Babacan tarih verdi: Erdoğan erken seçime gitmek zorunda

Babacan tarih verdi: Erdoğan erken seçime gitmek zorunda

Babacan: Erdoğan tekrar aday olmak için erken seçime gitmek zorunda

DEVA Partisi lideri Babacan, 2022'nin sonbaharında erken seçim beklediklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekrar aday olabilmesi için erken seçime gitmek zorunda olduğunu kaydetti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gündemdeki konulara dair önemli açıklamalarda bulundu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Dünya'dan Handan Sema Ceylan'ın haberine göre; Uzun süredir siyasetin sıcak gündemini oluşturan '128 milyar dolar'ı 130 milyar dolar olarak hesapladıklarını belirten Babacan şunları kaydetti:

"Ocak 2019’la Eylül 2020 arasındaki 21 aylık döneme bakıyoruz. Diğer partiler zaman aralığına farklı bakıyor. Hatırlatalım sadece 3 bankanın 2020’de kambiyo zararı 17 milyar lira. Bu kambiyo zararının ne kadarı MB’nin dövizlerinin kamu bankalarının piyasalara satışından dolayı bilmiyoruz. 2017 Şubat protokolü diyorlar, halbuki Kasım 2018’de bu protokole ekleme yapılıyor. Tamamen hukuki diyorlar. Dolar yok TL var diyorlar. İyi de MB istese zaten TL basar. Ama ithalata bağımlılığın var. Onun için dövize ihtiyacın var. Öyle olmasa pandeminin başlangıcında 14 ülkeyle neden swap anlaşması yaptık. Eğer kur rejimi serbest kur rejimi ise merkez bankası döviz satışını aşırı oynak durumda yapar. Her hangi bir seviyeyi savunmak için döviz satmaz. Bizim zamanımızda açıklanıyordu, onun için şeffaf olsun açıklasınlar diyoruz."

'İKİ İMZANIN BEDELİ 531 MİLYAR DOLAR'
"Merkez Bankası Başkanı değişikliği ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin bir gecede bize getirdiği maliyet 531 milyar TL. Hisse senedi piyasasını bir kenara koyduk. Borç stokuna baktık. Özel sektörün ve kamunun borcuna baktık. Kur 7.20’den 8.20’ye çıktı. Bir de hem TL faizi hem döviz faizi arttı. TL faizindeki artış 4-5 puan, döviz faizindeki artış 2-3 seviyesinde."

'ADAY OLMAK İÇİN ERKEN SEÇİME GİTMEK ZORUNDA'
"Cumhurbaşkanı bir 2014’te seçildi bir de 2018’de seçildi. Hukukçular ekseriyetle "Cumhurbaşkanı’nın iki dönemi doluyor" diyor. Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklar “Yoo 2017’de sistem değişti, kilometre sıfırlandı, bu birinci dönemi” diyorlar. Bu YSK’ya gitse sonucun ne olacağı malum. Eğer Cumhurbaşkanı’nın 2’nci dönemi ise bir daha aday olamıyor. Ama erken seçime giderse ve Meclis seçime götürse, tekrar aday olabiliyor. Beklentimiz, normal zamanından birkaç ay önce erken seçim. Bir de sonbaharda seçim yapmak AK Parti’ye yarıyor. 2022’nin sonbaharında bekliyoruz."

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
lab.tek
lab.tek - 2 hafta Önce

ABBAS YOLCU.

Ahmet Ali Şahin
Ahmet Ali Şahin - 2 hafta Önce

Seçim tarihi 2023 nos yere yirtinmsyin!!

Saglikciyim
Saglikciyim - 2 hafta Önce

Bursa cekirge devlet hastanesi t akbulut oyum r tayyip erdogana evet nedenmi ey babacan bu ülkede sende konuşuyorsun ya senin zamanında sanki herşey çok iyi idi pandemi var pandemi aslanım öyle yoğurt bol senin için
Tüm dünya para basıyor mecburen ulkemuz merkez bankası devreye girmese ne olurdu imf ye gidersin e elinde senin kaynak varken neden gidiyorsun demezler mi arkadaş sonra muhalefet olacağım derken muharip olma bu devlet su anda 100 lerce siha yaptı milli mühimmatı yaptı dışa askeri anlamda bağımlı yüzde 20 lere düştü sen kalktı ne diyorsun turkiyeye

alim
alim @Saglikciyim - 2 hafta Önce

son derece dangalakça yazılmış bir mesaj. LAAA OĞLUMM PARA YOK PARA ALOOOO MEMLEKETİ BOK GETİRİYOR.. HELE Bİ DEYİVE BAKAM 256'NİN YARISINI NERENE KOYDUN.,AHRAZ HERİF.

ahmet tuna
ahmet tuna - 1 hafta Önce

Babacan Kardeş ! 2022 nin sonunda olacak seçime de erken seçim denmez artık :D

SIRADAKİ HABER