Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi

İsviçreli bilim insanları, yanakların arkasında bulunan ve yiyeceklerin çiğnenmesinde önemli bir rol oynayan masseterkasında ek bir kas tabakası keşfetti.

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi

İsviçre'deki Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yanakların  arkasında yer alan ve çiğnemeye yardım etmede önemli bir rol oynayan masseter kasında ek bir kas tabakası keşfetti.

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi - 2

Masseter kası daha önce yüzeysel bir kas olarak tanımlanıyordu ancak araştırmacılar, laboratuvara bağışlanan insan kafalarını parçaladıktan sonra daha da derin bir katman bulundu.

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi - 3

ELİNİZİ ÇENENİZİN ALTINA KOYDUĞUNUZDA HİSSEDEBİLİRSİNİZ

 insanlarının M. masseter pars coronoidea (maseterin koronoid kısmı) adını verdiği yeni katmanını, çiğnerken elinizi çenenizin arkasına bastırdığınızda hissedebilirsiniz. 

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi - 4

Basel Üniversitesi Biyotıp Bölümü'nden Dr. Szilvia Mezey yaptığı açıklamada, "Masseter kasının bu derin bölümü, seyri ve işlevi açısından diğer iki katmandan açıkça ayırt edilebilir.
Kas liflerinin düzenlenmesi, bu tabakanın alt çenenin stabilizasyonunda rol oynadığını gösteriyor” dedi.

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi - 5

Ayrıca, yeni keşfedilen kas tabakası alt çeneyi geriye yani kulağa doğru çekebilen masseterin tek parçası gibi görünüyor.

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi - 6

Annals of Anatomy adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma kapsamında Mezey ve ekibi laboratuvara bağışlandıktan sonra formaldehit içinde muhafaza edilen 12 insan kafasını inceledi. Yüzeysel masseterin parçaları kesilerek çıkarıldı ve ardından derin masseter açığa çıktı.

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi - 7


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Çalışmanın yazarları,  "Bu noktada, temporal kasın koronoid çıkıntıya yapışması da açıkça görünür hale geldi ve masseterin üçüncü, en derin tabakası olan pars koronoideus'un bağlanması için doğru derinliği işaret etti" açıklamasını yaptı.

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi - 8

Daha önceki çalışmalar, masseter’de daha sonra üçüncü bir kas olasılığını tartışmıştı, ancak bilim insanları bunun yerine bölgeyi iki katmana ayırdılar çünkü bir standart üzerinde anlaşamadılar.

Alt çenede yeni bir kas tabakası keşfedildi - 9

"ZOOLOGLARIN YENİ BİR TÜR KEŞFETMESİ GİBİ"

Basel Üniversitesi Diş Hekimliği Merkezi'nden Profesör Jens Christoph Türp, "Bu çelişkili açıklamalar ışığında masseter kasının yapısını yeniden kapsamlı bir şekilde incelemek istedik. Genel olarak, son 100 yılda yapılan anatomik araştırmaların hiçbir taş bırakmadığı varsayılsa da, bulgumuz biraz zoologların yeni bir omurgalı türü keşfetmesine benziyor” diye konuştu.

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire
Hemşire - 3 hafta Önce

Bazı liyakatsiz yöneticiler görev tanımlarından bahsediyor. O kişiye ben burdan sesleniyorum senin görev tanımında yalakalıktan geçiyor

SIRADAKİ HABER