6 Dozluk Flakondan 7 Dozluk Aşı Çekme Tekniği Geliştirildi

Finlandiya'da bir hemşire, EMA'nın altı doz için onay verdiği Pfizer-BioNTech aşısından yedinci dozu alabilmenin bir yöntemini geliştirdi. Sağlık personeli Sari Roos, yöntem sayesinde aşı bekleyen milyonlarca kişiye daha hızlı ulaşılabileceğini söyledi.

6 Dozluk Flakondan 7 Dozluk Aşı Çekme Tekniği Geliştirildi

Corona virüsü salgınını bitirmek için geliştirilen aşılardan en çok göz önünde olanı Pfizer ve BioNTech’e ait. Türkiye’de de uygulanan aşı için Avrupa İlaç Ajansı (EMA), tek bir şişeden altı doz aşı yapılabileceği yönünde onay vermişti.

Finlandiya’da bir hemşire, aşı şişesinden yedinci dozu alabilmenin bir tekniğini bulduğunu öne sürdü. Üretim ve dağıtım problemleri nedeniyle milyonlarca insanın aşı beklediği dönemde, söz konusu yöntemin şişelerdeki kaybı azaltması ve daha fazla kişinin aşılanmasını vadediyor.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Başkent Helsinki’deki Laakso Hastanesi’nden çalışan sağlık personeli Sari Roos, geliştirdiği tekniği Reuters için fotoğraflı olarak anlattı. Roos, ilk olarak aşının bulunduğu şişeden bir miktar sıvı çektiğini, ardından bunu şişeye geri bırakarak şırıngadaki havayı boşalttığını söyledi. Roos, içeriye bıraktığı steril hava kabarcıklarıyla şişedeki tüm dozu şırıngaya çekebildiğini aktardı.

‘EKSTRA DOZLAR HAYAT KURTARACAK’

Aşıdaki kaybı minimuma indiren bu yöntem Finlandiya Sağlık Bakanlığı’nın da dikkatini çekti. Bakanlığın güvenlik biriminin başındaki isim Tuija Kumpulainen, yöntemin etkili bir şekilde uygulandığında güvenli olduğunu söyledi.

Hemşire Sari Roos.

Roos, tekniğin AstraZeneca ve Moderna aşılarının bulunduğu şişelerde de işe yaradığını ve 10 doz yerine 12 doz alınabildiğini savundu. Hemşire Roos, “Bu ekstra dozu alan insanın yerinde olduğunuzu düşünün. Bu teknik olmasa beklemek zorunda kalacaktı. Ekstra dozlar hayat kurtaracak” diye konuştu.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

yüzyılın buluşunu yapmış meslektaşımız vay be

doğrucu davut
doğrucu davut - 2 hafta Önce

Helal olsun bacım

ŞEF
ŞEF - 2 hafta Önce

aşının etkinliğini düşürmez mi öyle

eski sağlık memuru
eski sağlık memuru - 1 hafta Önce

ohooo biz onu 24 yıl önce de yapıyoduk. hemide tüm flakonlarda.

SIRADAKİ HABER