Türk Sağlık SEN : Bu toplu sözleşmenin yetersiz

Türkiye Kamu Sen Başkanı Önder Kahveci toplu sözleşme mutabakatına ilişkin olarak "Sonuç itibarı ile geçmiş dönemlere kıyasla daha fazla kazanım elde edilmiş olsa da özellikle refah payı ve seyyanen zam başta olmak üzere kırmızı çizgi olarak gördüğümüz ekonomik taleplerimizi karşılamaktan uzak kalan bu toplu sözleşmenin yetersiz olduğunu düşünmekteyiz." dedi.

Türk Sağlık SEN : Bu toplu sözleşmenin yetersiz

Toplu sözleşmede Memur Sen ile birlikte ortak teklif veren ve tüm toplu sözleşme görüşmelerine katılan Türkiye Kamu Sen Genel Başkan Önder Kahveci, "4688 sayılı Kanun gereğince toplu sözleşme metnini bağıtlama yetkili konfederasyonun uhdesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen olarak bizim toplu sözleşmeyi imzalama ya da Hakem Kurulu'na baş vurma gibi bir hakkımız hukuken bulunmamaktadır. Bu nedenle biz, sürece katkı sağlamak adına bilgimizi, tecrübemizi, örgütlü gücümüzü son anına kadar kullandık, ilgilileri uyarma vazifemizi yerine getirdik. " dedi.

"Gelinen noktada taviz vermeyeceğimiz ve vazgeçmeyeceğimiz taleplerimizi heyete ilettik" diyen Genel Başkanı Kahveci, "Özellikle kamu çalışanlarını enflasyon karşısında koruyacak olan refah payı uygulamasının hayata geçirilmemesi, seyyanen zam talebimizin karşılık bulmaması, yardımcı hizmetlilere ilişkin hassasiyetlerimizin göz ardı edilmesi; ek gösterge düzenlemesi ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin toplu sözleşme metnindeki bağlayıcı olmayan muğlak ifadeler nedeniyle mutabakat metnine itirazlarımızı dile getirdik" dedi.

ADVERTISING


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Genel Başkan Önder Kahveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Kamu görevlileri ve emeklilerin 2022-2023 yıllarına ilişkin toplu sözleşme süreci mutabakatla sonuçlanmıştır. Türkiye Kamu-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinin başlamasından son anına kadar sürece katkıda bulunmak adına bütün gücüyle mücadele etmiştir.

Aileleriyle birlikte 25 milyona yaklaşan bir kitlenin son yıllarda eriyen alım gücünün artırılması, yükselen enflasyon karşısında korunması, geçmiş dönem kayıplarının telafi edilmesi, büyümeden pay verilerek memurların refahının artırılması, 2018 yılında verilen sözün de bir gereği olarak tüm memurları kapsayacak adil ve hakkaniyetli bir 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılması, kamudaki güvencesiz sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasına son verilerek söz konusu personelin kadroya geçirilmesi ile yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi konuları kırmızı çizgimiz olmak üzere tüm kamu görevlilerinin ve emeklilerin sorunlarının kalıcı bir biçimde çözülmesi için birlikte hareket ederek, sesimizin daha gür çıkmasını arzuladık.

Toplu pazarlıklardaki varlığımız ve etkinliğimiz, 2012 yılından beri alınan en yüksek zam oranlarına ulaşılmasını, 3 yıldan beri sürüncemede bırakılan ek gösterge uygulamasının bir takvime bağlanmasını, 2013 yılından beri kanayan yara haline gelmiş olan sözleşmeli personele kadro konusunun toplu sözleşme metnine dahil edilmesini sağlamıştır.

Gelinen noktada taviz vermeyeceğimiz ve vazgeçmeyeceğimiz taleplerimiz olan özellikle kamu çalışanlarını enflasyon karşısında koruyacak olan refah payı uygulamasının hayata geçirilmemesi, seyyanen zam talebimizin karşılık bulmaması, yardımcı hizmetlilere ilişkin hassasiyetlerimizin göz ardı edilmesi; ek gösterge düzenlemesi ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin toplu sözleşme metnindeki bağlayıcı olmayan muğlak ifadeler nedeniyle mutabakat metnine itirazlarımızı heyete ilettik.

4688 sayılı Kanun gereğince toplu sözleşme metnini bağıtlama yetkili konfederasyonun uhdesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen olarak bizim toplu sözleşmeyi imzalama ya da Hakem Kurulu'na baş vurma gibi bir hakkımız hukuken bulunmamaktadır. Bu nedenle biz, sürece katkı sağlamak adına bilgimizi, tecrübemizi, örgütlü gücümüzü son anına kadar kullandık, ilgilileri uyarma vazifemizi yerine getirdik.

Sonuç itibarı ile geçmiş dönemlere kıyasla daha fazla kazanım elde edilmiş olsa da özellikle refah payı ve seyyanen zam başta olmak üzere kırmızı çizgi olarak gördüğümüz ekonomik taleplerimizi karşılamaktan uzak kalan bu toplu sözleşmenin yetersiz olduğunu düşünmekteyiz.

İlerleme sağlayamadığımız hususlardan vazgeçmiş değiliz. Özellikle refah payı, seyyanen zam, yardımcı hizmetlilerin sorunları, vergi dilimleri başta olmak üzere acil çözüm bekleyen konulardaki taleplerimizin hayata geçmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz.

Ülkemizin belli güç odakları tarafından ekonomik, ekolojik, askeri ve siyasi anlamda zaafiyete uğratılmak istendiği bu dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin'in yapıcı yaklaşımı ve çözüm odaklı çabaları kazanımların artması noktasında önemli bir etken olarak bizleri memnun etmiştir.

6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerine en yüksek düzeyde katkıyı sunarak bu seviyeye getirmiş olmamıza rağmen, memurlarımızın tatmin olmadığı bir sözleşmeyi onaylamamız mümkün değildir. İlerleyen süreçte refah payı ve seyyanen zam başta olmak üzere tüm taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz"

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 17:35

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
hayri
hayri - 4 hafta Önce

Hepiniz oradaydınız, utanmadan konuşuyorsunuz.

ENFLASYONUN 1/3 Ü KADAR ZAM ALAN BÜYÜK BAŞKAN KONUŞTU!
ENFLASYONUN 1/3 Ü KADAR ZAM ALAN BÜYÜK BAŞKAN KONUŞTU! @hayri - 3 hafta Önce

DUYAMADIK NE DİDİN?

BU HAKMI HUKUKMU ALLAH AŞKINA EK GÖSTERGESİZ YARDIMCI HİZMETLERE YÜZDELİK ZAM ADALETSİZ. HİÇ GÜNAH ÇIKARMAYIN FUKARA DÜŞMANISINIZ.
BU HAKMI HUKUKMU ALLAH AŞKINA EK GÖSTERGESİZ YARDIMCI HİZMETLERE YÜZDELİK ZAM ADALETSİZ. HİÇ GÜNAH ÇIKARMAYIN FUKARA DÜŞMANISINIZ. - 4 hafta Önce

İLK OKULLU İTFAİYE ERİ,KIZILAYCI,MÜBAŞİRE TAŞERONA SÖZLEŞMELİYE TAŞERONA KADRO VAR.BELEŞL SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA VAR. SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİYE YOK.FAKİR FUKARA GARİP GURABA DÜŞMANLARI SİZİ GİDİ.ALLAH KAHRETSİN TACINIZI TAHTINIZI BAŞINIZA YIKSIN SENDİKA AĞALARI.TÜM YARDIMCI HİZMETLER SENDİKALARDAN İSTİFA EDİN.ARTIK KİMSEYEDE OYMOY YOK.HELE HELE FUKARA DÜŞMANLARINA ALLAH İCRA ETSİN.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.

2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM.
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. - 4 hafta Önce

GÜL GÜL SON GÜLEN İYİ GÜLER.SİZİN TUZUNUZ KURU BİZDEDE TUZU KOKUTTUNUZ.SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMASINA SES ÇIKARMAYAN ZİHNİYET SINAVLA KAZANDIĞIMIZ VHKİ KADROMUZ VERİLMEZKEN SUS PUS OLDUNUZ.SİZİ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ CANIMIZI YAKANLARIN ALLAH CANINI YAKSIN.TAHTINI TACINI BAŞINA YIKSIN.EY RABBİM HALİMİZ SANA AYAN HIŞIM VER YARABBİ HIŞIM VER.

Bİ BİTMEDİNİZ YAHU Bİ BİTMEDİNİZ YETERSİZ OLAN SİZSİNİZ.KİFAYETSİZ VE ADALETSİZ OLAN SİZİNİZ.BIRAKIN GİDİN YETER BEYAZ ÖNLÜKLÜLERİN BAŞKANI.
Bİ BİTMEDİNİZ YAHU Bİ BİTMEDİNİZ YETERSİZ OLAN SİZSİNİZ.KİFAYETSİZ VE ADALETSİZ OLAN SİZİNİZ.BIRAKIN GİDİN YETER BEYAZ ÖNLÜKLÜLERİN BAŞKANI. - 4 hafta Önce

YETERSİZ OLAN SİZSİNİZ Bİ GİDİN RUH HALİMİZİ BOZUYORSUNUZ.YARDIMCI HİZMETLER HER DAİM BEDDUA OKUYOR.ALLAH SİZİ KAHRU PERİŞAN ETSİN.GARİP GURABA DÜŞMANI BAŞKAN.ALLAH SENİN TAHTINI TACINI BAŞINA YIKSIN.ALLAH SENİ KAHRU PERİŞAN ETSİN.ALLAH SENİ DERBE DER ETSİN İNŞALLAH.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANSIN SINAV KAZAN VHKİ OLAMA ALLAH İCRA ETSİN.YAŞASIN CEHENNEM ZALİMLER İÇİN.ALLAH PERİŞAN EDECEK İNŞALLAH.

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR.
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. - 4 hafta Önce

YAHU ADAM GÜLÜYOR HAYRET BİR ŞEY ARKADAŞ.YHS SANA NE DİYOR SEN ANLARSIN BAŞKAN.

GÜL GÜL SON GÜLEN İYİ GÜLER NASIL CAN VERECEKSİN ZALİM ADAM NASIL.
GÜL GÜL SON GÜLEN İYİ GÜLER NASIL CAN VERECEKSİN ZALİM ADAM NASIL. - 4 hafta Önce

SAYIN BAŞKAN İNSANLARI ÖTEKİLEŞTİREN,AYRIŞTIRAN VE KAMPLARA BÖLEN ÖNDER BEYE SORMAK LAZIM.GÖZÜ BEYAZ ÖNLÜKLÜLERDEN BAŞKASINI GÖRMEYEN.YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA HUSUMET BESLEYİP,KİN NEFRET TOHUMU EKEN ÖNDER BEYE SORMAK LAZIM.SEBEBİ ŞU;ÇST GÖREVE BAŞLAMADI DİYE GÖK KUBBEYİ İNLETEN ÖNDER BEY DAVA AÇTI ÇEVRE SAĞLIK TEKNİSYENLERİNİN GÖREVE BAŞLAMASINI SAĞLADI.2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMADIĞINDA İSE ÜÇ MAYMUNU OYNAYAN SAYIN BAŞKAN,KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLERİN VHKİ YAPILMASINA,İLK OKUL MEZUNU İTFAİYE ERLERİNİN TORBA YASAYLA SINIF ATLAMASINA,TAŞERONUN KADRO ALMASINA VE EN SONDA SAĞOLSUN SAYIN ADALET BAKANIMIZIN MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATMASINA SESSİZ KALDI.SÖZLEŞMEYLE İDARECİ ATANIP SINAV KAZANDIĞI HALDE VHKİ ATAMAYAN BİR BAKANLIKTADA ÇALIŞMA BARIŞI VE HUZURDAN BAHS EDİLEMEZ.İNSANLARI BİRİ BİRLERİNE HUSUMET BESLER HALE GETİRDİLER.HERKESİN ÇOLUK ÇOCUĞU VAR ALLAH SORSUN BİZDE ÖNDER BEYİ VE SEBEB OLANLARI ALLAHIN MAHKEMESİNE BIRAKTIK.MAHKEME-İ KÜBRAYA ORADA DAVACIYIZ ÖLÜMDE VAR.2351 VHKİDEN BİRİ.KENDİ SALTANATI İÇİN MÜCADELE VERENLERE ALLAH GÜN YÜZÜ GÖSTERMESİN.CAN SAĞLIĞI HUZUR BULAMASIN.ALLAH HAKSIZLIĞA GÖZ YUMANLARI SES ÇIKARMAYANLARI KAHRU PERİŞAN ETSİN.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.EK GÖSTERGE VE YAN ÖDEME ALAMAYAN TEK HİZMET SINIFI YARDIMCI HİZMETLER SINIFI ÜNİVERSİTE MEZUNUDA OLSAN SEMBOLİK1/4 DERECEYLE SEFALETE,HAKSIZLIĞA MARUZ KALAN YARDIMCI HİZMETLERDİR.KÜFÜR SÜRER ZULM SÜRMEZ ZULM İLE ABAD OLANLARINDA SONU BERBAT OLUR.FUKARA DÜŞMANI ÖNDER BEY YHS SANA NE YAPTIKİ BU KADAR KİN BESLİYORSUN ALLAH BU AKŞAMDA HAKSIZLARIN HAKKINDAN GELSİN DİYORUZ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.ALLAH TOPUNUZUN CEZASINI VERSİN.

ADAMDAKİ YÜZ DERİSİ DEĞİL DAVUL DERİSİ TOKMAĞI VURDUKÇA KABARIYOR.UTANMAKTA BİR ERDEMDİR AMA NERDE AR DAMARI ÇATLAMIŞ ADAMIN.ZALİM FUKARA DÜŞMANI.
ADAMDAKİ YÜZ DERİSİ DEĞİL DAVUL DERİSİ TOKMAĞI VURDUKÇA KABARIYOR.UTANMAKTA BİR ERDEMDİR AMA NERDE AR DAMARI ÇATLAMIŞ ADAMIN.ZALİM FUKARA DÜŞMANI. - 4 hafta Önce

HERKES OLMUŞ ADALET TİMSALİ EY AHALİ ,EY CEMAATİ MÜSLİMİN,EY MİLLETİM DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN.HAK HUKUK YEMEYİN.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER SINIFI.YÜZDELİK ZAM VERİLMESİDE ADALET DEĞİLKİ.BİZ 2351 VHKİ SINAV KAZANDIK SINAVLA ATANMADIK.SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR.BİZ EN DÜŞÜK ZAMMI ALMAYADA MAHKUMUZ NEDEN EK GÖSTERGEMİZ YOK YAN ÖDEMEMİZ YOK.ALLAH SORSUN. ALLAH SİZİN TAHTINIZI TACINIZI BAŞINIZA YIKSIN İNŞALLAH.NE ZALİM FUKARA DÜŞMANISINIZ.
İNŞALLAH SICAK YATAR SOĞUK KALKARSINIZ BIKTIK SİZDEN BAŞKA KURTULUŞUMUZ YOK.

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR.
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. - 4 hafta Önce

HADİ BE ORDAN ZATEN SİZ YHS DÜŞMANSINIZ BEYAZ ÖNLÜKLÜKLÜLERİN BAŞKANI SİZİ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMADIĞINDA KILI KIBIRDAMAYIP ÜÇ MAYMUNU OYNAYAN SEN ,SEN,SEN.ÇST GÖREVE BAŞLAMAYINCA YARGIYA GİDİP ATANMALARINI SAĞLAYAN SEN SEN SEN .FUKARA DÜŞMANI ÖNDER KAHVECİ ZALİMSİN YAŞASIN ZALİMLER İÇİN CEHENNEM.ALLAHA HAVALESİNİZ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.


SIRADAKİ HABER