Sağlık-Sen sağlıkçıların sorunlarının çözülmesini istedi

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlıkçıların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı iş yükü ve sorunlarının arttığına dikkati çekerek, "2021 'Sağlık Çalışanları Yılı' ilan edildi, ancak sağlıkçılar sorun ve beklentilerinin çözümüne dair henüz bir umut ışığı görebilmiş değiller." ifadesini kullandı.

Sağlık-Sen sağlıkçıların sorunlarının çözülmesini istedi
Durmuş, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı'na hüzünle girmenin burukluğunu yaşadığını belirtti.

Sağlıkçıların hem Kovid-19 salgını dolayısıyla ağır iş yükü, çeşitli sorunlar ve can kayıplarının hem de yıllardır süren çözüm bekleyen kronik meselelerinin olduğunu ifade eden Durmuş, şöyle devam etti:

"2021 'Sağlık Çalışanları Yılı' ilan edildi, ancak sağlıkçılar sorun ve beklentilerinin çözümüne dair henüz bir umut ışığı görebilmiş değiller. Buna karşın bolca alkış, bir o kadar takdir ve teşekkür alıyorlar. Ancak bir türlü sesleri duyulmuyor, sorunları çözüme kavuşturulmuyor, yüzleri güldürülmüyor. Fedakarlıkları, alın terleri, mücadeleleri, canlarını ortaya koymaları, bir türlü yetmiyor sorunlarının çözümüne."

Durmuş, sağlıkçıların hak etmediklerini ya da hakları olmayanları değil alın terleri ve mücadelelerinin karşılığını istediklerini belirterek "Örneğin, hakkaniyetsiz ve adaletsiz döner sermaye sistemi son bulsun istiyorlar. Can yakan, alın terini yok sayan bu sistemin yerine, ödemelerin hastane bütçesinden değil merkezi bütçeden karşılandığı yeni bir modele geçilmesini istiyorlar. Bu sayede gelirlerinin, hastanelerin gelirlerine bağlı olmaktan çıkacağını çok iyi biliyorlar." ifadelerini kullandı.

- "Sözleşmeli istihdam modeline son verilsin istiyorlar"

Bu durumun aynı zamanda haksız ücret dağılımının sonlandıracağını kaydeden Durmuş, şunları kaydetti:

"Bunun yanında, hakkaniyetli iş güvencesi herkesin hakkı olduğu için sözleşmeli istihdam modeline son verilsin istiyorlar. Çünkü aynı iş yerinde aynı işi yapıp da birbirlerinden çok farklı mali, özlük ve sosyal haklara sahip olmak kabul edilecek bir durum değildir. Nöbet ücretleri artırılsın istiyorlar. Çünkü sağlık çalışanları nöbete kaldıklarında, normal mesai ücretinden daha düşük ücret alıyor. Oysa diğer kamu çalışanlarında tersi bir durum söz konusu. Sağlık emekçileri, üçüncü sınıf kamu çalışanı değildir. Hayat kurtarmakla yükümlü oldukları unutulmamalıdır.

Ayrıca icap nöbet ücretlerinin bağış değil, hak olduğunu tüm sağlık çalışanları çok iyi biliyor. İdari tasarrufla bazı sağlık çalışanlarına icap nöbeti ödenirken, bazılarına ödenmemesinin izahı mümkün değildir. İcap nöbet ücretleri anne sütü kadar helaldir, her çalışana her hak edene ödenmek mecburiyetindedir."

Sağlıkçıların ağır iş yükünün salgın sürecinde giderek arttığını belirten Durmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:


"AB ülkeleriyle kıyaslandığında, ülkemizde normal koşullarda bir hemşire dört hemşirenin yaptığı işi yapıyor. Benzer durum diğer branşlarda çalışanlar için de geçerli. Sorunun önüne ancak istihdam açığının sıfırlandığı güçlü sağlık ordusuyla geçilir. Hatalı uygulamalar (malpraktis) nedeniyle sağlık çalışanlarının ocağına resmen incir ağacı dikiliyor. 3-4 bin lira maaş alan bir sağlık çalışanının, 100 binlerce liralık tazminatın altından kalkması mümkün değildir. Sağlık, risk payı çok yüksek bir meslek olduğu için idare, hatalı uygulamalar karşısında sorumluluğu çalışana yükleyerek görevini yapmış olmaz. İdareye düşen, her türlü sorun karşısında çalışanını mağdur etmemek, sahip çıkmaktır."

Durmuş, binlerce sağlık çalışanın "görevde yükselme ve unvan değişikliği" sınavları düzenli ve belli aralıklarla yapılmadığı için mali, özlük ve sosyal haklar konusunda kayıp yaşadığını ifade ederek, yönetmelik değişikliği ile bu sorunun önüne geçilebileceğini vurguladı.

Sağlık çalışanı ebeveynler için çocuklarının emniyeti ve bakımının sorun olmaya devam ettiğini belirten Durmuş, "Sağlık çalışanlarının yaklaşık yüzde 40'ı yine sağlık çalışanıyla evli. Diğer kamu çalışanlarıyla evli olma durumları da bu rakama eklendiğinde oran yüzde 60'ları geçmektedir. Dolayısıyla gündüz bakım evi ve kreş uygulamasının hayata geçirilmesi büyük bir zarurettir." değerlendirmesinde bulundu.

Durmuş, sağlık personeline yönelik şiddetten sadece mağdurun tüm sağlıkçıların etkilendiğini, bu olayların önüne geçilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının daha pek çok sorunu var. Bu sorunlarla yaşamayı, bu sorunlara alışmayı, bu sorunların gölgesinde kutsal mesleklerini ifa etmeyi istemiyorlar. Mesleklerini severek yapmalarının yanında bayramlarını bayram gibi kutlamak ve hayatlarını müreffeh bir şekilde sürdürmek istiyorlar. Tüm bunları sağlık çalışanlarına çok görmemek gerekir. Sağlık çalışanları bayramın en güzelini en iyisini hak ediyor. Çünkü onlar, bu ülkenin 'hayat sigortası'. Herkesi, özellikle de sorumluluk sahibi olanları, bunun anlam ve önemini anlamaya ve bu doğrultuda sorunları çözmeye davet ediyoruz."

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
DOĞRUCU
DOĞRUCU - 1 ay Önce

Sizin sayenizde sağlıkçılar bu halde birde utanmadan konuşuyor.

3600 ek gösterge noldu?
3600 ek gösterge noldu? @DOĞRUCU - 1 ay Önce

yalan mı oldu yoksa?

TEK KALEMDE MAAŞ 1500 TL SEYYANEN ZAM LAZIM
TEK KALEMDE MAAŞ 1500 TL SEYYANEN ZAM LAZIM @DOĞRUCU - 1 ay Önce

GAYRISI YALAN

SAYIN BAŞKAN SİZ BİZE COVİTTEN ÇOK ZARAR VERİP PSİKOLOJİK TAHRİBAT YAPIYORSUNUZ.2351 VHKİ DEN BİRİ
SAYIN BAŞKAN SİZ BİZE COVİTTEN ÇOK ZARAR VERİP PSİKOLOJİK TAHRİBAT YAPIYORSUNUZ.2351 VHKİ DEN BİRİ - 1 ay Önce

SİZ VARYA SİZ YANDAŞLARINIZI SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATATIP DİĞER ÇALIŞANLARA ZULM ETTİRİYORSUNUZ.BU HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMAYAN BELEŞ YÜKSEK MAAŞLI MÜDÜRLERLER DİĞER ÇALIŞANLARA ZUM EDİYOR.DİYETİNİDE 2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMAMAKLA ÖDÜYOR.ZALİM BAŞKAN.
VAKTİYLE AFRİKADA ÇOK KURNAZ BİR ADAM VARMIŞ.FİLLERİN GEÇECEĞİ GÜZERGAHA TUZAK KURUP FİLİN TUZAĞA DÜŞMESİNİ BEKLEYE DURMUŞ.GÜN GELMİŞ FİL TUZAĞA DÜŞMÜŞ. FİL TUZAKTA ETKİSİZ HALDEYKEN SİYAH ELBİSELERİ GİYİP BAŞLAR FİLE İŞKENCE EDER.ERTESİ GÜN AYNI ADAM BEYAZ ELBİSELERİ GİYİP İYLİK MELEĞİ OLUP,FİLİ TUZAKTAN KURTARARAK FİLİN KAHRAMANI OLU VERMİŞ.TABİ FİL KENDİSİNE İŞKENCE EDENİ SİYAH ELBİSEYLE,İYİLİK YAPANIDA BEYAZ ELBİSEYLE HATIRLAR,BEYAZ ELBİSEYLE FİLİN GÖZÜNDE KAHRAMAN OLMAYI BAŞARIR.FİLDE BÖYLECE KENDİSİNE İTAAT EDER.BU KURNAZLIK ŞİMDİDE YHS ÇALIŞANLARA YAPILIYOR YERSEN TABİ.BU NE LAHANA NE PEHRİZ TURŞUSU.SINAV KAZANAN 2351 VHKİ 8 YILDIR ATANMAMIŞ MAĞDUR,SINAVSIZ SINIF ATLATILANLARA SES ÇIKARMA,TAŞERONA KADRO VERİLSİN SES ÇIKARMA,SÖZLEŞMEYLE İDARECİ ATANSIN SES ÇIKARMA.SONRA KENDİNİ KAHRAMAN İLAN ET.YEMEZLER İNSANLAR APTAL DEĞİL.SENDİKAYMIŞ BAŞKANMIŞ HEPSİ KENDİ YAŞAM KALİTESİ,KOLTUĞU VE KONUMUNUN MÜCADELESİNİ VERİYOR.KAFASINDA ÜÇ ŞEY VAR CÜZDANI,MAKAMI VE YAŞAM KALİTESİ.UMRUNDAMI TEK MAAŞLA EK GÖSTERGESİZ YAN ÖDEMESİZ MAAŞLA SEKİZ NÜFUS BİR MUHLİS ALLAH İCRA ETSİN.2351 VHKİDEN BİRİ.......

UTANMAK SIKILMAKTA BİR ERDEMDİR AMA NERDE KİM YİTİRDİDE SİZ BULASINIZ.
UTANMAK SIKILMAKTA BİR ERDEMDİR AMA NERDE KİM YİTİRDİDE SİZ BULASINIZ. - 1 ay Önce

2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI - 2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI 2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI BÜYÜK, ÇOK BÜYÜK ADALET İTFAİYECİYE,KIZILAYCIYA,MÜBAŞİRE SINAVSIZ SINIF ATLATMA VAR SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATAMA VAR SINAV KAZANIP 2351 VHKİ Yİ MAĞDUR ETMEK VAR.BU NE GÜZEL HAK HUKUK,EŞİTLİK VE ANAYASA HELAL OLSUN YHS HİÇ EK GÖSTERGE ALMASIN ONUN ÇOLUK ÇOCUĞU ZEHİR ZIKKIM YESİN.ALLAH SORSUN BU NE GÜZEL ADALET.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.
ZATEN UTANMA ,SIKILMA VE ADALET OLSAYDI BİZLER SINAVLA KAZANMIŞ OLDUĞUMUZ KADROMUZU ALMIŞTIK.ALLAH SİZDENDE SEVDİKLERİNİZDENDE ÇIKARSIN SAYIN BAŞKAN.BİZİMDE ÇOLUK ÇOCUĞUMUZ VAR.ALLAH FİTİL FİTİL FİTİL BURNUNUZDAN GETİRSİN İNŞALLAH.......

YA Bİ DÜŞ YAKAMIZDAN DÜŞ ALLAH AŞKINA YETER  BE YETER ALLAH SORSUN.
YA Bİ DÜŞ YAKAMIZDAN DÜŞ ALLAH AŞKINA YETER BE YETER ALLAH SORSUN. - 1 ay Önce

KAÇ YILDIR İKİ GERİ Bİ İLERİ HER ŞEY GERİYE GİTTİ .ALLAH AŞKINA SUS OTURDA ŞU YETKİ SÜRECİNE İYİCE DARBE VURMA.İNSANLAR SANA UYUZ OLUYOR.HELE HELE YHS VARYA SENİN KABUSUN OLACAK HAKSIZ ADAM ZALİM ADAM.NEDİR BU YHS KİN VE NEFRETİN AYRIMCILIĞIN SENİN BU EKTİĞİN NEFRET VE KİN TOHUMLARIN SANA İLERDE ÇOK KÖTÜ AYAK BAĞI OLACAK BUNU UNUTMA.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ HEM BU DÜNYADA HEMDE ÖTE DÜNYADA SENİN KABUSUN OLACAK KABUSUN.ALLAHA HAVALESİN YANDAŞLARINI SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATAT ONLAR SENİ CENNETE GÖTÜRECEK ALLAH TOPUNUZU BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN.

2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP ETMEDİN SAYIN DURMUŞ
2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP ETMEDİN SAYIN DURMUŞ - 1 ay Önce

1. “Zâlimlerin hiçbir dostu ve sözü dinlenecek şefaatçısı yoktur.” (Mü’min sûresi, 18)

Âyetin baş tarafının anlamı şöyledir: “Ey Muhammed! Onları, yüreklerin ağıza geleceği, tasadan yutkunacakları, yaklaşan kıyamet günü ile uyar.”

Zulüm ve haksızlık yapanlar, dünyada, bu zulümlerine yardımcı olan bir takım bayağı kişiler bulabilirler. Zulümlerini de belli bir süre devam ettirmeleri mümkün olabilir. Fakat zulüm ebedî olmaz. Zâlimler, yaptıkları zulüm ve haksızlıkların cezasını Allah’ın huzurunda mutlaka görürler. Bu cezaya bazı kere dünyada da çarptırıldıkları olur. Onların bu hali başkalarına ibret olmaları içindir. Âhirette, hesabın görüleceği günde, zâlimlerin ne bir dostu, ne de Allah’ın huzurunda kendilerine şefaatçı olacak bir yardımcısı bulunacaktır. Zâlimle dost olmak ve zulmüne göz yummak da zulümdür.

2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI
2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI - 1 ay Önce

1. “Zâlimlerin hiçbir dostu ve sözü dinlenecek şefaatçısı yoktur.” (Mü’min sûresi, 18)

Âyetin baş tarafının anlamı şöyledir: “Ey Muhammed! Onları, yüreklerin ağıza geleceği, tasadan yutkunacakları, yaklaşan kıyamet günü ile uyar.”

Zulüm ve haksızlık yapanlar, dünyada, bu zulümlerine yardımcı olan bir takım bayağı kişiler bulabilirler. Zulümlerini de belli bir süre devam ettirmeleri mümkün olabilir. Fakat zulüm ebedî olmaz. Zâlimler, yaptıkları zulüm ve haksızlıkların cezasını Allah’ın huzurunda mutlaka görürler. Bu cezaya bazı kere dünyada da çarptırıldıkları olur. Onların bu hali başkalarına ibret olmaları içindir. Âhirette, hesabın görüleceği günde, zâlimlerin ne bir dostu, ne de Allah’ın huzurunda kendilerine şefaatçı olacak bir yardımcısı bulunacaktır. Zâlimle dost olmak ve zulmüne göz yummak da zulümdür.

SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR SINAVLA VHK OLUNMUYOR ÇOK BÜYÜK ADALET
SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR SINAVLA VHK OLUNMUYOR ÇOK BÜYÜK ADALET - 1 ay Önce

YARDIMCI HİZMETLERE RESMEN ZULM EDİLİYOR.2351 VHKİ 8 YILDIR SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNA ATANMAZKEN SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR.ZALİMLERDE GÖZ YUMUYOR.
Zulmün kıyamet gününde karanlıklar olması, zâlimin o gün karanlıklar içinde kalarak yolunu bulamaması, zulmünün cezasının, şiddetli ve dehşetli olacağı anlamındadır. Zâlimler, dünyada zulmettiklerinin hayatlarını karartmış, onlara âdeta dünyayı zindan etmişlerdir. Şimdi burada hesap gününde karşılaştıkları acıklı manzara, mazlumlara yaptıklarının kendi başlarına gelmesinden başka bir şey değildir.

Zulüm, çoğunlukla Allah’dan başka dostu ve yardımcısı olmayan zayıflara, biçarelere yapılır. Bunu yapanlar ise kalbleri kararmış, Allah korkusundan mahrum kimselerdir. Çünkü kalblerinde Allah korkusu olsa ve hidâyet nurundan nasibleri bulunsa yaptıklarının sonunu düşünürler. İşte böyle kimselerin kıyamet günündeki cezaları, dünyada yaptıklarının karşılığıdır.

mehmet02
mehmet02 - 1 ay Önce

2351 KİŞİ DEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZ HALDE ATAMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ


SIRADAKİ HABER