3600'de Sağlıkçıları Bekleyen Büyük Sorun!

3600'de Sağlıkçıları Bekleyen Büyük Sorun!

Sağlık Personeline alması halinde büyük fayda sağlayacak 3600 ek göstergeler gerek emekli maaşında  gerekse emekli ikramiyesinde ciddi artış sağlayacak.

personel sağlık net / Özel Haber


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Yıllar önce sözü verilen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen 3600 ek gösterge hakkında kafalarda soru işaretleri var. Şöyle ki; şimdiye kadar basına düşen haberlerde ve yetkililerin açıklamalarında hep eğitim sınıfı personel, din hizmetleri sınıfı personel, emniyet hizmetleri sınıfı personel ve hemşireler denilmektedir. 

Bu durum sağlıkta 3600'ü sadece hemşireler mi alacak sorusunu akıllara getiriyor.  Verilen sözde '' hemşire'' kelimesi geçtiği için sadece hemşirelerin bu hakkı alabileceği konusunda spekülasyon mevcut. Hatta Sabah gazetesinin ulaştığı ve Çalışma Bakanlığın hazırladığı taslak direk yukardaki tarife uyuyor

Taslakta; 

*657 sayılı Kanuna tabi olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun öğretmenlerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıllık hemşirelik yükseköğrenim mezunu hemşirelerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Din Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olanların kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Emniyet Hizmetleri Sınıfında görev yapan birinci sınıf haricindeki emniyet müdürü sıfatını kazanmış olanlar ile en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun polis ve başpolislerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

Denilmektedir. 

Diğer branşlarda sınıf öğretmeni, türkçe öğretmeni diye ayrım yapılmazken, imamlarda imam, müezzin, hatip diye ayrım yapılmazken, emniyette polis , başkomser, , memur diye ayrım yapılmazken sağlıkta sadece HEMŞİRE'lere bu hakkın verilmesinin ne adalet nede hakkaniyetle alakası yoktur.

Hemşire ile aynı işi yapmayı bırakın görev tanımıları aynı olan  Sağlık Memuru ve Ebeler ne olcak ? 

Haberimizin asıl konusu olan ve sağlıkla ilgili her hangi bir lisans bölümü bitirmiş onbinlerce sağlık personelinin durumu ne olcak ? 

personel sağlık net / özel haber

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 09:38

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
............
............ - 3 hafta Önce

3600 ek gösterge, lisans mezunu olan tüm çalışanlara verilmediği müddetçe, rey olarak yapılan hesapların tam tersine müthiş bir rey kaybı olacağı kesindir. Kapsamı geniş tutulup, siyasetçiler tarafından iyi hesap edilmelidir, yoksa siyasi iktidar bunun altından kalkamaz, tam tersine teper, diye düşünüyorum.

ali veli
ali veli @............ - 3 hafta Önce

Çok isabetli harika bir yorum olmuş,bende aynen katılıyorum,onun içindir ki 3600 görüşmelerini seneye bıraktılar. Uyanık olmak lazım.

!!!!!!
!!!!!! @............ - 3 hafta Önce

bence de rey hesabı yapıldığı kesin,muhtemelen bu 3600, siyasilerin anket yoklamalarına göre,seçimlere yakın yapılacağını düşünüyorum. Eğer ki, bitip gideceklerini anlarlarsalar kapsamının geniş tutulacağını düşünüyorum. yok eğer, anketlerin durumuna göre,seçimleri kazanacaklarını görürlerse, kapsam çok dar tutacaklardır. Burada önemli olan, çalışanların bu tezgahlara DÜŞMEMELERİDİR.

Celal
Celal - 3 hafta Önce

Yıpranmada ne olmuşsa bunda da aynısı olacak. Yandaş medya körükleyecek. Herkeste tüm sağlık personellerinin 3600'ü aldığını sanacak. Somaliye yardım yapacağız oraya para lazım

TOPLU SÖZLEŞME FATİHİ SAĞLIKSEN BUNU DA ÇÖZER
TOPLU SÖZLEŞME FATİHİ SAĞLIKSEN BUNU DA ÇÖZER @Celal - 2 hafta Önce

SAĞLIKSENLİYİZ!

ahmet kutucu
ahmet kutucu - 3 hafta Önce

el cevap: hak arayışana devam.. belki bir 10 sene sonra kalan lisansiyerlere yeni haklar adı altında bugun vermedikleri hakları verirler.
sonrada sendikalar böyyük kazanımlar elde ettik derler.

SAĞLIK
SAĞLIK @ahmet kutucu - 3 hafta Önce

bıktım yeminle bıktım. artık nefret ediyorum bu meslekten ve lisede bu bölümü okuduğum için kırılan puanlar yüzünden istediğim üniversiteye gidemediğim içinde hakkımı helal etmiyorum batsın bu ülkenin adaleti de eşitliğide. güya müslüman yöneticilerimiz var

ali
ali - 3 hafta Önce

taslağa göre tüm hemşirelerde alamıyor yüksek öğrenimini hemşire olarak yapanlar alacak.. lisans tamamlamayla sağlıkta üst örenim sayılan bölümlerden tamamlayanlarda alamayacak...

Sağlık
Sağlık - 3 hafta Önce

Evet güzel bir siyasi oyuna geldi yine tüm memurlar 3600 herkese verilse bile bir kazanım değildir bu sadece önümüze atılan bir yem.keske taban aylık zammı alsak 3600 den daha hayırlı bir iş yapılmış olurdu.yazik seçimlere bakacaz artik

Hemşire
Hemşire - 3 hafta Önce

Sadece fakülte mezunu hemşireler kapsamında olmaz. Ebeler var sosyal çalışmacı,sağlık memuru, çocuk gelişimi vsvs branş çok fazla özetle 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş üst öğrenim sayılan bölümleri bitiren veya intibak yaptıranlara verilir.

sağlıkçılar
sağlıkçılar - 3 hafta Önce

doğru tesbit. bütün ilsans mezunu unvanı kapsamalı. ayrıca 2008 sonrası işe başlayan personellerde dahil edilmelidir.

objektif dr
objektif dr - 3 hafta Önce

Bir önemli sorun da SGK primi, eski ödenen primler düşük, hadi yeni ödenenleri yükselttiniz diyelim ki zaten yükselecek, eski primler için fark ödenecek mi?

xxl
xxl @objektif dr - 2 hafta Önce

devlet memurluğunda prim e esas hesaplama yapılmaz son isgal ettiği kadro neyse ona göre işlem yapılır.son 6 ay hangi kadrodaysa o kadro nun sahip olduğu özlük haklarına göre emeklilik veya diğer işlemler yapılır.


SIRADAKİ HABER