112 ve UMKE Personelinin Maaşları İyileştirilmelidir

112 ve UMKE Personelinin Maaşları İyileştirilmelidir

Düşük maaş, yüksek risk 112 acil ve UMKE personeli...

Tanımadıkları insanların evlerine şifa için giden, karanlık sokakları ambulans ışıkları ile aydınlatan, yüksek katlardan sırtlarında hasta indiren acil sağlık çalışanları zor şartlarda görevlerine devam ediyor. 

Döner sermayedeki performansın azalması nedeniyle 2021 yılında 112'de çalışan emektar 4 yıllık sağlıkla ilgili yüksek okul mezunu bir paramedik sabitin üstüne ek gelir alamadı. Aldığı maaş başka kurumda çalışan emsali memur ile eşitlensin diye sadece mahsuplaşma alabildi. 

Ayyaşından sarhoşuna, bıçaklanmasından kurşunlanmasına, tecavüzcüsünden sapığına en pis asayiş olaylarında başrolde polisten ve jandarmadan önce hep 112 var. 

Ambulansın içinde kan ve kusmuk içinde görev yapan 112 personeli her an kaza riski ile karşı karşıya. 


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Her yıl ülkemizde yüzlerce ambulansın kazasından onlarca personel hayatını kaybetmekte ve yaralanmaktadır. 

Yağmur , çamur, sel, yangın, deprem nerede sıkıntılı bir durum varsa 112 ve UMKE oradadır.

Sözel ve Fiziksel tacizin yanı sıra cinsel tacizin, temasın, dokunma  vb olayların en çok yaşandığı yerler ambulansın arka kabinidir. 

Nerede izbe, atıl, kullanılmayan bina varsa 112 istasyonu yapılmıştır. 

81 ilden 112 ve umke personeli yaklaşık 9-10 yıldır  HATAY'dan HAKKARİ'ye kadar olan bölgede gönüllü/gönülsüz görevlendirilmektedir. Görevlendirmeler o günden bu yana devam etmekte, halen bölgede askerimiz ve polisimizle sırt sırta omuz omuza görev yapılmaktadır.

Riskler ve şartları ortada olan fedaker 112 ve UMKE personeli ek zam ve tazminatlarla desteklenmelidir. Bu kapsamda;

* Ambulans Görev Tazminatı adı altında ambulansta görev yapan tüm personellere iyileştirme yapılmaldır. 

* Ülke geneli 112 saatlik nöbet ücretlerine % 50, görevlendirme ile başka ile gidilen saatlik mesai ücretlerine % 100 zam yapılmalıdır. 

* İl dışı görevlendirmelerde  kalınan tüm süre mesaiden sayılmalıdır.

* Bölgede  fazla mesai saati aylık 130 saat değil, görev süresi ne kadar ise o kadar olmalıdır. 

* Bölgede Döner sermaye ek ödemesi görev boyunca TAVAN'dan ödenmelidir

Bölgede Aynı konteyner içinde kalan, aynı karavadan yiyen diğer kamu görevlilerine 15-18 bin tl maaş verirken bir acil tıp teknisyenine 5.300 lira maaş vermek adaletsizliktir. 

İşte bu habere konu olan onlarca görsel..

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2022, 14:15

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Böyle ayrımcılık yapıp maaşlarda iyilestirmemi bekliyorsunuz çok beklersiniz aynen devam edin

ysp
ysp @Sağlıkçı - 4 gün Önce

zam gelirse eylem yapar iptal ettiririm

Ayrımcılık
Ayrımcılık - 2 hafta Önce

Ne geldiyse ayrımcılıktan geldi. Köy ebesi ile 112 de çalışan arasında fark yoktur. Bırakın ayrımcılığı…

Att
Att @Ayrımcılık - 1 hafta Önce

yav Allah cezanı versin saçmalama ya iyice saçmaladınız... otur rahat yerinde yorum bari yapma yettiniz artık be..

Att ye
Att ye @Ayrımcılık - 2 hafta Önce

Att gel istersen köyde ebelik yap o kadar kolaysa. Sizin yaptığınız işi yılllarca ebeler hemşireler yaptı sizin aldığınız haklar olmadan sürekli ağlıyorsunuz.

Att
Att @Ayrımcılık - 2 hafta Önce

Köy ebesi trafik kazasına sarhoşa ,asıya, çatışmaya , uçurumdan yuvarlanana ve hatta doğuma ve nice şeylere gidiyor mu... Sizde onur şeref olsa bu yazıyı yazmazsin

Mülayim
Mülayim - 2 hafta Önce

Evde sağlık çalışanşanlarınında hakkı iyileştiirlmeli. Hiç tanımadıkları kişilerin evlerine girip en mahrem yerleri olan yatak odasına kadar girip hastaya her türlü hizmeti veriyorlar. Evden hastaneye hastaneden eve her türlü hastanın naklini en zor şartlarda gerçekleştiriyorlar. Kar kış demeden yollarda hastalara ev ortamında kaliteli hizmet vermek için gidiyorlar. Kiminin evi hijyenik kiminin evi hijyenik olmadığı halde kişi ev ayrımı yapmadan hastaya hizmet götürüyorlar. Ve daha birsürü şey.

sağlıkçııı
sağlıkçııı @Mülayim - 4 gün Önce

evet evde sağlık hizmetlerinin arkasını nöbetlerde kim topluyor acaba en mahrem yerlerine giriyorlarmış ne güldüm ya biz kapıdan alıp gidiyoruz..ben ayrımcılık olsun istemem ama şu evde bakım gibi gereksiz birimlerde hiçbir riski olmayan planlı işlerin çok önemliymiş gibi gösterilmesi 112 ile kıyaslanması olmaz

paramedik
paramedik - 2 hafta Önce

ayda bi hemşire ne kadar calışıyorsa o kadar çalışıyoruz...hiç ambulansın arkasında hasta resüsitasyonu yaptınmı..hiç kusmuk temizledinmi kan yıkadınmı..karın altında yagmurda yerde organ topladınmı..bilmediğin bir eve girip madde bagımlısına baktınmı.. yüksek katlardan sedye ile hasta indirdinmi..yeri geldi akşama kadar yemek yiyemiyorsun yada yemege oturmusken vaka verildiği için kalkıyorsun..112 yi kimsenin eleştirmeye hakkı yok

112
112 - 2 hafta Önce

Ayrıca şu yukarıdaki insanlara bakın bunlar bi kaçı güvenlik ve polisin bulunduğu hastanede çalışmaya benzemez 112 herşeyle tek başına mücedele gerekiyor genelde yapmayın verilen emekleri çöpe atmayın. Uçurumun kenarından geçerken besmele çekerek gittiğim vakalar var.20 li yaşlarında bel fıtığı olan birçok arkadaşım var.zorlukları şartları konuşursak çıkamayız içinden

112
112 - 2 hafta Önce

Yukarıda da bir arkadaşımızın belirttiği gibi ayda hiç ambulansın arkasında hasta resüsitasyonu yaptınızmı..hiç kusmuk temizledinizmi kan yıkadınızmı..karın altında yagmurda yerde organ topladınızmı..bilmediğin bir eve girip madde bagımlısına baktınızmı.. yüksek katlardan sedye ile hasta indirdinizmi..yeri geliyor akşama kadar yemek yiyemiyorsun yada yemege oturmusken vaka verildiği için kalkıyorsun..112 yi kimsenin eleştirmeye hakkı yok maalesef sağlıkçılar birlik olamıyor sağlıkçılar adı altında yorum yazan kardeş ne bu hasedin tabiki farkı olmalı 112 umke ve riskli birimlerde çalışan diğer sağlıkçı kardeşlerimizin bazıları gibi akşama kadar bilgisayarlarda oyun oynayanlarla yada sabah programlarını kaçırmayanlarla aynı ücreti tabiki almamalıdırlar.

Yücel
Yücel - 2 hafta Önce

Kendini "sağlık çalışanları" maskesine gizleyen korkak şahıs, lütfen nefretinizi başka bir yerde kusunuz

saglık çalışanları
saglık çalışanları - 2 hafta Önce

neden ayda sadece 7 gün çalıştıkları için mi
neden aylık 500 tl yemek parası aldıkları için mi
neden hiç kimse döner sermaye almazken kendileri en az 700 tl ile 1300 tl döner aldıkları için mi
neden hiç kimsenin alamadığı çeşit çeşit giyim elbise aldıkları için mi
neden fazla fazla mesai yazıp acil ödemelrinden nöbet parası aldıkları için mi
neden sadece hastaları hastaneye bıraktıkları için mi
neden günde yeri geliyor iki vakaya çıktıkları için mi

Sağlık
Sağlık @saglık çalışanları - 2 hafta Önce

Kulakların çınlıyor mu 112 ciler sana su an neler diyor acaba bir dinle bakalım 2 vakaya çıkan ekip kalmadı amele gibi çalışıyoruz 24 saat çalışıyoruz seni alsalar bi an bile düşünmeden gelirsin ama erisemedigin çalışma ortamındakilere laf söylemek en basiti sus ve haddini bil....

ATT
ATT @saglık çalışanları - 2 hafta Önce

Gelde sen 2 nöbet tut bakalım. Klavye delikanlısı

Hayal dünyası
Hayal dünyası @saglık çalışanları - 2 hafta Önce

Nerede yaşanıyor bu olaylar 8senedir 112 bünyesinde çalışıyorum, 4 senede acil tecrübem var, birsuru il gezdim, böyle imkan görmedim, kıyafet aliyormusuz, tabiki alacağız 1 takım forma 150-200 TL, 112 montu sadece 300-400lira bakanlığın kıyafet zorunlulugu varsa nasıl alacağız cebimizden, ben bir köyde bulunan ücra bir 112istasyonuna gidiyorum kendi cebimden karşılıyorum benzin paramı görev neredeyse biz oradayız tabiki gideceğim ve karsilayacagim, yemek verilmediği için yemek ücretini aliyorum 375lira(zamlı maaş alınmadan ne demek 500lira yemek parası) önüme yemek gelmiyor vakit kalırsa kendim yapıyorum yada evden getiriyorum bedavamu bu malzemeler, sadece boş yapmissiniz, ayrıştırmaya karşıyım haberi doğru bulmuyorum, 112 nin bütün zorluklarından bahsetmiş hepsinde haklılar o ayrı mesele, ama saglikciya genel bir iyileştirme getirilmeli. Döner sermaye (performans)nerede 700-1300 arasında söyleyin olurmu cevap olarak oraya tayin isteyeceğim birdahaki şehir olarak. Bu kadar imrendiginize göre 112 hayranlığıniz var bu gönül işidir zaten herkes istediği yerde çalışır inşAllah, VEDE ALLAH HERKESİN GÖNLÜNE GORE VERSİN, Ben çok şükür 112 de düz maaş+yemeğe çalışıyorum çokta memnunum seviyorum çünkü, umarım sizde 112de çalışma fırsatı bulursunuz. Ama bu polyannaciligi bir kenara bırakın beklentiniz çok yüksek hayal kırıklığına ugrayacaksiniz ????

Nedenmi
Nedenmi @saglık çalışanları - 2 hafta Önce

Nedenlerini editör tane tane anlatmış ee anlat bakalım sen meslek hayatında ne gibi zorluklar yaşıyorsun... Anlat bakalim kaç tane operasyona katıldın..Anlat bakalim kaç tane afet yerine gittin..Anlat bakalim kaç tane il ilçe gorevlendirme gezdin..Anlat bakalım kaç kere kusmuk kan tuvalet temizledin..Anlat bakalım kaç kere dayak yedin..Anlat bakalım kaç kere zamanında yemek yemedin ..Anlat bakalım kaç kere ağaç diplerine tuvaletini yaptın bide sen anlat tabikide vardır seninde zorlukların vardır.

Sağlıkçı
Sağlıkçı @saglık çalışanları - 2 hafta Önce

Sen provokatörsün ve bir başka haberde haktan bahsederek sağlıkçıları genelleme yaptığını zannetmiştim. O yorumunda öğretmenlerin aldığı zamdan bahsederken burda da 112 ve UMKE'cileri eleştiriyorsun. Kendinden başka her kesine nefret söylemlerin sağlık işi değil hak arama işi hiç değil bence her haber yorum yazarak kıskançlıkla bölümleri ayırarak ahlaklı olmazsın.

112
112 @saglık çalışanları - 2 hafta Önce

7 gün değil 24 saat görev yaptığımız için mesai saati ne kadarsa normal memur ne kadar çalışıyorsa okadar çalışıyoruz ki tam mesai yani 7 gün hiç çalışmadım yemekhanelere hiç ücret ödemeyen 3 öğün yemek yiyen personel varken yemek parası 500 değil 378 lira verdiğimiz daha fazla.geçen ay aldığım dönersermaye 0 önlisanssan 22 lira ve sadece geçen aya ait değil k aydır bu şekilde.sadece aldıkları hasta demişsiniz nasıl bir ortamdan aldığımızı biliyormusunuz kaçıncı kattan nasıl bir araziden nasıl bir araçtan nasıl bir yaklaşımı olan vatandaşların içinden çıktığını görüyormusunuz gelen hastaların.arkadaşlar amacımız bir nasıl şartlarda çalıştığını nelerle karşılaştığını bilmediğiniz guruba çamur atarak üzerine basarak hak elde edemeyiz olmaz.haklarını alan meslek gruplarına bakın birlik ve beraberlik var yapmayın lütfen


SIRADAKİ HABER