Sağlık SEN Şube Başkanından Bakanlığa Çok Sert Tepki

Sağlık SEN Şube Başkanından Bakanlığa Çok Sert Tepki

Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir NENNİOĞLU Sağlık Çalışanları için yayınlanan 4 aylık Tavan Ödeme konusuna dair yaptığı açıklamada ‘’Aylardır covid-19'a karşı, karşılıksız, özverili ve fedakârca mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yorgunluğunu bir nebze hafifletme ve ne zaman son bulacağı tam olarak kestirilemeyen pandemiye karşı motivasyonlarını yeniden güncelleyebilme adına sendika olarak her platformda bize tanınmış olan yasal hakları ve izinleri son haddine kadar kullanarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.
Yeni Geçici Performans Yönetmeliği Sağlık Çalışanlarımızda Büyük Bir Hayal Kırıklığına ve Öfkeye Yol Açtı!
Pandemi suresince muhtemelen hasta oluruz korkusuyla sahaya inemeyen, herhangi bir siyasi kaygı yaşamayan Bakanlık bürokratları Sayın Cumhurbaşkanımıza sağlıkçılara bir şeyler yapıyoruz algısını oluşturmak ve bundan da kendilerince nemalanmak için hazırladıkları yeni geçici performans yönetmeliği Sağlık çalışanlarımızda büyük bir hayal kırıklığına ve öfkeye yol açmıştır.
 
Sağlıkçılarımızın emeklerini ödeyemeyiz diye söyleyip bu sözünün arkasında da durup gerçekten ödemeyen bu bakanlık bürokratlarına seslenmek istiyorum.
 
Sağlık bakanlığı teşkilat yapısı ve performans ödeme şeklinin yatay, dikey ve homojen bir şekli vardır. Yani Sağlık hizmetler sınıfı, idari hizmetler sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı, teknik hizmetler sınıfı, idari hizmetler sınıfı gibi yatay bir teşkilat yapılanmasının yanında sağlık hizmetler sınıfından başlayıp profesöre kadar uzanan bir dikey teşkilat yapılanması vardır. Yine performans ödemesinde hastanenin geliri, hastanenin performans puanı, kişinin eğitimi (diğer sağlık personelinin eğitimleri de birbirinden farklıdır) kişinin çalıştığı birim gibi birçok değişken söz konusudur.
Sağlık Çalışanlarına Yapılacakları Tek Jest Seyyanen Zamdır!
İşte böyle homojen yapıya sahip teşkilat yapısı olan kurumun çalışanlarına böyle bir zamanda yapacakları tek jest seyyanen zamdır. Katma bütçeden yine çalışanların kendi doldurdukları havuzdan ve onu da saçma sapan bir şekilde dağıtmaya çalışmak başta da söylediğim gibi sahadan kopuk ve kendi teşkilat yapısını bilmemenin en büyük emaresidir.
 
Aylardır diğer kamu çalışanları işlerine gitmeden maaşlarını alırken bu sürede bırakın normal çalışma şeklini insanüstü seviyede gayret gösteren izin kullanamayan, çocuğunu bırakacak yer bulamayan, nöbet sonrası evine geri dönecek taşıt bulamayan, çalışanlarımız bütün bu olumsuzluklara rağmen  görevlerini ifa ederken hangi birimde ve hangi görevde olurlarsa olsunlar vatandaşla karşı karşıya geldiğinde ve ona hizmet verdiği sırada vatandaşın alnında covid olup, olmadığı yazmamaktadır. Örneğin bankoda duran ve bu yönetmelikte adı bile geçmeyen sürekli işçi kardeşimizin poliklinik hastasına barkod verirken ya da onu yönlendirirken bulaş olmayacağının ve bunu evine götürmeyeceğinin garantisini kim verebilir. 
 
Yine Covid-19 dışı bir yoğun bakımda hayat kurtaran normal şartlarda 1700 lira performans alan bir hemşire bu yönetmelikten sonra 500 lira alacak 1200 lira gibi büyük bir gelir kaybı yaşayacaktır, yine geliri normal standartlarda olan büyük bir hastanede eğitimi ve çalıştığı birimi riskli olup ödemesi 1700 lira olan bir hemşire bu yönetmeliğin ödeme planına göre 1500 lira alip  200 lirası ise kaybolacaktır. Güya akıllarınca geliri düşük bir hastanede çalışan hemşire kardeşimin performans ödemesini yükseltmek için daha büyük bir hastanede çalışan ve muhtemelen daha ağır iş yükü olan çalışanlara zulm ettiklerinin farkında bile değillerdir.
Yayınlanan Yönetmelik Geri Çekilmeli Adil Bir Yönetmelik Yayınlanmalı!
Kısaca bakanlık bu yönetmeliği acilen geri çekmeli ve kendileri sahayı bilmiyorlarsa sürekli sahada gezen ve  çalışanlarının öfkesine muhatap olan STK  paydaşlarıyla oturup yeniden, adil olarak hazırlamalıdır. Çünkü bıçak kemiği de geçmiş kesmeye başlamış canlar ciddi manada acımaya başlamıştır.’’ Dedi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Calisan
Calisan - 1 ay Önce

Arkadaşlar ne konuşuyoruz konuşmayalım seçim de güzelce konusuruzz SECİMM

GEÇİM İÇİN SEÇİM LAZIM
GEÇİM İÇİN SEÇİM LAZIM @Calisan - 4 hafta Önce

SANDIKTA GEREKENİ YAPMAK İÇİN BEKLİYORUZ

3600 EK GÖSTERGE VE 1500 TL MAAŞ ZAMMI OLMADIĞI SÜRECE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEZ
3600 EK GÖSTERGE VE 1500 TL MAAŞ ZAMMI OLMADIĞI SÜRECE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEZ @Calisan - 1 ay Önce

Nokta!

Calisan
Calisan - 1 ay Önce

SORU. ,MEMUR SALAK Mİ SALAK YERİNE Mİ KONUYOR CEVAP ,SECİM DE BELLİ OLUR

Sağlık Çalışanı
Sağlık Çalışanı - 1 ay Önce

Bekir Başkan seni biz iyi biliriz, o koltuğa nasıl geldiğini de biliriz. Olağan genel kurul yaklaştıkça her zaman yaptığın gibi tribünlere oynamaya başladın yine. Sen seni o koltuğa oturtanlara bile son dakika golü atmış bir şovmensin. Önce seni oraya oturtan ve senin ihanet ettiklerin sana gol atacak, sonra da bu güne kadar hiç bir katkın olmayan Adana Sağlık-Sen üyeleri seni ait olduğun yere gönderecek.. Sen İmar Bankası gibi bir adamsın, sana güvenenlerin bu güne kadar hüsran yaşamadığı zaman olmamıştır.. Senin de kendisini destekleyen, kendisine güvenenleri yarı yolda bırakan Semih abinden farkın yok, ancak boş boş konuşuyorsunuz ama icraata gelince yoksunuz..

Birol
Birol - 1 ay Önce

Sayın başkan hep söylüyorsunuz ama ciddi değilsiniz hep kandırmaca sözde sağlık bakanlığında çalışan yardımcı hizmetler sınıfı için ne yaptınız hiç birşey sözde gih geçcekti ama olmadı özde sizin derdiniz mevki makam başka bişey yok bari üyelerinize sahip çıkın dedik onlarında kandırdınız saygılarımla

TEK ÖDEME
TEK ÖDEME - 1 ay Önce

Abooo başkan çok sert tepki vermiş susun uşaklar hepimizi görevden edecek. Yahu sevgili başkan hala ek ödeme peşinden koşmaktan bıkmadınız mı? Neden ek ödemenin maaşa yansıtılması için çalışmıyorsunuz da çok sert tepki vererek bizleri ürkütüyorsunuz.TEK ÖDEME (dönerlerin maaşlara adil bir şekilde yansıtılması)

merhaba dünyalı biz dostuz
merhaba dünyalı biz dostuz - 1 ay Önce

yıllardır memuru %3 maaş zammına mahkum edip, hiçbir şey olmamış gibi davranacaksınız. 3 aylık tavan ek ödeme için de yırtınıyorsun ey kravatlı sendikalı arkadaş.
bulunduğun yerden çok mu öküz gözüküyoruz.

ben
ben - 1 ay Önce

bunlara gerek yok herhangi bir il de sendikadan toplu bir istifa olsa yönetim de dahil yeterli olur

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETLER SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNA ATANMAYAN 2351 VHKİ SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATATIP ZULM EDEN SENDİKACILAR ALLAH VAR ÖLÜM VAR AHRET VAR.
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETLER SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNA ATANMAYAN 2351 VHKİ SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATATIP ZULM EDEN SENDİKACILAR ALLAH VAR ÖLÜM VAR AHRET VAR. - 1 ay Önce

YARDIMCI HİZMETLER HİÇ BİR ZAMAN BU ÖDEMEDEN FAYDALANDIRILMADI.


SIRADAKİ HABER