Aynı Birimde Hem Kadrolu Hem de İşçi Varsa Fazla Mesai Kimin ?

Aynı Birimde Hem Kadrolu Hem de İşçi Varsa Fazla Mesai Kimin ?

Sağlık Teşkilatında görev yapan sürekli işçi sayısının giderek artması,  aynı birimde aynı işi yapan,  ancak farklı statülerde personelin varolması bir takım sıkıntılarıda beraberinden getirmektedir

personel sağlık net

Sağlık tesislerinde bir işi hem 657 kadrolu, hem 4/b sözleşmeli hemde sürekli işçiler yerine getirebilmektedir. 

Örneğin 112 acil ambulansını 657 kadrolu şoför, 657 kadrolu sağlık personeli, 4-b sözleşmeli sağlık personeli , sürekli işçi gibi farklı farklı branş ve statülerde kişiler kullanabiliyor. 

657 kadrolu şoförün saatlik nöbeti acil farkı dahil 19 lira iken sürekli işçilerin nöbetlik saati 31 tl.

Peki aynı yerde aynı işi yapacak farklı statüde personel varsa fazla mesaileri kim alacak

Hem Cumhurbaşkanlığı hemde Sağlık Bakanlığı ise tasarruf yazıları bize konu hakkında bilgiler veriyor

        Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesinde bahsi geçtiği üzere” Kamu kurum ve kuruluşlarının şoför ihtiyacı, kadrolu şoför veya hizmet alımı suretiyle taşıt edinimi sözleşmelerine dayalı olarak karşılanmak yerine öncelikle 17/3/2006 tarihli ve 2006/10194 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Taşıtları Sürebilecek Kamu Görevlilerinin Belirlenmesine İlişkin Esas ve Usuller çerçevesinde resmi görevi ifa etmek üzere taşıta ihtiyaç duyan kamu görevlilerinin görevlendirilmesi suretiyle karşılanacaktır.” emrine uygun, 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamına tabi personeller ile yürütülmesine esas gerekli tedbirlerin alınması ve görev mahallerinde herhangi bir mali yük getirmeyecek şekilde görevlendirmeler ile çözülmesi için azami özen gösterilecek olup, aylık çalışma planlamaları bağlı birim yöneticilerimizce hassasiyetle takip edilerek, her kademedeki yönetici tasarruf ilkelerinin uygulanmasından sorumlu olacaktır.Denilmektedir.

’Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yapılan bir diğer uyarıda ise ;  işçi kadrosuna haiz personellere ödenen fazla mesai ve gece çalışma ücretlerinin yüksek olduğu bildirilmiştir’’  ve ‘’  tüm işçi kadrosunda bulunan personellerimiz için öncelikli olarak fazla çalışmalarının önüne geçecek şekilde personel planlamalarının yapılması gerekmektedir. Denilmektedir

Strateji Geliştirme Başkanlığı İş Kanununa da atıfta bulunup işçilere 1 yıl içinde 270 saatten fazla mesai ücreti çıkmamasını istemiştir. 

Özetle;

  • İşçi personele fazla mesai ücreti ve gece mesaisini gerekmedikçe yazılmaması
  • Mesai yazılacaksa 270 saati geçmemesi
  • Strateji Başkanlığının işçi personelin fazla çalışmasının önüne geçilmesini istediği
  • Cumhurbaşkanlığının sürücülük görevi için şoför yerine 657 ‘li kadrolu kamu personeli arasından sürücü görevlendirilmesi istenilmiştir.

Ayrıca, Kadrolu personelin nöbet ücretleri döner semaye bütçesinden ödenirken işçilerin nöbet ücretleri genel bütçeden ödenmektedir. 

KAYNAK: Personel Sağlık NET 


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2022, 06:30

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN865454
HASAN865454 - 3 hafta Önce

YAZIKLAR OLSUN İŞÇİ DİYE ALDINIZ BİR İŞ YAPTIKLARI YOK.HEMŞİRE SAĞLIK MEMURUNU SAAATLİK NÖBETİ İÇŞİNİN NEREDEYSE YARISI KADAR.HARAMZADLER HANİ TAŞERON DEVLETE YÜK OLUYORDU.ŞİMDİ DAHAMI İYİ OLDU.ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GBİ YAPSIN.HEPSİNİ AĞA PAŞA ETTİNİZ.ÖZ ÇOCUKLARINIZI DIŞLADINIZ.AMA AZ KALDI 20 MİLYON DIŞARDAN GÖÇMENDE ALINSA BAŞARAMAYACAKLAR.

VHKİ
VHKİ - 3 hafta Önce

Adana İl Sağlık Müdürlüğündeki birimlerde kalmadıkları halde, işçilere uçuk saatlerde mesai yazılıyor, memur bir kuruş mesai almazken, işçinin mesaisi ayda 2.000 TL yi buluyor.Memurun sorumluluğunda olan işler için işçiye usulsuzce fazla mesai yazılıyor.

Kpss
Kpss - 3 hafta Önce

Torpilli taşeron işçilere şunu söylemek lazım 2 milyon KPSS’nin Suçu günahı neydi, sizde kpss ile gelseydiniz 20 bin lira alsaydınız. Lakin öyle olmadı torpille geldiniz maaşlarınız diş doktorlara dayandı adaletsiz burda işte.

Davut abi
Davut abi - 3 hafta Önce

Her taşın altından bu işçiler çıkıyor selamla ise girdiler araştırılsin nasıl ise girdikleri:)

Hak Din Islam...
Hak Din Islam... @Davut abi - 2 hafta Önce

Aynı iş kolu değil birisi att paramedik sürücü diğeri işçi sürücü arasında hizmet bakımından ve hak hukuk bakımından kidem bakımından fark var bunu görmezden gelmek hak yemek beddua almaktır.. işçi en son mesai yazılacak personel..dağdan gelip bağdakini mi kovacaklar...işçi asli çalışan değil yarın bi durum olur işler değişir belki başka yerlere gönderilirler o yüzden mesai yazilacaksa kadrolu ve asliii görevli olana öncelik verilmelidir..kanunla bunu diyebilecek hükümet yetkilileri var mı hayır cunki torpilli gruba kimse birşey yapamaz...

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Devletin işleri memur eliyle yapılmalı. Fakat zamanında iktidar partisi yandaslarını ya da yakınlarını kamuda işe sokabilmek için taşeron olayını çıkardı. Sonra memurlar kötülendi iş yapmıyor diye. Taşeron personele sürekli işci adi altinda kadro verildi. Üstüne imza yetkisi de. Ebys de kullanabiliyorlar. Zamanında KPSS bunların önüne geçebilmek için çıkarılmıştı. Şu an sınav kazanıp gelen memur işçiden az maaş alır oldu. En baştan yanlış uygulamalar. Kurumlarda işin çivisi çıkmış durumda.

Hakkı
Hakkı - 2 hafta Önce

Bide her pazar tatil çalışma günü gösterip normal nöbet saat tutarının üç katı kadar ücret alıyorlar

Neye gore
Neye gore - 3 hafta Önce

il sağlıkta tsm de ilçe sağlıkta hastanede v.hki olarak çalışanların mesai si bile dolmuyor.08.17.00

Liyakat
Liyakat @Neye gore - 2 hafta Önce

vhki doğru dersiniz.il sağlık müdürlüklerinde çkys de önemli yetkiler verilmiş diploma tescil. sertifika tescil gibi. vhki ünvanına sahip arkadaş daimi işçiye evrak teslim ediyor.bilgi işlemciler de yetki vermiş.usulsuz işleyişe kimse dur diyemiyor

Vhki
Vhki @Neye gore - 2 hafta Önce

Bunu boyle demeyin. Zaten veri giriş 4d ve memur VHKİ idareler tarafından bile yanlış yorumlanıyor. Biz GİH personeliyiz. İdaredeki tüm yetkili memur bizleriz. İmza ve sorumluluk bizde. Onlarsa ihalelerde hasta kayıt, poliklinik girişi gibi işler için istihdam edildiler. Birbirimizin alternatifi değiliz. Biz gidip poliklinikte sekreterlik yapamayız, onlarda idari personel olamazlar kanunen. Vekalet ve imza yetkileri yok. Ama idareler denetimsizlik, torpil ve siyasi baskı yüzünden şimdilik istediklerini istediği yerde çalıştırıyor. Ama eminim bunlar değişecek. Yeterki biz haklarımızı bilelim ve sesimizi çıkaralım.

Sürekli işçi
Sürekli işçi - 3 hafta Önce

Eskiden taşaronken asgari ücrete çalışırken aynı işi yapğımız 657 memurlar Ozaman sesiniz çıkmıyordu sırtımıza hem taşeron firma sahibi hemde 657 ler biniyordu şimdi zorunuza giden biraz maaşımızın düzelmesimi ya bir rahat bırakın bizi


SIRADAKİ HABER