112 Acilin Bilindik Sorunu Mahkemelik Oldu

112 Acilin Bilindik Sorunu Mahkemelik Oldu

112 Acilerde sırf 657 kadrolu olduğu için tüm geçici görevlendirmelerin kadrolu att ve paramediklere yapılması dava konusu oldu. 

Manisa’da bir Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’nda, “acil tıp teknisyeni” olarak görev yapmakta olan üyemiz tarafından, Sendikamız Genel Sağlık-İş’e yapılan başvuruda, “ilgili Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda boş sürücü kadrosu bulunmamasına rağmen 696 sayılı KHK ile “sürücü” olarak 112 sistemine dahil edilen 2 adet sürücü bulunduğu; bu sürücülerin, istasyonlara atanma sürecinde, 2018 yılında görev yapmakta oldukları istasyonların baz alındığı; söz edilen sürücülerin, kurum tarafından yapılan geçici görevlendirmelerden muaf tutulduğu; bahsi geçen sürücülerin, üyemizin görevli bulunduğu istasyonda görev yapması ve geçici görevlendirmelerden muaf tutulması nedeniyle, kendisi de dahil olmak üzere kadrolu acil tıp teknisyenlerinin sürekli olarak, diğer Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarına geçici görevle görevlendirildiği” belirtilmiştir.

Personel Dağılım Cetveli’nde bulunmamasına rağmen üyemizin görevli olduğu ASHİ’ye, sürekli işçi statüsüyle sürücü ataması yapılıp, söz konusu statüyle görev yapan işçiler, diğer ASHİ’lere geçici görevle görevlendirilmezken, üyemiz ve aynı statüdeki sağlık çalışanlarının, diğer ASHİ’lerde geçici görevle görevlendirilmesi, kamu yararı ve hizmet gereklerine, hukuka ve yasaya açıkça aykırıdır.

Anayasa’nın “Kanun Önünde Eşitlik” başlıklı 10. maddesinin 1. fıkrası, “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.”, 4. fıkrası, “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.” ve 5. fıkrası ise, “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” şeklindedir.

Görevli bulunduğu kurumda boş sürücü kadrosu olmamasına rağmen farklı bir statüye tabi şekilde, üyemizin görevli bulunduğu kuruma atanarak, geçici görevlendirmeden muaf tutulan sürücülerin bulunması nedeniyle “üyemizin geçici görevlendirilmesine” dair idari işlemin iptali istemiyle Manisa 1.  İdare Mahkemesi’nde iptal davası açılmıştır. Açılan davada, “Sendikamız üyesi acil tıp teknisyeninin “ayrımcılığa” tabi tutulduğu, “eşitlik ilkesinin ihlal edildiği”, dava konusu idari işlemin, “çifte standart” niteliğinde olduğu” belirtilmiştir.

Dava konusu edilen idari işlemle ilgili durum ve uygulama, “aynı görevleri ifa eden sağlık çalışanlarını” sınıflara ayırmakta, eşitlik ilkesini ihlal edici idari işlemlerin önünü açmakta ve üyelerimiz üzerinde “mobbing” baskısı kurularak, mağduriyetine neden olunmaktadır. Eşitler arasında eşitsizliğe karşı durmak, üyelerimizi mobbing baskısı altında ezdirmeyerek, hukuka aykırı idari işlemlere karşı ilgili kişi ve kurumlara başvurarak, üyelerimizin sorunlarının kısa bir süre içerisinde çözülmesini sağlamak, Sendikamız Genel Sağlık-İş’in temel ilkelerindendir. Genel Sağlık-İş, üyelerinin maruz kaldığı tüm baskılara karşı mağduriyetinin giderilmesini sağlamak adına gerekli tüm işlemleri gerçekleştirmektedir ve gerçekleştirecektir.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Dr. Derya Uğur
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Daha Fazla Haber ve Güncel Paylaşımlarımız için  Personel Sağlık NET ( saglikpersoneli.com.tr) Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Personel Sağlık Net'i İnstagramda Takip Etmek İçin Tıklayın

Personel Sağlık Net'i Facebook'ta Takip Etmek İçin Tıklayın

Personel Sağlık Net'i Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayın

Personel Sağlık Net'i Telegram'da  Takip Etmek İçin Tıklayın

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2022, 04:04

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aha
Aha - 2 ay Önce

Almasınlar işci kadrosunda şoför. 12 saatten fazla çalışamaz yok görevlendirilemez. Falan filan ayrıca boş şoför alacağına ambulansa onun yerine bir sürü mezun sağlık personeli var onları ata ve ambulans ekibi sağlık personeli olsun. Bir travma hastasında veya arreste (kalbi veya solunumu durmak) müdahalede arkadaşlarına yardımcı olabilsin. Normal şoförü diğer kurumlara atayın Allah rızası için. İnsan sağlığı bu kadar basit olmamalıdır.

Çekirdağ
Çekirdağ - 2 ay Önce

Hele birde aldıkları Maaştan bahsetsniz! 3+1 memur 7800 alırken taşerondan sürekliye geçen işçiler maaş ikremiye fazla mesai derken 11-13-14 bin maaş alıyorlar. Doktor bile onların aldığı bu maaşı almıyorlar! Bunu da bir haber yapsanız ya.

112
112 - 2 ay Önce

çalışan sendikanın üyesi böyle artar bir üye kazandınız

112 SİSTEMİNE TAŞERON SÜRÜCÜ UYMUYOR
112 SİSTEMİNE TAŞERON SÜRÜCÜ UYMUYOR - 2 ay Önce

PDC DE KADROSU YOK,24 SAAT ÇALIŞAMIYOR,GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLEMİYOR,MEMURDAN MAAŞI FAZLA ,KADROLU MEMURLARIN MESAİ DOLDURMASI İNKANSIZ HALE GELİYOR VS VS VS SİSTEME UYMUYOR

SIRADAKİ HABER