisans lisansve yüksek lisans bitirenler var ozaman yüksek lisans bitirenlerde 4200 olsun haksızlık olmasın çünkü her eğitim emek istiyor karşılığıda verlmelidir

Sağlık ci
Sağlık ci - 2 hafta Önce

Editör 10 dakika agi hakkin da yazi yazdim.yayinla kardeşim ... millet aydinlansinnnn.....hadi emmiiiiii...

aydınlandım
aydınlandım - 2 hafta Önce

yok bir de aynı olsaydı hatta daha yüksek olsaydı.Nasıl bir ülke olduk üstünde konuşulması saçma şeylere bile açıklama yapılıyor.hemşirede yerini bilecek sonuçta

sağlıkçı
sağlıkçı @aydınlandım - 1 hafta Önce

Hemşire düşmanlığını da al git utanmazlığın lüzumu yok. Hemşire olmasa sağlık sistemi çöker. Fransanın Almanyanın durumu ortada.

Paramedik
Paramedik @aydınlandım - 1 hafta Önce

Ulan hemşirelere amma had bildirme ,yer bildirme , makam mevki bildirme hevesiniz derdiniz varmış aylardır kininizi pisliginizi kusa kusa bitiremediniz be...

Vatandaş
Vatandaş @aydınlandım - 1 hafta Önce

Merak etme yöneticilerin en dolgun yediği hükümet bunlar döneminde oldu sen 3600 gösterge ye bakma zaten alınan maasda arada uçurum var onların 4 ayda aldıklarını hemşireler yılda anca alabiliyor sen üzülme bu düzende zaten altta kalanın canı çıksın yatan kazansın çalışan sürünsün islamciyizya çaktırma tabi sizin gibiler için bu yazılanlar saçma ben zaten 3600 taraftarı değilim onu da soylıyım.. şimdi diyeceksin adam okumuş yıllarca falan klişe laflar bizim ülkede çalışmak değil önemli olan okul bitir yıllarca yata yata parayı götür sistem bu benim inancımla alakası yok herkes hakettiği kadar alacak...

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

Sağlık müdürünün ek göstergesi diye bişey mi var Allah aşkına.meslek gruplarına bakarsınız yukarıdan aşağı sıralarsınız. tüm sağlık çalışanlarına getirin lütfen bizim ayrışmaya ihtiyacımız yok buna tahammülümüz de yok.az yada çok hepimize verin kardeşim bu i,ş ekip ,işi.oranlarda iddia edilemez elbette ki ama lise, önlisans, lisan, yüksek lisans şeklinde alın ele.ama hepsini kapsayın lütfen


SIRADAKİ HABER