Aşılama Sinovac'sız devam edebilir

Sinovac aşısını olacaklara birinci doz için 3 Mayıs'a kadar randevu verilmezken, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, bunun sebebinin bakanlığın ikinci doz aşıları garantiye almak istemesi olduğunu belirtti. Aşılama konusunda Bilim Kurulu'nun kapsamlı bir çalışma içinde olduğunu söyleyen Eryazğan, "Sinovac'ta birinci dozun yeni kişilere yapılıp yapılmayacağı tedarik noktasında tartışılıyor" dedi.

Aşılama Sinovac'sız devam edebilir

Milliyet'ten AYKUT YILMAZ'ın haberine göre: Eryazğan, aşılarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AHEF olarak aşı tedariği noktasındaki uyarılara devam ettiklerini belirten Eryazğan, aşılama hızını etkileyecek her türlü sıkıntının giderilmesi gerektiğini vurguladı. Sinovac aşısıyla ilgili birinci dozda 3 Mayıs'tan önceye randevu alınamadığını anımsatan, Eryazğan, şunları söyledi: "Tedarik noktasında mutlaka alternatiflerin değerlendirilmesi için fikrimizi dile getiriyoruz. Bakanlıktan gelen bilgilere göre, Sinovac'ın ikinci dozu garanti durumda. Ancak birinci dozun, yeni kişilere yapılıp yapılmayacağı, tedarik noktasında tartışılıyor. Sputnik V aşısına talebimizi ilettik. Gelecek yanıta göre BioNTech tek aşı mı olacak, Sputnik V eklenecek mi, eklenirse kimlere yapılacak, Sinovac ne olacak? Hepsi belirlenecek. Bilim Kurulu'nun da bu konuda kapsamlı bir çalışma içinde olduğunu öğrendik. Bir yol haritası çıkarılıyor. Hangi aşıdan ne kadar devam edileceği konusunda karara varılacağını düşünüyoruz."


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

İlaçları zamanında kullanın

Karantinadaki vatandaşların verilen bazı ilaçları kullanmadığı noktasında tespitler olduğuna işeret eden Eryazğan, "Favipiravir ilaçlarının geç kullanıldığı noktasında tespitler var. Bu hastalığın seyrini önemli ölçüde etkiliyor. Vatandaşları bu konuda uyarıyoruz; lütfen ilaçlarınızı düzgün ve zamanında kullanın" dedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
alim
alim - 1 hafta Önce

ben demedim mi size,bu gominislere güven olmaz diye, almayın aşı bunlardan diye.bi başka gomins ruslara elimiz açtık.

SIRADAKİ HABER