19 yılın zirvesi mi? Enflasyon beklenti rakamı açıklandı!

19 yılın zirvesi mi? Enflasyon beklenti rakamı açıklandı!

Kritik enflasyon rakamının açıklanmasına 5 gün kala ekonomistlerden ve kurumlardan beklenti anketleri paylaşılmaya başlandı. Türk İş'in açıkladığı aralık ayına ilişkin sadece gıda enflasyonu bir aylık yüzde 50'yi geçmişti. Milyonlarca memur ve emeklinin zam oranlarına doğrudan etki edecek olan Aralık ayı enflasyonu için son 19 yılın zirvesi bekleniyor.

Son dönemde döviz kurunda yaşanan gelişmeler sonrasında tüm dikkatler 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yapılan ankete göre kurumlar Aralık ayı enflasyonunun yüzde 29,6 seviyesine çıkmasını öngördü. Enflasyon, piyasanın öngördüğü seviyeye çıkarsa 2002 yılından bu yana görülen en yüksek seviye kaydedilmiş olacak.

PİYASA AKTÖRLERİ 19 YILIN ZİRVESİNİ BEKLİYOR
Yurtiçi piyasa aktörleri Aralık ayında enflasyonun 19 yılın zirvesine çıkacağını öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından 22 kurumun katılımıyla hazırlanan ankette Aralık ayı için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 29,59 olarak kaydedildi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

3 Ocak'ta açıklanacak enflasyonun bu seviyeyi görmesi durumunda Türkiye'de yıllık enflasyon Kasım 2002'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmış olacak.

Ankette yıllık enflasyona ilişkin en yüksek beklenti yüzde 37,3 olurken, en düşük beklenti ise yüzde 24 olarak gerçekleşti.

ARALIK AYI EN DÜŞÜK % 8,1; EN YÜKSEK 14,6 OLDU
Ankette aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 8,1 oldu. Aylık enflasyona ilişkin en yüksek beklenti yüzde 14,6 seviyesinde belirlenirken, en düşük beklenti ise yüzde 3,5 olarak kaydedildi.

2022 beklentisi yüzde 22,8 oldu ( Memurlar ve emekliler yüzde 5+7= Yıllık ortalama % 8,67 zam alacak)

Ankette 2022 yılına ilişkin beklentiler de derlendi.

Buna göre 2022 yılına dair yıl sonu enflasyonu beklentisini paylaşan 13 kurumun medyan tahmini yüzde 22,8 oldu.

2022 yıl sonu için en düşük tahmini paylaşan kurum yüzde 18, en yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 30 seviyesini öngördü.

Öncü göstergeler de hızlı artışa işaret etti

Kasım ayında Türkiye'de yıllık enflasyon yüzde 21,31 ile 3 yılın zirvesine çıkmıştı. Aralık ayına ilişkin öncü göstergeler de enflasyonda yüksek seviyelerin korunduğuna işaret etti.

Türk-İş'in Aralık ayı Açlık ve Yoksulluk Araştırması'na göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 25,75 ile rekor oranda artış kaydetti.

Gıda enflasyonunda yıllık oran ise yüzde 54,96 oldu.

Türk-İş'in araştırmasına göre süt, yoğurt, peynir grubunda; başta süt olmak üzere bütün markaların ürün çeşitlerinde yüksek oranda artış gerçekleşti. Sütte bir aylık artış yüzde 35,3 olarak hesaplandı. Bu ürün grubundan kaynaklanan fiyat artışlarının aile bütçesine getirdiği aylık ek yük 135 TL oldu.

Bloomberg HT

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emaaan
Emaaan - 4 hafta Önce

19 yıldır güvendik inandık zerre pişman olmadık enflasyon ekonomi vb boş işler umrumuzda olmadı. Ekmeğimi rızkımı veren Allah'tır çalışırsam her yerde iş var. Geçinmeyi bilirsen maaşdan ev-araba alırsın çok gördüm alanları hatta asgari ücretli kuzenim 2 çocuğu var ev sahibi oldu biraz zorladı ama oldu şimdi yuvası var. Demekki isteyince olur. Yeterki sınırlarımız güvende olsun. Devletimiz başımızda olsun. Hepsi hallolur.

Yilmaz
Yilmaz @Emaaan - 4 hafta Önce

ağzına sağlık

Bekliyorum
Bekliyorum - 4 hafta Önce

Memura 5 + 13 Enflasyon Farkı + 7 İyileştirme Zammı = % 25 Emeklilere de Toplamda % 40 gelecek gibi görünüyor hayırlısı bakalım.

SIRADAKİ HABER