Aşı olmayanları üniversiteye almamak Anayasa'ya aykırı'

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen: Anayasa'nın öngördüğü eğitim hakkını ancak kanunla sınırlayabilirsiniz. Aşıyı hiç kimseye dayatamadığınız yerde üniversiteyi kazanmış bir öğrenciye 'Ben seni almıyorum' diyemeyiz.

Aşı olmayanları üniversiteye almamak Anayasa'ya aykırı'

Yüz yüze eğitime hazırlanan üniversitelerden ardı ardına aşı kararı geliyor. Kimi aşı olmayanları kampüse almayacağını açıklıyor kimi de aşı tavsiyesinde bulunuyor. Eğitim hakkının Anayasa'yla güvence altına alındığını hatırlatan hukukçulara göre üniversitelerin senato kararı geçerli olamaz kanunla düzenleme yapılması şart.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerin 13 Eylül'den itibaren açılabileceğini duyurmuştu. Yeni akademik yıl öncesi üniversiteler, bir taraftan yüz yüze eğitime hazırlanırken diğer taraftan da aşıyla ilgili kararlar almaya başladılar. Kadir Has Üniversitesi'nin aşı olmayan öğrencilerin kampüse girmesine izin verilmeyeceğini ancak online eğitime devam edebileceğini açıklamasının ardından Marmara ve Üsküdar üniversiteleri de öğrencilerine aşı tavsiyesinde bulundu. Karara birçok öğrenci, eğitim haklarının bu şekilde engellenemeyeceğini belirterek tepki gösterdi.

ABD'deki bazı üniversiteler, yeni akademik yılda kampüslere girişte aşı zorunluluğu getirdi. Milliyet Gazetesinden Mine Özdemir Güneli'nin konuyla ilgili görüş aldığı hukukçular, bu kararın Türkiye'de uygulanmasının mümkün olmadığını belirttiler. Anayasa'nın 42. Maddesi'nde güvence altına alınan eğitim hakkının senato kararıyla engellenemeyeceğini kaydeden hukukçuların görüşleri şöyle:

'Dava açarsa kazanır'


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen: Anayasa'nın öngördüğü eğitim hakkını ancak kanunla sınırlayabilirsiniz. Aşıyı hiç kimseye dayatamadığınız yerde üniversiteyi kazanmış bir öğrenciye 'Ben seni almıyorum' diyemeyiz. Üniversitenin alacağı senato kararıyla bu işlem yapılamaz. ABD'deki üniversitelerde eyaletlere göre uygulama değişebilir. Anayasamıza göre bu mümkün değil. Aşı çalışmalarında 20 yaş grubunun henüz bilimsel sonuçları açıklanmadığı için gençler kaygı duyuyorlar. 'Aşı olmayanları kampüse alamam' demek, temel hak ve özgürlüğü sınırlayıcı işlem olduğu için ancak kanunla mümkün. Öğrenci böyle bir durumla karşılaşırsa dava açarsa kazanır.

'Anayasa'ya aykırı'

Tıp Hukuku Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hakan Hakeri: Üniversitelerin aldığı aşı kararlarının hukuki bir alt yapısı yok; Anayasa'ya aykırı. Bu kararla eğitim hakkını engellemiş oluyorlar. Aşı tıbbi bir müdahaledir. Her tıbbi müdahalenin artıları, eksileri var. Bunları kabul edip etmemek kişiye bağlı. Kanuni dayanak olmadan eğitim hakkının sınırlandırılması tamamen Anayasa'ya aykırı. Bu kararı alan üniversitelerdeki öğrenciler, kararın iptali için yargıya başvurabilir. Bundan bir zarar görmesi söz konusuysa tazminat davası açabilir.

'Kanunla düzenlenir'

Hukukçu Dr. Rezan Epözdemir: Anayasa'nın 42. Maddesi "Kimse eğitim öğretim hakkından yoksun bırakılamaz" diyor. Eğer eğitim hakkına ilişkin kısıtlama yapacaksanız kanunla yapmak zorundasınız. Hakkın özüne dokunmayacaksınız, ölçülülük ilkesinin; demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olacak. Aksi halde temel bir insan hakkı olan bu hakkın özüne dokunacak şekilde ihlal etmiş olursunuz. Senato kararıyla böyle bir düzenleme yapılamaz. Kanunun olmadığı yerde ve yaptırımının belli olmadığı noktada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Anayasa Mahkemesi, zorunlu aşı uygulamalarıyla ilgili ihlal kararları veriyor.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
METEHAN
METEHAN - 3 hafta Önce

YETMEZ AŞI OLMAYANLAR İDAM EDİLMELİ!!!.YETMEDİ ANA KARNINDA CENİNİN İÇİNDE ÖLDÜRÜLMESİNE YARDIM ETMELİ !!!.EY ZAVALLI İNSAN AŞI MANYAĞI OLACAKSINIZ... KIYAMET GELDİ İŞTE HER YIL DEĞİŞİK ON AŞI VS VS ZAVALLI VE ÇARESİZ BİR KÖPEK GİBİ SENLE OYNAYACAKLAR !!! ...???.

ali veli
ali veli - 3 hafta Önce

anayasayı bi kere delmekle bişey olmaz

tuncay azkın
tuncay azkın - 3 hafta Önce

peki Aşı olmamak anayasaya uygunmu.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 3 hafta Önce

Aşı mı corona için yoksa corona mı aşı için? Bu kadar baskı anormal bir şeyler olduğunu gösteriyor zaten. Ya hastalık çıkmasa nasıl yapardınız aşıyı? Dsö ne kadar da seviyor bizi hele Afrikalilari cok seviyor. Afrikalilara yemek yerine aşı gönderen adam gibi adam örgüt aşıya devam

SIRADAKİ HABER