Amerikalılar Biontech'in Kalbe Zararı Var Mı Araştırdılar

ABD'de yapılan bir araştırmada, Pfizer/BioNTech aşısının 12-17 yaş arasındaki çocuklarda miyokardite (kalp kası iltihabı) yol açma riski hesaplandı.

Amerikalılar Biontech'in Kalbe Zararı Var Mı Araştırdılar

 Türkiye dahil birçok ülkede 12 yaş üzerine Covid-19 aşısı tanımlanırken, ABD'de yapılan bir araştırmada Pfizer/BioNTech aşısının gençlerde miyokardite (kalp kası iltihabı) yol açma ihtimali ölçüldü. Araştırma, 12-17 arasındaki çocuklarda aşının yan etkisi olarak nadiren miyokardit görüldüğünü ama erkek çocuklarda bu riskin kız çocuklara oranla daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, erkek çocukların Covid nedeniyle hastaneye kaldırılma ihtimali, miyorkardit nedeniyle hastanede tedavi görme oranından daha düşük.

Kaliforniya Üniversitesi'nde Dr. Tracy Høeg'in yönetiminde yapılan ve henüz hakem heyeti değerlendirmesinden geçmeyen araştırmanın öne çıkan sonuçları şöyle:

* Araştırmada, 2021'in ilk altı ayında ABD'de 12-17 yaş arasındaki çocukların Covid aşıları sonrasında gösterdiği reaksiyonlar ölçüldü.

* 12-15 yaş arasındaki sağlıklı erkek çocuklarda iki doz Pfizer/BioNTech aşısı sonrasında miyokardit görülme oranı, milyonda 162.2 olarak hesaplandı. 16-17 yaşındaki sağlıklı erkek çocuklarda miyokardit görülme oranı ise milyonda 94 olarak ölçüldü.

* Aynı oranlar, kız çocuklar için sırasıyla milyonda 13.4 ve 13 olarak hesaplandı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

* Aşının yan etkisi olarak miyorkardit görülen erkek çocukların yaklaşık yüzde 86'sının hastanede bir tür tedavi görmek zorunda kaldığı saptandu.

* Araştırmacılar, ABD'deki mevcut korona vakalarına bakıldığında sağlıklı bir ergenin önümüzdeki 120 gün içinde Covid-19 nedeniyle hastaneye yatma riskinin milyonda 44 olduğunu, dolayısıyla erkek çocukların iki doz Pfizer aşısı sonrası hastanede miyokardit tedavisi görmesi ihtimalinin Covid yüzünden hastaneye yatma riskinden dört ila altı kat daha yüksek olduğunu belirtti.

Araştırmayı haberleştiren The Guardian gazetesi İngiltere'de 12-15 yaş arasındaki bütün çocuklara henüz aşı tanımlanmadığına dikkat çekerken, miyokarditin hem nadiren hem de ikinci dozdan sonra görüldüğünü vurguladı. (DIŞ HABERLER)

gazeteduvar

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
DOĞRUCU
DOĞRUCU - 2 gün Önce

Sağlık bakanlığı biontech aşısından sonra kaç kişi kalp krizi geçirip vefat etmiş açıklasın. Ben kaçına şahit oldum.

....
.... - 2 gün Önce

İlk doz biontech aşı oldum 14 gün oldu büyük tansiyon 15 16 küçük tansiyon 9 10 arası çıkıyor ve ilaç başlamama rağmen düşmüyor ve çevremde gördüğüm kadarıyla hep aynı şikayet var bunları niye söylemiyorlar ikinci dozu olmayı düşünmüyorum çevreme de olmamaları için tembihte bulunuyorum

Murat
Murat - 8 saat Önce

Riskini bilmediğiniz bir asının uygulamasını neden yapıosunuz insanlar bu yuzden ası olmuyo işte.... Ülkenin yarısından çoğu yaptırdı şimdi mi arastırmasını yapıosunuz... İnsan hayatı bu kadar basit mi size soyleyecek birsey bulamıyorum yazıklar olsun...

SIRADAKİ HABER