Sendikadan Hastane Yönetimine; Kul Hakkını Nasıl Ödeyeceksiniz

Sendikadan Hastane Yönetimine; Kul Hakkını Nasıl Ödeyeceksiniz

Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesinde görev yapan personeller arasında esnek mesai uygulamasında usulsüzlük yapılması hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Baş Temsilcisi Zafer Kurt ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.

Covid-19 salgını ile yapılan mücadelenin yegâne kahramanları sağlık çalışanlarıdır. İnsan üstü fedakârlıklarda bulunup, hayatlarını riske atan sağlık çalışanları şifa dağıtmaktadırlar.

Sağlık çalışanları üstün gayret ve özveri ile hizmet yürütürlerken, yetkililerin ise sağlık çalışanlarının çalışma şartlarından özlük haklarına kadar yığınla birikmiş sorunların çözümü için gayret ve çaba sarf etmeleri ve huzurlu bir ortamda görev yapmalarını temin etmeleri beklenmektedir.

Fakat bu güne kadar hayata geçirilen uygulamalara bakıldığında, sağlık çalışanlarının sözde takdir ve taltif edilmelerinin dışında yapılan düzenlemeler ne yazık ki ayrımcılıktan öteye gidememiştir.

Bunun bir örneği de ne yazık ki ilimizde yaşanmaktadır. Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde esnek çalışmaya geçilmesi ile mesai saatlerinde yapılan adaletsizlikler çalışanlar arasında huzursuzluk yaratmıştır.

Salgın döneminde kahramanca mücadele verildiği şu günlerde, hala bazı yöneticilerin adaletsiz ve keyfi uygulamaları sürdürmesi sağlık çalışanlarını mağdur etmektedir.

Canlarından, ailelerinden vazgeçerek yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide millete şifa dağıtan sağlık çalışanlarımıza haksızlık yapılması kamu güvenini, çalışma barışını ve ekip anlayışını zedelemektedir.

Bu konuda sendikamıza başvuruda bulunan sağlık çalışanları mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmektedirler. Bazı sağlık çalışanlarına 80 saat, bazılarına 96 saat, bazılarına, 104 - 112 saat bazılarına ise, 144 ve 168 saat gibi farklı çalışma süreleri uygulanmaktadır.

İdari birimde görev yapanlar ise bir hafta iki gün, bir hafta üç gün mesai mesaiye gelerek esnek mesaiden faydalandıkları, öğlen öğünlerinde yemekhaneye bile gitmeyerek görevliler tarafından yemekleri ofislerine getirdikleri kendilerini izole etmek suretiyle virüsün bulaşama etkisinden korunmaya çalıştıkları çalışanlar tarafından iddia edilmektedir.

Böyle bir çalışma sistemini çalışanlara uygulama keyfiliğini gösteren idarecilerin deyim yerinde ise yatacak yerleri yoktur. Yapılan işlemde kul hakkı vardır. Kul hakkı dinimizce büyük günahlardandır.

Diyanet işleri yüksek kurulu başkanlığı sitesinde “kul hakkı, kişinin Cennet ya da Cehennem’e gidişinde önemli ölçüde belirleyici bir rol oynamaktadır. Allah’ın huzuruna kul hakkı ile çıkmanın, çok ağır bir vebâli vardır. Çünkü böyle bir günahın Allah tarafından bağışlanması, hak sahibinin affetmesi şartına bağlanmıştır. Hak sahibi, hakkını almadıkça veya bu hakkından vazgeçmedikçe, Allah kul hakkı yiyenin bu günahını affetmemektedir. Çünkü ilâhî adalet, bunu gerektirir. “ demektedir.

Şimdi burdan usulsüz uygulama ile kurum çalışanlarını mağdur eden idarecilere soruyoruz.?

Yarın hak baki olduğunda mağduriyetlerine sebebiyet verdiğiniz sağlık çalışanları ile nasıl helalleşeceksiniz?

Mağduriyette uğrattığınız sağlık çalışanlarının haklarını ödemeye sevaplarınız yeter mi?

Personel arasındaki mesai yeknesaklığı hiçe sayılmış, eşitlik ve adalet ilkeleri tümden atık kutularına atılmıştır.
Böyle bir düzen esnek mesai kavramına uygun değildir. Keyfi ve personel arasında ayırım fiilinin adıdır.

Sendika olarak hukuki haklarımız baki kalmak kaydı ile, ilgili mercilere gerekli bilgi ve belgeleri ifşa ederek başvurumuzu yaptık.

İlgili yöneticiler hakkında yasal işlemlerin tesis edilmesini talep ettik.

Umuyor ve diliyoruz ki, bu yanlış ve keyfi uygulamalardan bir an önce dönülür ve mevzuata uygun eşit ve adaletli bir mesai sistemi getirilir. Sürecin takipçisi olacağız.

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık
Sağlık - 7 ay Önce

Sayın başkanım bu hareketinizden dolayı sizi alkışlıyorum gerçekten,Ancak aynı hassasiyetinizi Körfez devlet hastanesi içinde bekliyorum.Servisler nöbet usulüne geçirilirken ,idarede hiç mesaiye gelmeden evden çalışma gösterilirken artı,evde sağlık birimi gündüz üç saat esnek mesai ile nasıl olurda çalışanlar 128 saat nöbet parası alır ? Neden bunu sorgulamıyorsunuz yoksa hepsi sizin üyeniz diyemi?

sağlık memuru
sağlık memuru - 7 ay Önce

Kul hakkını düşünen varmıki gücü yeten yetene..Neyseki ahiret var herşeyin hesabı verilecek...

Dostum
Dostum - 7 ay Önce

Ortamdan kendine pay çıkaran zavallı.Sen kul hakkını düşünce idin pazarlık masasında memurun özlük haklarını düzeltirdiniz.Hadi be oradan.çeyren altın olmuş 650 lira memurun maaşı eridi gtti.pandemi ortamından kendinize pay çıkarmayın.Sahi Senin maaşın ne kadar?Sağlıkçıların ki özellikle yardımcı sağlık personelininne kadar zor şartlarda çalıştıkları şimdi mi aklına geldi.Hadi dostum

Adil
Adil - 7 ay Önce

Herşey bitti de şimdi de Allah'ın işlerine mi karışmaya başladınız???

2351 VHKİ SINAV KAZANDI ATANMADI NEDEN SES ÇIKARMADINIZ SAYIN BAŞKAN.
2351 VHKİ SINAV KAZANDI ATANMADI NEDEN SES ÇIKARMADINIZ SAYIN BAŞKAN. - 7 ay Önce

BU KUL HAKKI DEĞİLMİYDİ.2351 VHKİ NİN SUÇU SINAV KAZANMAKMIYDI.BUNUNLA İLGİLİDE BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ.KUL HAKKI MESLEK SINIFLARINA GÖRE DEĞİŞİYORMU YOKSA SİZE GÖREMİ YORUM YAPIYOSUNUZ.SAYIN BAŞKAN.2351 VHKİDEN BİRİ.

DERTLİ
DERTLİ - 7 ay Önce

VİRANŞEHİR BAŞHEKİMİNE SORUN KUL HAKKINI. O ÇOK İYİ BİLİR. KİMİ NASIL KAYIRACAĞINI...KİME FAZLA MAAŞ VERECEĞİNİ.

Tuncay Karagülleoğlu
Tuncay Karagülleoğlu - 7 ay Önce

İller arası tayin misin nesin adam kul hakkı diyor sen tayin diyon ne kullanıyon laaa sen

İller Arası Tayin
İller Arası Tayin - 7 ay Önce

Admin İller Arası Tayini Haber Yap Ne Zaman Açılacak Merakla Bekliyoruz

ssssaaadddds
ssssaaadddds @İller Arası Tayin - 7 ay Önce

her kuşu öptük bi leylek kaldı..


SIRADAKİ HABER