Yalçın "Yönetici kadroların liyakat merkeze alınarak belirlenmesi "

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN, yönetici atamalarında liyakat çağrısında bulundu.Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN açıklamasında "Öte yandan, bir sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için yönetici kadroların liyakat merkeze alınarak belirlenmesi hayati derecede önemlidir. Liyakat sisteminde bir pozisyon için seçilen kişinin yeterli bilgiye, eğitime ve tecrübeye sahip olması gerekir" dedi.

Yalçın "Yönetici kadroların liyakat merkeze alınarak belirlenmesi "

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN açıklamasında; "Bugünlerde dünyanın farklı yerlerinden bir söz yükseliyor: “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!” Kovid 19 sürecinin sebep olduğu kaotik ortamda, gerek uluslararası düzlemde gerekse ulusal ölçekte daha düne kadar muhatap olduğumuz birçok fikir, düşünce ve kurumsal yapının sorgulandığı bir süreçten geçerken, evet, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak fakat “yeniye” ilişkin söylemlerin de belirsizlik üzerine yükseldiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Dolayısıyla, her kriz döneminde olduğu gibi insanlar belirsizlikten kaçmak için ezberlerini daha üst perdeden dile getirme telaşına kapılır. Bu süreçte de aynısı olmaktadır. Oysa gerçeklikle muhataplığımızı güçlendirdiğimiz sürece, içinden geçtiğimiz süreci doğru değerlendirip geleceğe ilişkin güçlü bir adım atabiliriz. Fakat bu ortamda paniğin oluşturduğu ve nereden bakarsanız bakın ezbere dayanan, entegrizmin sebep olduğu gürültüye takılmadan, yaşadığımız zemini şekillendiren fikirleri de ıskalamadan yarının ipuçlarını yakalamaya çalışmalıyız." dedi.

Açıklamasına;

"Öte yandan, bir sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için yönetici kadroların liyakat merkeze alınarak belirlenmesi hayati derecede önemlidir. Liyakat sisteminde bir pozisyon için seçilen kişinin yeterli bilgiye, eğitime ve tecrübeye sahip olması gerekir. Üzerinde durulan yalnızca o görevin gerektirdiği niteliklerdir. Özellikle bir ülkenin, toplumun geleceğinin şekillendiği eğitimde yönetim kadrolarının nepotizmden, kayırmacılıktan uzak bir şekilde belirlenmesi, tabiri caizse geleceğin de adil şahitlik çerçevesinde belirlenmesi anlamına gelir. Zira yönetimde hâkim olan ilkeler ve kurallar toplumsal yaşamın işleyişini belirler." ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 18:56

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan pehlevan
Hakan pehlevan - 1 ay Önce

Sayın başkan sendikalar bu atama işine el attığında beri kamu kurumları bu hâle geldi. Nerede sağlık-sen idarecisi varsa müdür oluyor. Liyakat ise %90ında yok. Ama olsun sağlık-sen in şube yönetiminde. Rize de bile şube başkan yardımcıları yıllardır hastane müdürlüğü yapıyorlar. Git konuş bakalım 2 kelimeyi bir araya getirebiliyorlar mı.

Bizim beklentimiz sadece Yaradandan
Bizim beklentimiz sadece Yaradandan @Hakan pehlevan - 1 ay Önce

Sizden bir şey beklememiz gerektiğini öğreneli çok oldu

günaydın
günaydın @Hakan pehlevan - 1 ay Önce

Anlattığına kendin inanıyormusun? Önce liyakat sizlerin bulunduğu yerden başlamalı. Liyakatı Harran Ovasına cevirdiniz.

memur
memur @Hakan pehlevan - 1 ay Önce

Aynen.. sağlık sen üyeleri ve temsilcileri, idarecileri hastanelerde yönetici pozisyonunda iken neyin lafı bu anlamış değilim. SAF filan değiliz başkan. bırakın bu işleri. yalan dolan işiniz. liyakatmış pehhhh....
yazık oluyor yazık...

Sayın Yalçın:
Sayın Yalçın: @Hakan pehlevan - 1 ay Önce

Liyakıtımızın elimizden alınmasıyla kalınmadı. Kurum değiştirince kadromuz iptal olduğu için Sağlık Bakanlığına geri bile dönemiyoruz.Nasıl bir suçluysak,artık ... vuran vurana .... Sendika neden hiç ses çıkarmadı bize yapılanlara

ALi YALÇIN 'a mektup
ALi YALÇIN 'a mektup @Hakan pehlevan - 1 ay Önce

Bizim liyakatle hakettiğimiz makamımız elimizden alındığında Danıştay'a hak aramaya gittiğimizde; red kararı verilince Eski başkan M.M öyle bir kahkaha attı ki: duvarlar inledi. Bir de onca üyesi ona ümit bağlamışken. Ne diyeyim şimdi .... NEEEE

Çok Güldüm Sayın Ali YALÇIN
Çok Güldüm Sayın Ali YALÇIN @Hakan pehlevan - 1 ay Önce

Sağlık Bakanlığının 2010 yılında yaptığı sınavLA ŞUBE MÜDÜRÜ olmuştum. Sadece yazılı sınavla (Mülakatsız). ALınteriyle.
Tabi Mülakatsız olması birilerinin işine gelmedi. " LİYAKATI KALDIRIN, BİZİM İL YÖNETİCİLERİNİN GÖZÜ VAR O MAKAMLARDA LAKİN SINAVLARI BAŞARAMIYOR" Denildi.sONRA BİR GECEDE LİYAKAT KALDIRILIVERDİ Hoooop ARAŞTIRMACI oldum.
BİLİN BAKALIM BUNU KİMLER İSTEDİ??????
Çok güldüm yaaaa....

çok doğru
çok doğru @Hakan pehlevan - 1 ay Önce

rize zaten liyakatsizliğin başını çekiyor

Ankara
Ankara - 1 ay Önce

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Destek başkan ve destek başkan yardımcılarında LİYAKAT var mı sayın Ali Yalçın? Sendika olarak ne diyorsunuz?

Ankara
Ankara @Ankara - 1 ay Önce

Ankara da kaç tane karı koca yönetici var? Özellikle il sağlık Destekte? ve bunu kim destekliyor destekten? Destek kime destek?

Ankara
Ankara @Ankara - 1 ay Önce

Karı koca idareci atananlara ne demeli.

Kara
Kara - 1 ay Önce

Ali bey liyakat olsa sen o koltukta oturabilir miydin

MAHMUT28
MAHMUT28 - 1 ay Önce

Abi çok komiksin ya.

Biz liyakatten umudu kestik. Kendi derdimize düştük.
Biz liyakatten umudu kestik. Kendi derdimize düştük. @MAHMUT28 - 1 ay Önce

Sabit ek ödemelerin genel bütçeden maaşın içine eklenip emekliliğe yansıtılmasını, 3600 ek göstergeyi, yıpranma payını ve pandemi sürecinde de görevi başında salgın ya da şiddet nedeniyle vefat eden sağlıkçılara "Sağlık Şehitliği" unvanının verilmesini istiyorlar.

sağlıkçı
sağlıkçı - 1 ay Önce

sayın başkan tamda bu nokta da sanki batı karadeniz'den özellikle karabük'den bahsetmişiniz.

Murat
Murat - 1 ay Önce

SağlıkSen'li ise zaten her şeye layık

Gerçekten mi
Gerçekten mi - 1 ay Önce

Gel Çankırıya bak bakalım o zaman liyakatli müdürlerden biri 2 lafı bir araya getirmekte hiç zorlanmıyor:p diğerinin çok ciddi anlama yeteneği var , ne anlatsan hemen anlıyor!! Öyle değil mi konyada sertifikalı(B)(gerçekler elbet çıkar, yazık oldu beyinciye onunki erken çıktı. ) onlar öyle mübarek:p zatlar ki asla evrakta tahribat yapmazlar! hele arşivden hiç evrak yürütmezler:p öyle değilmi gara?

ahmet tuna
ahmet tuna - 1 ay Önce

Dediğin şeye hiç kimsenin gücü yetmez , Allah'tan başka , artık iş işten geçti ,


SIRADAKİ HABER