Babacan: Enflasyon %12 değil, 35-50 arasında

Eski ekonomi Bakanı DEVA Partisi Lideri Babacan gündeme bomba gibi düşen ekonomik değerlendirmede bulundu. Babacan yaptığı açıklamada, " TÜİK enflasyonu yüzde 12 olarak açıklıyor. Enflasyon TÜİK’in açıkladığı rakamlardan çok yüksek. Esnafın enflasyonu yüzde 30-50 civarında" dedi.

Babacan: Enflasyon %12 değil, 35-50 arasında

Corona virüsü salgınına yakalanan ve tedavi gören DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan corona virüs salgını ile mücadeleyi kazanmasının ardından gündeme bomba gibi düşen açıklama yaptı.

BABACAN'DAN GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞEN AÇIKLAMA

AK Parti içerisinde dört dönem milletvekilliği, Dışişleri ve Ekonomi bakanlıkları, Başbakan Yardımcılığı yaptıktan sonra istifa edip DEVA Partisi’ni kuran Ali Babacan,  "İktidardaki iki parti de gerçekleri duymak istemiyor. Gerçekleri söyleyenlere karşı bir atak başlıyor. Salgınla mücadelede büyük bir emek var ama eski güven kalmadı. Verilere güven yok. Sağlık Bakanı’nın Türkiye genelinde açıkladığı hasta sayısından daha fazla hasta Ankara’da var. Hükümetin sonuçları daha iyi göstermesi yanlış. Yöneticilerde ‘moral bozmayalım’ eğilimi oluyor, bu kabul edilemez. Gerçek tabloyu ortaya koyacaksınız ki insanlar daha dikkatli daha tedbirli olsun." dedi.

ESNAFIN ENFLASYONU YÜZDE 30-50 CİVARINDA

Öte yandan enflasyon rakamlarını değerlendiren Babacan, "Ekonomide moral önemlidir ama sağlam bir gerçeklik lazım. TÜİK enflasyonu yüzde 12 olarak açıklıyor. Enflasyon TÜİK’in açıkladığı rakamlardan çok yüksek. Esnafın enflasyonu yüzde 30-50 civarında. ‘Devlet doğruyu söylemiyor’, ‘TÜİK gerçek enflasyon rakamlarını açıklamıyor’ hissiyatı olduktan sonra yatırımcı neden yatırım yapsın? Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik. Bu kadar işsizliğin olduğu bir ülkede yatırım olmazsa isşizlik sorunu nasıl çözeceksiniz. Hükümet en doğru adımları atsa bile işsizliği çözmek zaman alacak." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE TEK KARAR MERCİİYLE YÖNETİLEMEZ

"Burası küçük bir ada ülkesi değil öyle olsa Cumhurbaşkanı kontrol edebilir ama burası çok büyük bir ülke, tek adamla, tek karar merciiyle yönetilemez." diyen Babacan'ın açıklamalarının devamı şöyle:

Türkiye tek bir kişinin kararlarıyla yönetilemeyecek kadar büyük bir ülkedir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi geçileli ülke fakirleşiyor. Geçen sene Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 0.9, Türkiye yönetilemiyor. Meclisiniz güçlü, yargınız bağımsız olacak. Dürüst, işini bilen kişilere yetki verip iyi sonuçlar bekleyeceksiniz.

(Tüketici güven endeksi hesaplamasında yapılan değişiklik) Rakamı ister 80 ister 90 açıklayın. Verilerle oynayarak güveni artırmak beyhude çaba. İnsanlarımız gerçekleri görüyor. Hangi veriye bakarsanız bakın Haziran 2018’den sonra tepetaklak.

Para politikası yanlış, çünkü Merkez Bankası bağımsız değil. Dolar kurunu 7’nin altında tutmak için 120 milyar doları yok ettiler. Bunlar daha iyi günler. Merkez Bankası, hükümetin sözüyle hareket ettiği için durum bu hale geldi. Hükümetin, elin ayağını Merkez Bankası’ndan çekmesi lazım.

Ocak ayında 40 katrilyon akçeye el koydular. Orta vadeli ekonomi planı zamanı geçmesine rağmen hükümet tarafından açıklanmadı. Dolar kurunun yükselmesinin önüne geçmek için bir adım atılmış olurdu. Hükümeti bir kez daha 8 Ağustos'ta yayınladığımız çözüm önerilerini uygulamaya çağırıyoruz

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
halil
halil - 1 ay Önce

aynen altına imza atıyoruz.ama sabırsızlıkla da seçimleri bekliyoruz.ALLAH'ın izni ile herşey çok güzel olacak.

Cem
Cem - 1 ay Önce

BİZE YALAN SOYLENMESİNDEN BIKTIK BİZDE BİLİYORUZ ENFLASYON EN AZ 40.

SEÇİM SEÇİM
SEÇİM SEÇİM - 1 ay Önce

SEÇİM DE ENFLASYON ORANINA GELECEK LER İNŞALLAH. SÖYLEDİKLERİ HER YALANDA BOĞULACAKLAR. ARTIK BUNLARA OY YOK YOK YOK...

Vahap
Vahap - 1 ay Önce

Sandıkta görüşeceğiz inşaAllah hesaplaşma zamanı sandık da olacaktır.

BOZKURT
BOZKURT - 1 ay Önce

ARTIK BUNLARA OY YOK.

yılmaz
yılmaz - 1 ay Önce

yazık sana senden sonra ne değişti

Ali
Ali - 1 ay Önce

SANADA OY YOK BUKELEMUN ADAM. İKİ YÜZLÜ TATLI SU BALIĞI

Köy muhtarı
Köy muhtarı - 1 ay Önce

HANIMELİ EVLADI COK GEÇ KALMIŞ BİR AÇIKLAMA. PARTİMİ KURMAK LAZIM AÇIKLAMA İCİN???


SIRADAKİ HABER