AK Parti kulislerinde konuşuluyor: Seçim erkene çekilebilir!

AK Parti kulislerinde 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerin, üniversiteye giriş ve diğer sınavlarla çakışması ihtimali nedeniyle 14 Mayıs'a çekilebileceği konuşuluyor.

AK Parti kulislerinde konuşuluyor: Seçim erkene çekilebilir!

Muhalefetin ısrarlarına rağmen, seçimlerin zamanında yapılması konusunda taviz vermeyen AK Parti cephesinde, seçimlerin bir ay erkene alınarak 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılmasına yönelik görüşler tartışmaya açıldı. Seçim Kanunu'na göre, bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren 5 yılın dolmasından önceki son Pazar günü seçimlerin yapılması gerekiyor. Bu durumda, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimler dikkate alındığında yasa uyarınca beş yıl sonraki seçimler 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşecek. Ancak bu tarih Meclis kararı ile daha erkene çekilebiliyor. AK Parti'de bugüne kadar seçimlerin 18 Haziran'da yapılacağına dair değerlendirmeler yapılıyordu. Ancak son günlerde, bu tarihin bir ay erkene çekilerek seçim tarihinin 14 Mayıs 2023 olarak belirlenebileceği ifade ediliyor.

'YETER! SÖZ MİLLETİNDİR!'

14 Mayıs tarihinin, merhum Adnan Menderes'in liderliğinde Demokrat Parti'nin 'Yeter! Söz Milletindir!' sloganı ile iktidara geldiği güne atıf yapılarak seçildiği belirtiliyor. AK Parti'de ve hükümette yapılan değerlendirmelerde, haziran ayında üniversiteye giriş ve diğer sınavlarla çakışması ihtimali sebebiyle, seçimlerin mayıs ayına çekilmesinin daha doğru olacağı vurgulanıyor. Ayrıca nisan sonundaki Ramazan Bayramı'ndan iki hafta sonra yapılacak bir seçimin psikolojisinin toplumda olumlu yansımalarının olacağına dikkat çekiliyor.

İKİNCİ TUR HESAPLARI

Öte yandan, AK Parti'de seçim için öne çıkan 14 Mayıs tarihinin cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ikinci tur ihtimalinin de dikkate alınarak gündeme getirildiği ifade ediliyor. Seçimlerin 18 Haziran'da yapılması durumunda, ikinci tur seçimler, anayasaya göre iki hafta sonra yapılacak ve temmuz ayına sarkmış olacak. AK Parti kaynakları, temmuz ayı itibarıyla tatil sezonunun başlayacağı, büyükşehirlerden Anadolu'ya ve yazlık yerlere gidişlerin artacağı, bu nedenle sandığa katılımın düşebileceğini değerlendiriyor. 14 Mayıs'ta yapılacak bir seçimin ise ikinci turunun mayıs sonuna denk geleceği, bu tarihte henüz tatil sezonu başlamayacağı için, seçime katılım konusunda bir olumsuzluk yaşanmayacağı görüşü dile getiriliyor.

YÜCEL KAYAOĞLU

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 1 hafta Önce

Ekonomi politikaları değiştirilmezse, işleri çok zorrrr. Fazla zamanları kalmadı,50-60 milyar dolar sıcak para girişi lazım,bu bağlamda piyasaların rahatlaması 6 ayı bulur.

Murat50
Murat50 - 1 hafta Önce

Taşra teşkilatları reisi bitirdi. Hele sağlık müdürlüklerindeki sözleşmeli eş dost yöneticiler evlere şenlik. Oy kazandırmak şöyle dursun onlarca insan mağdur. Acilen müdahale edilmeli.

T saglikci
T saglikci - 1 hafta Önce

Acilen maaş reformu vergi reformu yapılmadı kitleler nefes almakta zorlanacak acilen yuksrk maaslar düşmeli vekil maaşlarından tut 30 bin tl üzeri alanlarda düşecek olmaz böyle olmaz ak partiye oy veren biri olarak turkiye döner sermaye sistemi kurulmali bu sistemde asgari ücretliye her ay sabit 3000 tl verilmeli acilen asgari ucretlilere ilk etapta 100 bin konut bununda peşinatla emeklilik fonundan olmalı böylelikle süper bir ivme okur çünkü turkiyede çalışanların yarısı asgati ücretli vergi reformu yapılırsa daha çok vergi toplanır ancak kdv gibi olmamalı yüzde 1 e indi yüzde 50 zamlandi herşey bu hükumete herkes yardım etmeli stokçular hey suze sesleniyorum elinizde patlasın stoklarinuz

SIRADAKİ HABER