Sendika: Şehir Hastanesi Açmak Sağlıkçıları Mutlu Etmiyor

Sendika: Şehir Hastanesi Açmak Sağlıkçıları Mutlu Etmiyor

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım'ın açıklaması;

Sağlık Bakanının göreve geldiği günden bu yana çalışanların hiçbir problemi ile ilgili bir girişimde bulunmadığını dile getirerek, “yeni binalar yapmak, büyük şehir hastaneleri açmak sağlık çalışanlarını mutlu etmiyor” dedi. Sağlık çalışanlarının çalışma hayatındaki sıkıntıları, gelir durumlarındaki düşüş, personel eksikliği ve iş yükü ağırlığı çalışanlar üzerinde mutsuzluk kaynağı haline gelmekte, hatta aile hayatını dahi olumsuz etkilemektedir.

ADALETSİZ SİSTEME SON VERİLMELİ !

Sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık sistemimizin önemli bir unsuru haline gelen performansa dayalı ek ödeme sistemi de artık fayda ve motivasyon sağlamak yerine çalışanlar üzerinde mutsuzluk kaynağı haline gelmiştir. Sağlık çalışanları her geçen gün fakirleşiyor. Artık miadını dolduran döner sermaye sisteminin değiştirilerek, adil, sağlık çalışanlarının beklentilerine uygun ve sürdürülebilir bir sistemin getirilmesini istiyoruz" dedi.

ÇALIŞMA SÜRELERİ ÇOK UZUN !

Sağlık çalışanlarımız aylık 180 saat çalışması gerekiyorken, sağlıktaki istihdamın yetersiz olmasına bağlı olarak ekstra 130 saate yakın nöbet tutmak durumunda kalıyor. Sağlık çalışanının yeterli düzeyde istihdamı olmuş olsa hem iş yükü, hem çalışma süreleri azalmış olacaktır. Buna bağlı olarak sağlık hizmeti daha nitelikli olacaktır. İstihdamın şiddeti de azaltacağını düşünüyoruz. Çünkü insanların sağlıktaki şiddete yönelik göstermiş oldukları gerekçe, 'benimle ilgilenilmedi' noktasında bir eleştiridir. Yeteri düzeyde istihdam yapıldığında, sağlıktaki şiddetin de azalacağına inanıyorum."

SAĞLIK ÇALIŞANLARI MUTSUZ !

Sağlık çalışanlarımız çalıştığı kurumlarda 1 kişi, 3 kişinin yapması gereken işi yapıyor diyen Yıldırım, bu sürdürülebilir bir durum değil. Uzun yıllardır sağlıkta istihdamın yetersiz olmasına bağlı olarak çalışanların yükü her geçen gün artıyor. Sağlık çalışanlarımız mesleki mutsuzluk yaşamaktadır. Ne yazık ki bu olumsuzluklar karşısında sağlık çalışanlarımızın yüzde 60’ı yaptığı işten memnun değil ve fırsatını bulduğunda mesleğini bırakmayı düşünüyor.

Sağlık çalışanlarının emeğini ve gönlünü tam anlamıyla kazanabilmek için adil ve güven duyulan bir Döner Sermaye Sistemi kurulması, performansa bağlanan gelirlerin toplam gelir içindeki ağırlığının yüzde 20-25 oranında olması gerekmektedir. Güçlü bir sağlık algısı inşa etmenin tek yolu budur diyen Yıldırım, Sağlık çalışanlarımızın emekli olduktan sonra da çalışırken ki hayat standartları korunmalıdır. Ne yazık ki insan sağlığını korunması için yıllarını vermiş sağlık çalışanlarında, emekliliklerinde yüzüstü bırakıldığı algısı hakimdir. Bu kaygının giderilmesi yönünde adımlar ivedilikle atılmalıdır" diye konuştu.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
a
a - 6 ay Önce

tebrikler başkan kral çıplak diyen biri çıktı en sonunda
bunu genel başkandan da bekliyoruz

Üvey Evlat
Üvey Evlat @a - 6 ay Önce

TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARKADAŞLARA SESLENİYORUM. SENDİKA AYIRT ETMEKSİZİN TÜM SENDİKALARINIZDAN İSTİFA ETMENİZİ BEKLİYORUM. İSTİFALAR ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜĞÜNDE SENDİKALAR EL ELE VERİP HIZLI BİR ŞEKİLDE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNUNU ÇÖZECEKLERİNİ GÖRECEKSİNİZ. ÇÜNKÜ CİDDİ ANLAMDA SENDİKA KASALARINA ÜYELİK AİDAT PARALARI GİRİYOR. KENDİSİNE SAYGISI OLAN HER BİREYİN İSTİFA EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM SAYGILARIMLA.

SELİMCAN
SELİMCAN - 6 ay Önce

ŞEHİR HASTANELERİNDEN HİÇ BİR ÇALIŞAN MEMNUN DEĞİL.NEDEN ACABA. SAYGILARIMLA.

Laborant
Laborant - 6 ay Önce

sağlık çalışanarı mutsuzsa bunun vebali sizin üzerinize,hakkımız zehir zıkkım olsun sağlık sen e...

tıbbi sekreter
tıbbi sekreter - 6 ay Önce

doğru bir tespit daha çok dile getirilmesi gerek.

Selin
Selin - 6 ay Önce

Sağlıkçı hep mutsuz bu idareciler sayesinde

Cemil Meriç
Cemil Meriç - 6 ay Önce

ADALET KALKINMA VAR ADALETSİZLİK HALA ONLENEMEDİ.

sağlıkçı
sağlıkçı - 6 ay Önce

hasatalarda mutlu değil kim çıkardıysa

MEHMET 02
MEHMET 02 - 6 ay Önce

YETKİLİ SENDİKA
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………ON DÖRT YIL OLDU BİR GELİŞME YOK.


SIRADAKİ HABER