Sağlık SEN Mart Ayı Şiddet Raporu Yayınlandı

Genel Başkan Semih Durmuş: "Kırılan eller, hakarete uğrayan onurlar, küfre ve tehdide maruz kalan şahsiyetler nasıl ve nereye kadar şifa dağıtabilir, bunu herkesin iyi idrak etmesi gerekir"

Sağlık SEN Mart Ayı Şiddet Raporu Yayınlandı

Sağlık-Sen, geçen ay sağlık çalışanlarına yönelik kamuoyuna yansıyan 16 şiddet olayında 24 sağlıkçının saldırıya uğradığını açıkladı.

Sendika tarafından, kamuoyuna yansıyan olaylar baz alınarak hazırlanan "Mart Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu"nda sağlık çalışanlarına yönelik şiddette gerileme olmadığı belirtildi.

Ocakta 45 saldırganın karıştığı 13 şiddet olayında 19 sağlık çalışanı, şubatta 36 saldırganın karıştığı şiddet olayında 13 sağlıkçının mağdur olduğu ifade edilen raporda, martta ise 22 saldırganın yer aldığı 16 şiddet olayına 24 sağlık çalışanının maruz kaldığı aktarıldı.

Önceki veriler ve 2021 yılının ilk üç ayı verilerinin genel itibarıyla her bir şiddet olayına birden fazla kişinin sebep olduğunu gösterdiği kaydedilen raporda şu ifadelere yer verildi:

"Yani neredeyse her ay şiddet olaylarına sebebiyet veren kişi sayısı yaşanan olay sayısından fazla olmaktadır. Bu da saldırıların bireysel olmadığını gözler önüne sermektedir. Dikkat çeken bir nokta da çoğu zaman saldırgan sayısının mağdur sağlık çalışanı sayısından fazla olmasıdır. Mart ayında saldırgan sayısı, mağdur sayısının gerisinde kalmıştır. Mağdurlar, önceki aylarda olduğu gibi, çoğunluk itibarıyla mart ayında da hem sözlü hem de fiili şiddet gördü. Sayısal olarak ifade etmek gerekirse, 16 şiddet olayının 13'ü hem sözlü hem fiili, 3'ü ise sözlü olarak vuku buldu. Olaylara sebep olanlar ise hiç değişmiyor. Ay boyunca yaşanan 17 şiddet olayının 7'sinde hasta yakınları, 4'ünde bizzat hastalar, 2'sinde de bizzat yöneticiler rol aldı. Geri kalan şiddet olaylarına ise saha çalışmalarında karşılaşılan kendini bilmez kimseler sebep oldu."

Raporda, geçen ay yaşanan 16 olaya karışan 9 saldırgan hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı, 6 şahsın ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı, 5 saldırgan hakkında soruşturma başlatıldığı ve sadece 2 saldırganın tutuklandığı belirtildi.

Marttaki şiddet olaylarının 9'unun hastanelerde, birinin ilçe sağlık müdürlüğünde, 6'sının da çeşitli saha çalışmalarında meydana geldiği bildirilen raporda, şiddete uğrayan 24 sağlık çalışanının, 5'nin doktor, 8'inin ATT, 1'inin hemşire, 1'inin tıbbi sekreter, 1'inin ebe, 2'sinin güvenlik görevlisi, 2'sinin filyasyon ekibi ve 4'ünün farklı branşta görev yapan sağlık çalışanı olduğu ifade edildi.

Raporda, sağlık çalışanlarının uğradığı şiddete yönelik açılan davalarda, mahkemelerce sanıklara verilen ceza ve yaptırımlara yer verilerek bu kararların sağlık çalışanlarını teskin ettiği aktarıldı.

- "Şiddetin faillerini uzakta aramamak gerekiyor


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Raporda değerlendirmelerine yer verilen Sağlık-Sen Genel Başkan Semih Durmuş, fedakar sağlık çalışanlarının genelde hasta ve hasta yakınlarının şiddetine maruz kaldığını belirtti.

Bu yönüyle sağlıkta şiddetin faillerini uzakta aramamak gerektiğini vurgulayan Durmuş şöyle devam etti:

"Aslında trajik olan da bu. Hastanelere şifa bulmak için gelen hastalar ve yakınları, şifa dağıtan elleri, tabiri caizse kırıyor. Bu durumu kabul etmek mümkün değil. Eskilerin tabiriyle hemhal olmanın yani empati kurmanın ne büyük bir nimet olduğu, bu gibi durumlar karşısında bir defa daha karşımıza çıkıyor. Sağlık çalışanları da insan ve yegane amaçları şifa dağıtmak. Kırılan eller, hakarete uğrayan onurlar, küfre ve tehdide maruz kalan şahsiyetler nasıl ve nereye kadar şifa dağıtabilir, bunu herkesin iyi idrak etmesi gerekir."

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
istanbul61
istanbul61 - 1 hafta Önce

SEMİH DURMUŞ MİDE BULANDIRIYORSUN

BENCEDE HAKLISIN KARDEŞİM.BOŞUNA ORUÇ TUTUP İBADET ETMESİN KUL HAKKINI RABBİM AFFETMİYOR.
BENCEDE HAKLISIN KARDEŞİM.BOŞUNA ORUÇ TUTUP İBADET ETMESİN KUL HAKKINI RABBİM AFFETMİYOR. @istanbul61 - 6 gün Önce

SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATATIP SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ Yİ AĞZINA ALMAYAN SEMİH DURMUŞA BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM İNDALLAHTA DAVACIYIM.MAHKEME-İ KÜBRADA İKİ ELİM YAKANDADIR SEMİH DURMUŞ.AL SANA İLK SAHUR GECESİ HAYIR DUA 2351 VHKİDEN KORO HALİNDE ALIYORSUN BU BEDDUALARI.

3600 EK GÖSTERGE VE 1500 TL SEYYANEN ZAM MÜJDESİ BEKLİYORUZ
3600 EK GÖSTERGE VE 1500 TL SEYYANEN ZAM MÜJDESİ BEKLİYORUZ @istanbul61 - 7 gün Önce

.

2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP ETMEDİN SAYIN DURMUŞ
2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP ETMEDİN SAYIN DURMUŞ - 1 hafta Önce

SENMİ ŞİDDETTEN BAHS EDİYORSUN ÇOK İLGİNÇ.SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMADIĞI İÇİN 8 YILDIR ŞİDDET GÖRÜYOR KİM TARAFINDAN SİZİN ATATTIĞINIZ YANDAŞ SÖZLEŞMELİ MÜDÜRLERİNİZ MARİFETİYLE BU BELEŞ MÜDÜRLER VARYA DİĞER ÇALIŞANLARA ŞİDDET VE MOBİNG UYGULUYOR SİZİN SAYENİZDE ALLAH SORSUN.İNSAN BİRAZ SIKILIRDA ŞİDDET KELİMESİNİ AĞZINA ALMAZ.EDEP YAHU.

mehmet02
mehmet02 - 1 hafta Önce

MİLADI DOLMUŞ OLAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALI
Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On altı yıl oldu bir gelişme yok

SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 1 hafta Önce

EN YÜKSEK SAYILARI TEST ETTİĞİMİZ ŞU GÜNLERDE NEDEN TAVAN EK ÖDEME AMA GENİŞ KATILIMLI OLARAK DİYE DUYURU YAPMIYORSUNUZ.

mehmet02
mehmet02 - 1 hafta Önce

2351 KİŞİ DEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZ HALDE ATAMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Ömer Kartal
Ömer Kartal - 1 hafta Önce

Bu adamı ve bu sendikayı ciddiye alan var mı hala.gerçekten merak ediyorum. Menfaati olanlar hariç tabii!!

saglıkçılar
saglıkçılar - 1 hafta Önce

başımızda ki en büyük şiddet problem sorun sizlersiniz.her ay bunu açıklamakla ne kazanacaksınız bir yaptırımınız olmadıktan sonra acıkla dur

Sağlıkçılar
Sağlıkçılar - 1 hafta Önce

Bakın sendikalar sağlık sen muhtarlara bile ücretsiz ulaşım hakkı veriliyorken siz neler ile uğraşıyorsunuz yahu gidin de bu hakkı bizlere verin deyin


SIRADAKİ HABER