Sağlıkçılar: Liyakat sahibi bürokratları mumla arıyoruz

Sağlıkçılar: Liyakat sahibi bürokratları mumla arıyoruz

Sağlık çalışanları, Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ne karşı Kadıköy’de basın açıklaması düzenledi, "Liyakat sahibi bürokratları mumla arıyoruz" dedi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF),  Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası; Tüm Acil Tıp Teknisyeni, Sağlık Memuru, Ebe ve Hemşire Derneği; Aile Sağlığı Çalışanları Ebe ve Hemşire Dernekleri Federasyonu Birlik ve Dayanışma Sendikası ile Genel Sağlık İş tarafından düzenlenen açıklamada Sağlık Bakanlığına ve bürokratlara görevleri hatırlatıldı.

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin "aile hekimliği disiplinini bilmeyen bazı bakanlık bürokratlarının" eseri olduğu söylenen açıklamada, "Yönetmelik; sözlük anlamının neredeyse tam karşıtı olacak şekilde yönetmekten çok yeni sorunlar çıkarmayı hedeflemektedir" denildi.

Açıklamada, "Danıştay, başvurumuz üzerine, yönetmeliğin sistem içerisindeki mesai arkadaşlarımız aleyhine cezai yaptırımlarını düzenleyen maddelerini Anayasa'ya aykırılık gerekçesi ile Anayasa Mahkemesine taşıma kararı almıştır. Sağlık Bakanlığının aile hekimliği ile ilgili mevzuat düzenleme yetkisine sahip bürokratlarına buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz: Bulunduğunuz konumun asıl amacı ülkedeki sağlık hizmetini bir adım daha ileriye taşımak, sağlık hizmetlerini sosyalleştirmektir! Aile hekimlerine nasıl ceza verebilirim anlayışı ile düzenlenen yönetmelik bu amaca açık bir şekilde muhalefet etmektedir!" denildi.

Açıklamada sağlıkta şiddete dair de "Yetkililer bir türlü yapmadıkları mevzuat düzenlemesi ile Ersin Arslan’ı, Fikret Hacıosman’ı, Kâmil Furtun’u ve daha nice arkadaşımızı koruyamamış, asli görevlerini yerine getirmemişlerdir. Sağlıkta şiddet nedeniyle hayatını kaybeden, yaralanan her meslektaşımızın asil kanı, bile isteye kanuni düzenlemeyi yapmayanlarım ellerine bulaşmış vaziyettedir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada son olarak "Antidemokratik mevzuatlarınıza kararlılıkla karşı çıkacağız. Ülkemizin sağlıklı yarınlara ulaşacağına ilişkin ümidimiz hiç azalmadan devam edecek. Ve bizler bu uğurda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" denildi. (HABER MERKEZİ)

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık çalışanları
Sağlık çalışanları - 2 ay Önce

SİSTEM KOKUŞMUŞ.LİYAKAT KİM BUNLAR KİM.95 DOĞUMLU MÜDÜRLER VAR SAĞLIKTA.

SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 2 ay Önce

LİYAKAT Mİ O NE OLAKİ, SADAKAT VE SİYASETÇİLERİN ADAMI DEĞİLSENİZ YÖNETİCİ OLAMAZSINIZ, DURUM HERKESÇE MALUM, KURUMLARIN HALİ ORTADA

Uzgun Sağlık çalışanı
Uzgun Sağlık çalışanı - 2 ay Önce

Sağlıkçı rumuzlu arkadaş olayı net yazmış aynen öyle rezalet..

Basiretsiz yönetim…
Basiretsiz yönetim… - 1 ay Önce

İstanbul da sağlık sistemini çökerten, kanun tanımayan İl Sağlık Müdürü ve ekibini görevden al(a)mayan bir bakanlık var maalesef.

Araştırmacı
Araştırmacı - 1 ay Önce

Bu haber için teşekkür ederim. Ben sağlık sisteminde 17 yıllık çalışmadan sonra görevde yükselme sınavı ile kazanıp yönetici oldum. Sağlık hizmetleri grubunda çalıştığım için tüm çalışma arkadaşlarımın neler yaşadığını bildiğim için ona göre davrandım. Sağlık sistemindeki tüm personel çok fedakar ben müdürlük yaparken hep yanımdaydılar ben de onların yanındaydım. Şimdi ki müdürlerse onun bunun adamı sistemden haberi yok haliyle o müdür musfettesini kim o koltuğa getirdiyse onu dinliyor çalışanları anlamıyor bir olmayı bilmiyor.

uzman hekim
uzman hekim - 1 ay Önce

Bize liyakat sahibi değil sadakat sahibi bürokrat lazım ! AKP il veya ilçe başkanı tak diye emredecek şak diye yapacak bürokratlar lazım !

SIRADAKİ HABER