1 Ayda En Fazla Kaç Lira Nöbet ve İcap Ücreti Alınır

NÖBET VE İCAP NÖBETİ KARŞILIĞI ÖDENEN ÜCRETİN MİKTARI ARTTI

1 Ayda En Fazla Kaç Lira Nöbet ve İcap Ücreti Alınır

Sağlık kurumlarında nöbet ve/veya icap nöbeti tutan kamu görevlileri, tuttukları nöbet karşılığında ücret alabiliyor.

Nöbet ve/veya icap nöbeti tutanlara, belirli göstergelerin aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan miktarda ücret ödenirken, bu ödemeden sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Aylık katsayısının 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olarak artmış olması nedeniyle, 2020 yılının ikinci yarısında tutulan/tutulacak olan nöbet ve icap nöbeti karşılığında alınabilecek ücretin miktarı da artmış oldu.

Kim ne kadar nöbet ücreti alıyor?

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında nöbet (normal, acil veya branş nöbeti) tutan personele (memur ve sözleşmeli personel), tuttukları nöbet karşılığında “Nöbet Ücreti” ödenebiliyor. Ayrıca, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında tıpta uzmanlık öğrenimi yapanlar ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve tıpta ve diş tabipliğinde yabancı uyruklu kontenjanında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar da nöbet karşılığı ücret alabiliyor.

Personelin tuttuğu nöbet süresinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiş olan gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda nöbet ücret ödeniyor.

Nöbet ücreti ödenebilmesi için personelin kesintisiz en az 6 saat nöbet tutması gerekmekte olup, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde ayda en çok 60 saat için ve diğer yerlerde ise ayda en çok 130 saat için nöbet ücreti ödenebiliyor.

Öte yandan yoğun bakım, acil servis, diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerindeki nöbetler karşılığında ücret %50 artırımlı ödeniyor.

Personelin, unvan ve çalıştığı yere göre, bir ayda en çok ne kadar nöbet ücreti alabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

UNVAN

Nöbet Ücretinin aylık en çok net miktarı*

 (2020 yılının ikinci yarısında)

Yoğun bakım, acil servis diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerinde

Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde

Diğer yerlerde

-Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip

4.484 TL

1.380 TL

2.989 TL

-Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar

4.035 TL

1.242 TL

2.690 TL

-Diş tabibi ve eczacılar

3.587 TL

1.104 TL

2.391 TL

-Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli

2.690 TL

828 TL

1.793 TL

-Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli

2.242 TL

690 TL

1.495 TL

-Diğer personel

1.644 TL

506 TL

1.096 TL

*Nöbetin dini bayram günlerinde tutulması durumuna, nöbet ücreti %20 artırımlı ödeniyor.

Kim ne kadar nöbet ücreti alıyor?

İcap ettiğinde çağrılmaları halinde göreve gelecek şekilde sağlık kurumu dışında beklemek suretiyle haftalık çalışma süreleri dışında nöbet (icap nöbeti) tutan personele (memur ve sözleşmeli personel), tuttukları bu nöbet karşılığında “İcap Nöbeti Ücreti” ödenebiliyor.

Tutulan icap nöbeti süresinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, ilgili personelin nöbet saati (artırımlı olmayan)  ücretinin %40'ı kadar ödeme yapılıyor.

İcap nöbeti ücreti ödenebilmesi için personelin kesintisiz en az 12 saat icap nöbeti tutması gerekmekte ve bir personele bir ayda en çok 120 saat için icap nöbeti ücreti ödenebilmektedir.

Personelin, unvanları itibariyle bir ayda en çok ne kadar icap nöbeti ücreti alabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

UNVAN

İcap Nöbeti Ücretinin aylık en çok net miktarı

(2020 yılının ikinci yarısında)

-Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip

1.104 TL

-Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar

993 TL

-Diş tabibi ve eczacılar

883 TL

-Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli

662 TL

-Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli

552 TL

-Diğer personel

405 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglikci
Saglikci - 2 hafta Önce

Ne nöbeti..1 TL nöbet fazlası çıkmasın diye bizi didikleyenker.9000 ila 29000 TL maaş alıyor..cuma namazında imamın arka safını kimseye bırakmıyorlar..çok yaşa kralım çok yaşa padişahım.....unutmayinnnnnn cennet var cehennem var...hak varrr hakkkkk.saglikci essek gibi covid lilerle uğraşırken büyükler üst katta personeli nasıl öttürürük onu hesabını yapıyorlar...benim bı hakkım varsa zehir zıkkım olsun inşaAllah...

Halk sağlığı laboratuvarında çalışanlar
Halk sağlığı laboratuvarında çalışanlar - 1 hafta Önce

Halk sağlığı laboratuvarında çalışanlar, pandemi süresi boyunca fazla çalışmaktadır. Burada nöbet tutanlara ve fazla çalışanlara nöbet ücreti verilmiyor. Alan Halk sağlığı laboratuvarı çalışanı varmı acaba.

Sıtkı GÜNÇ
Sıtkı GÜNÇ - 7 gün Önce

Diğer personel derken, hangi ünvan ve personel kastediliyor. 2 Yıllık önlisans mezunu Makina Teknikeri ile 2 Yıllık Önlisans mezunu Sağlık Teknikerinin nöbet saat ücretinin (Özellikli birim hariç) eşit olması gerekmiyormu...Lütfen bu konuda Sağlık Bakanlığından görüş istenebilrmi.Teşekkürler.

Murat kara
Murat kara - 5 gün Önce

Yanlış bilgi veriyorsunuz. İcap nöbeti uzman hekim dışındakilere ödenmiyor. Sağlık personeli hemşire vd.leri zorla icap tutuyor ama para alamıyor. Bu konunun takipçisi olmanızı bekliyoruz.

SIRADAKİ HABER