Aşı Olmayan İşçilere PCR Zorunluluğu

Son dakika haberi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 81 ile genelge gönderdi. Buna göre aşı olmayan işçilere PCR zorunluluğu getirildi. Uygulama 6 Eylül'de başlıyor.

Aşı Olmayan İşçilere PCR Zorunluluğu


Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri ya da işveren tarafından istenebilecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, çalışma hayatını düzenleyici, işçi-işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almanın, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemenin, Bakanlığın asli görevleri arasında olduğu belirtildi.

Bu doğrultuda, Bakanlık tarafından işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Kovid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren 2 Eylül 2021 tarihli genel yazının 81 il valiliğine gönderildiği ifade edilen açıklamada, ilgili yazıda, işverenlerin, iş yerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü olduklarının hatırlatıldığı kaydedildi.

TEST SONUÇLARI İŞYERİNDE KAYIT ALTINDA TUTULACAK

Aynı zamanda işverenlerin Kovid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesinin istendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin Kovid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir. Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır."

TREN YOLCULUKLARINDA DA ZORUNLU OLDU

AA muhabirinin, TCDD Taşımacılık AŞ'den aldığı bilgiye göre, İçişleri Bakanlığının "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi" çerçevesinde, şehirlerarası tren yolculuğuyla ilgili olarak 2 yaş altı bebek yolcular için HES kodu gerekmiyor, 18 yaş altı yolcular ise HES koduyla biletlerini alabilecek, trenle seyahat edebilecekler.

18 yaş üzeri yolcular biletlerini HES koduyla satın alacak ve trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanan yolcular (Kovid 19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) durumlarını HES uygulamasından belgeleyerek, aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecekler.

BİLET İADELERİ YAPILMAYACAK

Gar ve istasyon girişlerinde ise HES kodu kontrolü devam edecek.

YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek, trende tespiti halinde ilk istasyonda trenden indirilerek bilet ücretleri iade edilmeyecek.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Seyahat bilgileri, salgın süresince gerekli önlemleri almak ve gerektiğinde filyasyon uygulamalarında kullanılmak üzere yetkili makamlarla paylaşılacak

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
İSTANBUL
İSTANBUL - 3 hafta Önce

İstanbul da değişen bir şey yok. Sayın Bakan İstanbul'un feryadını duymuyor ne yazık ki. Sayın Bakan, İstanbul il yönetimi yönünden adeta çıkmaza sürüklenmiştir. Birbirinden kopuk binaları söz de tasarruf maksadıyla deprem sebebiyle boşaltılan yerlere taşınmış ve neredeyse 15 farklı binada çok başlılık oluşmuştur. Sözde tasarruf amacıyla yapılan bu dağıtım koordinasyon için resmi araçların binalar arası benzin parasını karşılamaz haldedir. Her gün bir binaya taşınan il müdürlüğü kurumsal hafızanın yok edildiği bir duruma gelmiştir. Sayın Bakan İstanbul'a acil yardım eli uzatılmalıdır.

İSTANBUL
İSTANBUL - 3 hafta Önce

Sayın Bakan, İstanbul neredeyse nüfusun 5 te birinin yaşadığı bir mega kenttir. Burada her bir ilçe bir il büyüklüğündedir. Pek çok ilçe büyük şehir belediyesi olabilecek nüfusa sahiptir. Böylesi bir ortamda Bakanlık ya her bir ilçe ile doğrudan çalışmalı, ya da İl Sağlık Müdürlüğü; Anadolu yakası İl Sağlık Müdürlüğü ve Avrupa Yakası İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2 eş il müdürlüğüne ayrılmalıdır. Nüfusun büyüklüğü ele alındığında İl Sağlık Müdürlüğü'nün bu ili taşıması adeta imkansızdır. Hele ki şu an mevcut olan yönetimin böylesi dev bir kentin sorunlarını çözemediği gün gibi aşikardır. Sayın İl Müdürü geldiğinden beri yaptığı hamlelerle Müdürlüğü 50 yıl geriye götürmüştür. Müdürlük, hantal, bakımsız, verimsiz bir haldedir. Yıllardır konuşulan bu sorunlar için bir tek gün Bakanlıktan teftişe gelinmemiştir. Bu kadar anlatılan sorunlar için Bakanlık tek bir gün bir müfettiş heyeti gönderip rapor hazırlattırmamıştır. Mevcut yetkililer pandemi ortamında görevlerinin devam edeceğini ummakta ya da bilmektedir. Sayın Bakan İstanbul için umut sizdedir. Umulur ki umut olasınız.

amele
amele - 3 hafta Önce

aklınıza ne dıyem.bunun tum yuku saglık calısanında yıne adam gelıp keyfen test yaptıracak olan yıne saglık calısanına ve butceden alınan test parasına olacak hey yavrum hey

SIRADAKİ HABER