Sendika Başkanı: Hastane Dedikodu Kültürü İle Yönetiliyor

Samsun Sağlık Sen Şube Başkanı İlyas Biçer, Eğitim Araştırma Hastanesi kimsenin özel mülkü ya da çiftliği değildir. Hiç kimse, her şeyi bir ben bilirim, her durumda istediğimi yaparım diye karar alamaz. Bugüne kadar bu hastanenin kültüründe böyle bir tablo yaşanmamıştır dedi. Samsun Sağlık Sen Şube Başkanı İlyas Biçer sosyal medya paylaşımında,

Sendika Başkanı: Hastane Dedikodu Kültürü İle Yönetiliyor
"Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Samsun sağlık hizmetinin kalbidir. Samsun’un sağlık anlamında yükünü çeken kurumudur. Bu kurum hiçbir istişarede bulunmadan, gece yattım, sabah kalktım, böyle düşündüm diyerek, paydaş kurum idarecilerinin görüşü alınmadan, yalnızca ben bilirim mantığıyla yönetilemez. Buna TEK ADAM dönemi denilir.
Bu tek adam yaklaşımı nedeniyle yaşanan idari sorunlar, artık sunulan sağlık hizmeti ve sağlık çalışanları için tahammül edilmez bir hal almıştır.
Pandemi döneminde fedakârlıklarıyla tarih yazan sağlık çalışanları, bu yaklaşımın sonucu olarak keyfi uygulamalarla karşı karşıya kalmakta, hastane Başhekimi kimseye danışmadan adeta mobbing olarak değerlendirilecek kararlar almaktadır.
Eğitim Araştırma Hastanesi kimsenin özel mülkü ya da çiftliği değildir. Hiç kimse, her şeyi bir ben bilirim, her durumda istediğimi yaparım diye karar alamaz. Bugüne kadar bu hastanenin kültüründe böyle bir tablo yaşanmamıştır.
Ancak son dönemde maalesef hastanenin ortak bir bakış açısıyla değil, dedikodu kültürüyle yönetildiğini görüyoruz. Bu da Samsun sağlığı adına çok üzücü bir durumdur.
Hastane idarecilerinin çalıştıkları bölümler ve yerler kimsenin anlayamadığı bir mantıkla sürekli değiştirilmektedir. Bu durum yöneticilerin kendi çalışma alanlarına hâkim olmasını, tanımasını zorlaştırmakta; aynı zamanda çalışanların da idarecilerine bağlılığını azaltmaktadır.
Bu yaklaşım süreçte birimlerin yönetilemez hale gelmeye başlamasına yol açmaktadır.
Hastanelerde ekip çalışması ve ortak akıl başarılı yönetimin özüdür. Maalesef şu an ki Başhekimin kendi geleceğiyle ilgili bir takım planları nedeniyle bu kültür tamamen kaybolmuş, hastanenin sorunlarından ziyade, başhekimin kendi kişisel geleceğiyle ilgili konuların ön plana çıktığı, bizim de büyük bir üzüntü duyduğumuz bir yapı ortaya çıkmıştır.
Her yerde kendi isminizin ön planda olmasını isterseniz, kurum kültürü oluşmasının önündeki en önemli engel siz olursunuz. Başhekimin bu tavrını anlamakta güçlük çekiyoruz.
Sendika olarak her zaman sağlık çalışanlarıyla hastane yönetimleri arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Ama bu dönem atılan köprüler nedeniyle bu imkânı bulamıyoruz. İdarecilerini gündelik olarak kullanıp kenara atan bu yaklaşım acilen bırakılmalı ve hastanede yeniden istişare kültürü aktif hale getirilmelidir.
Samsun Sağlık-Sen olarak idarecilerle sendika üyelerimizin, sağlık çalışanlarımızın uyumlu çalışabilmesi için bugüne kadar gösterdiğimiz tüm olumlu adımlara karşı beklediğimiz tavrı göremediğimizden böyle bir açıklama yapılması hâsıl olmuştur.
Bunun sorumlusu her zaman tüm hastane idarelerine yardımcı olmayan çalışan sendikamız değil Hastane Başhekimi Ahmet Şen’dir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur." dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 05:30

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sultan Alparslan
Sultan Alparslan - 1 ay Önce

Sendika başka kim ki koskoca Başhekim sendika başkanıyla istişare etsin. Siz önce üyelerinin ekonomik ve özlük haklarının mücadelesini verin. Hadi oradan hadsiz.

Sözleşmeli ballı maaşlı yöneticiler geldi
Sözleşmeli ballı maaşlı yöneticiler geldi @Sultan Alparslan - 4 hafta Önce

Onlar eleştiri dışı..

3600 EK GÖSTERGE VE 1500 TL SEYYANEN ZAM MÜJDESİ BEKLİYORUZ
3600 EK GÖSTERGE VE 1500 TL SEYYANEN ZAM MÜJDESİ BEKLİYORUZ - 1 ay Önce

Nokta!

SAĞLIK MEMURU 55
SAĞLIK MEMURU 55 - 1 ay Önce

samsun çok karışık başhekim il sağlık müdürü olmak istiyor. Hastane müdürleri başkan olmak istiyor. müdür olamazsa arkadaşlar sendika başkanı olmak istiyor . bu eğitim araştırma ekibi 12 yıldır müdür yardımcılığı ve müdürlük yapıyolar eşide müdürlük yapan bu zaatı kimse sevmez ama adam kullanmayı çok severler kendilerini akıllı zannedeler. Dayamış sırtlarını eski akp milletvekillerine herkesin ayağını kaydırmaya çalışıyorlar sanki bu arkadaşlardan daha iyi yapan yok bir bakarsın bu arkadaş hemşiresi mhp yada iyi partiden adaysa ona çalışır.. bence şuan ki il sağlık müdürleri ve başkanları çok saygılı efendi insanlara ve çalışanlara bir saygıları var.

Koskoca sözleşmeli ballı maaşlı Başkanın huzuruna herkes çıkamaz
Koskoca sözleşmeli ballı maaşlı Başkanın huzuruna herkes çıkamaz @SAĞLIK MEMURU 55 - 4 hafta Önce

Onlar çok çok profosyonel!

Naci
Naci @SAĞLIK MEMURU 55 - 1 ay Önce

Haklısın. Müdür ve başkanlar çalışanlara çok saygılı!!!!!!Müdür korumayla geziyor,geleli 3 yıl oldu,çalışanlardan hiçbirini tanımaz, o derece duyarlı.Başkanların odasına sekreterleri izin verirse girebiliyorsun,sağolsunlar!!!!!Kendi personelinin değerini bilen,saygılı olan tek başkanlık kamu hastaneleri.Baskaniyla,baskan yardımcılarıyla.Digerleri için köleden farkın yok bu müdürlükte.Adamlar dün senin gibi "sağlık memuruydu" ama bugün başkan oldukları için "ulaşılamaz,mümkün degil bana ulaşamazsın, sen kimsinki" olarak görüyorlar kendilerini.Dün doktor olanlar başkan yardımcısı olunca sen derdini anlatırken tv'de borsa izlemeyi tercih ediyor.Çok saygılılar demi!!!!!!!sağlık-sen'li olunca öyle görüyorsunuz galiba

Ahmet
Ahmet @SAĞLIK MEMURU 55 - 1 ay Önce

biz seviyoruz sen rahat ol

samsunlu
samsunlu - 1 ay Önce

Eğitim araştırma başhekimini kandırıp il sağlık müdürlüğü için aday gösterip başkan koltuklarına kendılerını ve çevresındekı eş dostlarına dağıtmak isteyen çapsız müdürler gazladı sanırım ..sağlık senli değilim ama başkanın arkasındayım. bu iş eğitim araştırmadaki müdür pozisyonunda olan şahısların oyunu.. bunlar ailece müdür ve müdür yardımcısı olmak ıstıyor yakında cocuklarıda müdür yardımcısı olur:)

-----
----- @samsunlu - 4 hafta Önce

nurcan kaç kişinin binası değişti. Bende üye değilim ama demekki iş yakınlarına dokununca patladılar. Ek binaları sürgün yeri olarak kullanıyorlar

Nurcan
Nurcan @samsunlu - 4 hafta Önce

Bende sağlık-sen'e hem üye olmayıp, hem de yaptıkları yüzünden bu sendikadan tiksinen biri olarak ilyas'ın ne yanında,ne arkasindayim,bizzat KARŞISINDAYIM.Çalışanlar için bir kez açıklama yapmayan ilyas, müdür yardımcısı hemsehrisinin binası değişti diye erinmemiş, 2 sayfa açıklama yapmış.Bashekimi görevden aldırıp belki de sendikada yonetimdeki doktoru oraya getirmek istiyorlar.Belki de başhekim müdür olursa Termelilere koltuk veremem,kimse benimle konuşmaz diye düşünüyordur.galiba sende Termeli ve sagliksenlisin ki arkasindasin ilyas'in.

SAĞLIK MEMURU
SAĞLIK MEMURU - 1 ay Önce

Sendika Başkanı kim diye soran hadsiz başhekimin il sağlık müdürü olmak için samsunda sağlık sistemini mafettiğini hastane müdürlerinin ise Sağlık il müdürü olması için gizli gizli çalışıp yalan haberler çıkardığını samsun çok iyi biliyor tek dertleri il sağlık müdürlüğünde başkanlık kapmaj için olan zaatlardan samsunda sağlık sistemi sorun düzeltme yerine sorun yaratılırlar..... Sendika özlük haklar ve ekonomi düzeltilmesi için uğraşıyor merak etme

Mehmet
Mehmet @SAĞLIK MEMURU - 1 ay Önce

Hangi yalan haberleri yaymış, söyle bakalım ilyas?
Gece,gündüz corona virüsle savaşta çalışanlarıyla mücadele eden başhekim sağlık sistemini nasıl mahvetmiş,söylesene ilyas?
Şu an sağlık müdürlüğünde çalışanlar senin sendika yüzünden birbiriyle konuşmuyor, gurur duyuyor musun ilyas?
Gelecek olan başkanlar,baskan yardımcıları e.ö'den,c.t'den daha iyi yönetir sağlığı,sen merak etme ilyas.
Geçmişte her yere Termelileri,Carsambalilari atiyordunuz.Bu müdür giderse (ki umarım gider) yeniden kasapoğlu gelsin diye başarılı insanları neden çekemiyorsun ilyas?
Sendika çalışanların hangi özlük hakları ve ekonomik durumlarında iyileştirme yaptı ilyas söylesene.Sen üyelerin aidatıyla sıfır passat alıp, sini soframda beyti yerken biz ferrari alıp, güveç yiyorduk da haberimiz mi yok???
Senin eşinin kadrosu nerede ve şimdi nerede çalışıyor ilyas,söyler misin?yıllarca ilçede çalışıp da merkeze gelemeyen sağlık çalışanlarına haksızlık degil mi bu ilyas?sen adaleti saglamazsan buz3ne yapalim ilyas???

Mr Nöbetçisi
Mr Nöbetçisi - 1 ay Önce

Sağlık-sen başkanı olan bu şahıs hastanelerde ve müdürlükte chp'lilere,ip'lilere koltuk vermek için başhekimi hem görevden almak istiyor,hem müdür olmasını istemiyor,hem de şimdiki müdüre "şirin" gözükmek için atar yapıyor. Hastanede sagliksenlilerin haksiz ve adaletsiz davranmalarına müsade etmeyen,her personele eşit davranan bashekimi bu şahıs gelecek yıl bu hastanede yetkiyi kaybedecegini bildiğinden yipratma politikasina girmiş."Tek adam" lafı chp'nin,hdp'nin Cumhurbaşkanımız için kullandığı yıpratma amaçlı söylemidir. Ilyas'da genel başkanı Kilicdaroglu'nun söylemini bashekime karşı kullanarak asıl kimligini,niyetini desifre etmistir.İlyas efendi yıllarca torpille aynı hastanede mudur yardımcılığı yaparken "tek adam,çift adam" demiyordu.ilyas gibiler yüzunden hem akparti,hem sağlık-sen kaybediyor.Gitmesi gereken başhekim değil,chp'ye,ip'e çalışan ilyas efendidir

Suna
Suna @Mr Nöbetçisi - 1 ay Önce

Sendika partiden bağımsız olmalıdır. Sendikalar çalışanların hakkını aramak için varlar, yakınlarına koltuk ayarlamak için değil. Hele karı koca müdür yapılanlar varki oralara hiç değinmeyeyim. Bu sözde sendika, çalışanı bir kenara bırakıp koltuk sevdasına kapılmış. Akp bu yapılanları görüp gereken önlemi bir an önce almalıdır.

İris
İris - 1 ay Önce

Uğruna kendinizi cengaverce ortaya attığınız o yöneticiler kim acaba? Yıllardır yaşadığımız mobbingleri, adaletsizlikleri görmezden gelip birinin koltuk sevdası uğruna açıklama yaptınız. Üyeler bunu elbet dikkate alacaktır. Bu gün olmasa yarın bu adımların karşılığını alacaksınız.

Nurettin
Nurettin @İris - 1 ay Önce

Üyeler bunu dikkate almaz.üyelerin çoğunun bu konudan haberi bile yok.olsada kimse tepkisini göstermez.4500 üyesi için kılını kıpırdatmayan sendikacı bir yöneticinin odası değişti diye açıklama yapmış.tiksindirici bir durum maalesef

Sultan Alparslan
Sultan Alparslan - 1 ay Önce

Sendika başka kim ki koskoca Başhekim sendika başkanıyla istişare etsin. Siz önce üyelerinin ekonomik ve özlük haklarının mücadelesini verin. Hadi oradan hadsiz.


SIRADAKİ HABER