Sağlık SEN: ÖSYM Alımlarda Hata Yapıyor

“KAMUYA İLK DEFA ATAMADA ÖSYM HATALI UYGULAMA YAPMAKTADIR”

Sağlık SEN: ÖSYM Alımlarda Hata Yapıyor

ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme sonuçlarına göre kamuya yapılan atamalara hâlihazırda kamuda sözleşmeli statüde görev yapmakta olanlarda başvuru yapabiliyor. Bu durumun atama bekleyen sağlıkçıların atanamamasına sebep olduğunu dile getiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Kamuda sözleşmeli statüde görev yapan kişilerin yeni alımlara başvuru yapamaması için kısıtlama getirilmeli. Atama bekleyen kişiler daha fazla bekletilmemeli” dedi. 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 


Bilindiği üzere Sağlık bakanlığı tarafından 2018 yılından itibaren 70 binin üzerinde alım yapılmıştı. Alımlarda yerleşenler, 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesi hükümlerine göre istihdam edilen sözleşmeli personel statüsündedir.
Hâlihazırda kamuda görev yapmakta olan sözleşmeli personelin, yerleştirme işlemleri başvurdukları takdirde ÖSYM tarafından yapılmakta ancak Sağlık Bakanlığı tarafından atamaları yapılamamaktadır. 6 Haziran 1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1’inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında yer alan hükümlerde;
“Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.
Sözleşmesini;
a) Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan,
b) Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlardan,
c) Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 üncü maddenin (b) veya (c) bendi hükmü kendilerine uygulanamayanlardan, tek taraflı feshedenler,  bir yıllık süre şartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilirler.”
Durmuş: Başvurularda Atama Bekleyenler Hak Kaybına Uğramaktadır
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlıkta atama bekleyen binlerce sağlık meslek mezunu arkadaşımızın atanamamasına sebep olan bu durum ÖSYM’nin ataması gerçekleşemeyecek olan kişileri yerleştirmesinden kaynaklanmaktadır. En son 9 Mayıs 2020 de Resmi Gazete’de,  sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda değişiklik yapılmasına dair esaslarda değişiklik yapılmış ve ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirmelerde halihazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olanların ataması yapılamaz hükmü konulmuştur. Ancak bu hüküm sorunu çözmede yetersiz kalmaktadır. Çünkü hâlihazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olanlar ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmeye başvurmakta ve ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri yapılmaktadır. Atamanın yapılamaması halinde yerleştirme yapılan kadro boş kalmakta ve boş kalan kadroya bir başkası yerleşememekte yani atama gerçekleşmemektedir. Bu nedenle ilan edilen kadro sayısında atama gerçekleşmiyor. Asıl yapılması gereken ÖSYM tarafından çıkılan ilanlara kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar başvuramamalıdır. Daha önceden atanmış olanların KPSS puanı yüksek olması nedeniyle yerleşme ihtimalleri diğerlerine göre daha yüksektir. Böylece uzun süredir atama bekleyen arkadaşlarımızın önündeki büyük bir engel kaldırılmış olacaktır. İfadelerini kullandı.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir memur
Bir memur - 1 yıl Önce

Hep boş boş konuşuyorsunuz. Birde sağlık çalışanlarının özlük hakları. 3600 ek gösterge, yhs na bir defaya mahsus hakettiği kadroya geçirilmesi .Bunlar sağlıkçıların ve sağlık çalışanlarının en önemli sorunları bunlar.Bunları kazanın alnınızdan öpeyim sizi.Adalet bakanlığı çalışanlarına 1000 tl covit-19 ikramiyesi veriyor.Sahada çalışan sağlık çalışanlarını boş boş alkışlatıyorsunuz.Asıl biz adalet ve milli eğitim bakanlığını alkışlıyoruz.

sağlık sen
sağlık sen - 1 yıl Önce

sendikacım sen kendi işini doğru yapıyormusun ki millete laf atıyorsun işini yap önce sen işini yap

Sultan
Sultan - 1 yıl Önce

Yillardir suregelen olayi yeni kesfetmis beyefendi

Kara
Kara @Sultan - 1 yıl Önce

Sağlıkçıyı ağzına alamayan yetkili ama etkisiz sendikanın sayın başkanı; maaşınızın kimi 26 kimi 30 bin olduğunu söylüyor neyse işte o maaş size yetmiyordur. Yazık değilmi size kendinize ne zaman bir daha zam yapacaksınız.

Ahmet cinis
Ahmet cinis - 1 yıl Önce

Yenimi aklınıza geldi yıllardır binlerce insan mağdur edilirken sesiniz niye çıkmıyordu. Yakında üye seçimi var demi tamam tamam şimdi oldu

Laborant
Laborant - 1 yıl Önce

Ben Sağlık-Sen üyesiyim ama ciddi bir şey yaptıkları yok bu sendikanın. Tıpkı diğerleri gibi. Gidip 3600 Ek gösterge ve maaşın iyileştirilmesi için çalışacaklarına farklı şeylerle gündemde kalmaya çalışıyorlar. İşin ilginç yanı yukarıda Sendikaların yöneticileri dolgun maaşla hayatını yaşarken altta üyeler habire bir birleriyle çekişiyor. Allah uyandırsın ne diyeyim...

SAYIN BAŞKAN BU RAMAZANI ŞERFTEDE YHS TARAFINDAN ÖYLE HAYIR DUA ALIYORSUNUZKİ HİÇ SORMAYIN.
SAYIN BAŞKAN BU RAMAZANI ŞERFTEDE YHS TARAFINDAN ÖYLE HAYIR DUA ALIYORSUNUZKİ HİÇ SORMAYIN. - 1 yıl Önce

SAĞLIK PERSONELLERİ SİZİ CENNETE GÖTÜRECEK SAYIN BAŞKAN.BİZDE SİZLERE ÇOK DUA EDİYORUZ.7/24 DUACIYIZ. - 2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SAYENİZDE. - SINAVLA KAZANDIĞIMIZ KADROMUZ VERİLMEZKEN.SES ÇIKARMADINIZ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLERE,BELEDİYE İTFAİYE ERLERİNE VE EN SONDA MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.NEDEN SES ÇIKARMADINIZ SAYIN BAŞKAN.2351 VHKİ 8 YILDIR HAYIR DUA OKUYOR.MAĞDURİYETİ BİZLERE SİZİN SESSİZ KALMANIZ YAŞATTI SAYIN BAŞKAN.

ÇOK DUYGULANDIM ÇOK GÖZLERİM YAŞARDI.VAYBE NE ADALETLİ BAŞKAN.BAKIN BAŞKAN BİZİMLE EYLENİYİ.
ÇOK DUYGULANDIM ÇOK GÖZLERİM YAŞARDI.VAYBE NE ADALETLİ BAŞKAN.BAKIN BAŞKAN BİZİMLE EYLENİYİ. - 1 yıl Önce

SAĞLIK PERSONELLERİ SİZİ CENNETE GÖTÜRECEK SAYIN BAŞKAN.BİZDE SİZLERE ÇOK DUA EDİYORUZ.7/24 DUACIYIZ. - 2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SAYENİZDE. - SINAVLA KAZANDIĞIMIZ KADROMUZ VERİLMEZKEN.SES ÇIKARMADINIZ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLERE,BELEDİYE İTFAİYE ERLERİNE VE EN SONDA MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.NEDEN SES ÇIKARMADINIZ SAYIN BAŞKAN.2351 VHKİ 8 YILDIR HAYIR DUA OKUYOR.MAĞDURİYETİ BİZLERE SİZİN SESSİZ KALMANIZ YAŞATTI SAYIN BAŞKAN.

Marsa yerleşelim coşalım
Marsa yerleşelim coşalım - 1 yıl Önce

Bütün dünya buna inansa bir inansa hayat bayram olsa. Memurlar el ele tutmuşsa birlik olsa uzansak sonsuza. Evliya gibi adam, melek bu melek. Çok adaletli, dürüst bir insan. Şu mübarek ramazan kesin cennetle müjdelenmiştir.


SIRADAKİ HABER