Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş: “Bu Sorunlar Reva Mı?”

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen tarafından düzenlenen Geleneksel Anı, Fotoğraf ve Kısa Film Yarışması’nın ödülleri, Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi. Törene Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Sağlık Eski Bakanı Recep Akdağ, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık Sen Onursal Başkanı Mahmut Kaçar katıldı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş: “Bu Sorunlar Reva Mı?”

Üç farklı kategoride ödüllerin sahiplerini bulduğu törende konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Covid salgınında en ön safta mücadele eden sağlıkçıların mali ve özlük haklarında iyileştirme beklediklerini ifade ederek  Sağlık çalışanları hayatı normale döndürmek için gayret gösterdi. Şimdi onların bütçelerini, maaşlarını normale döndürmek için toplu sözleşmede hükümete görevler düşüyor” diye konuştu.

Döner sermaye, sözleşmeli personel, 3600 ek gösterge gibi sağlık çalışanlarının sorunlarına değinen Yalçın, sağlık çalışanlarının, pandemi döneminde en fazla yıpranan, kendi hayatını toplumun sağlığı için feda eden kişiler olduğunu dile getirdi. Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme masasının bu sorunların çözümü için fırsat olarak değerlendirilmesinin en büyük temennileri olduğunu kaydetti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Sağlık çalışanlarının toplu sözleşmeden beklentileri olduğunu dile getiren Yalçın, hükümetin bu konuda çözüme yönelik adımlar atması gerektiğini ifade ederek “Toplu sözleşme en büyük sosyal politika aracı. 4 milyon kamu görevlisi 2 milyon emeklinin, aileleriyle birlikte 20 milyona yakın insanı ilgilendiren bir sürece giriyoruz. Süreli sözleşmeliler ile süresiz sözleşmeliler arasındaki eşitsizlikleri adaletsizlikleri çözme fırsatı önümüzde duruyor” diye konuştu.

Enflasyon oranlarına dikkat çeken Yalçın, kamu görevlilerinin Ağustos ayındaki Toplu Sözleşme masasından iyileştirme beklediklerini vurgulayarak “Masaya gelecek olan kamu işvereni elinde hesap makinasıyla değil eli açık gelmelidir. Toplumun beklentileri ortadadır.  Memurun alım gücü düşmüştür. Alım gücü düşen kamu görevlilerinin ücretlerinin adil bir şekilde yeniden düzenleneceği süreç olsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş: “Bu Sorunlar Reva Mı?”

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, pandemi illetini sağlık çalışanlarının gözüyle tarihe mal etmek amacıyla yarışmaya konu yaptıklarını söyledi.

Sağlık çalışanlarının, ücret adaletsizliği başta olmak üzere istihdam yetersizliği, tayin engeli, şiddet, malpraktis gibi pek çok sorunla boğuştuğuna dikkat çeken Durmuş, “Oysa bu insanlar ülkemizin, milletimizin kahramanları. Bu sorunlar reva mı? Sağlık-Sen olarak tüm bu sorunların son bulması için ‘artık yeter’ diyoruz. Çalışanlar sorunlarla boğuşmak yerine, kutsal görevleriyle bütünleşsinler, artık yüzleri gülsün. Biz, sağlık çalışanlarının yüzü gülerse, Türkiye’nin yüzünün güleceği inancındayız” şeklinde konuştu. 

Sağlık Komisyonu Başkanı Akdağ: “İstihdam Açığı Kapanmış Değil”

Ödül töreninde konuşan Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sağlık çalışanlarının sayısının yetersiz olduğunu dile getirerek, “Sağlık Bakanı olduğum dönemde büyük açık vardı. AK Parti olarak sağlık çalışanlarına yönelik istihdamı artırdık ama bu açık henüz kapanmış değil” dedi.

Polislere ve öğretmenlere göre sağlıkçıların kıyaslanmayacak kadar eksik kadroyla çalıştığına değinen Akdağ, OECD rakamlarına göre Türkiye’nin sağlık çalışanları sayısı bakımından en alt sırada yer aldığını vurgulayarak, daha fazla sağlık çalışanı istihdamının yapılması gerektiğini kaydetti. 

Toplu sözleşme sürecinin başlayacağını hatırlatan Akdağ, “Toplu sözleşmede, hem çalışanlar arasındaki adaletsizlik açısından hem de toplu olarak ücretlerin iyileştirilmesi açısından gerekenler yapılmalıdır. Yanınızdayız. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı olarak, süresiz sözleşmeli durumunun diğer süreli sözleşmelilerle eşitlenmesi taraftarıyım” diye konuştu.

Sağlık Bakan Yardımcısı Aydın: “Gerçek Ordu Sağlık Çalışanları”

Törene katılan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın ise pandemi döneminde ülke olarak savaş verildiğini ama ön safhada sağlık çalışanları olduğuna dikkat çekti. Resmi olarak doğrulanmış bilgilere göre 50 bin kişinin pandemi nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Aydın, “Ancak daha fazla kaybımız olduğunu biliyoruz, önümüzdeki yıllarda tahribat ortaya çıkacaktır” dedi.

Sağlık-Sen Onursal Başkanı Kaçar: “Hak Ettiğinizi Alacağınıza İnanıyorum”

Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Onursal Başkanı Mahmut Kaçar da “Geçmişte biz sağlık çalışanlarını tanımlarken ‘canını riske atan insanlar’ olarak tanımlardık.  Pandemiyle birlikte bu tanım ‘hayatını feda eden sağlık çalışanları’ olarak değişti. Sağlık çalışanları halkın vicdanında çok büyük yer edindi. Toplu sözleşme masasında hak ettiğinizi alacağınıza inanıyorum” dedi.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 1 ay Önce

sandık yaklaşıyor, son günleriniz.

2000 TL SEYYANEN ZAM VE 3600 EK GÖSTERGE AĞUSTOS TOPLU SÖZLEŞMEDE VERİLECEK Mİ?
2000 TL SEYYANEN ZAM VE 3600 EK GÖSTERGE AĞUSTOS TOPLU SÖZLEŞMEDE VERİLECEK Mİ? @hasan - 1 ay Önce

BANA BUNU SÖYLE!

ran
ran - 1 ay Önce

Utanmaz arlanmazlar,hala ortalıkta yüzleri kızarmadan dolaşabiliyorlar.

Kara
Kara - 1 ay Önce

Aklı selim memurun olduğu yerde sizin gerçek üye sayınız sıfır olmalı. Ama bizde öyle memur nerdee

Ytre
Ytre - 1 ay Önce

Şunlara bakhele, dalga geçiyorlar, bizi bilmem de, ben şahsen size hakettiğinizi vericem.

ANKARA
ANKARA - 1 ay Önce

Hükümet yetkilileri ile kol kola dolaşıp etkinlik yapıyorlar. Kim inanır ki sizlere . Ama üye sayısına felan bakınca biz bunu hak ediyoruz arkadaşlar.
Yanlış anlaşılmasın hiç bir sendikaya üye değilim asla da üye olmam...

amele
amele - 1 ay Önce

bırakın gövde gosterısını .kadroya gecen işçilerden daha az haklarımız var :( çalışın bıraz çalışın

mehmet02
mehmet02 - 1 ay Önce

EN İYİ TAPTIĞINIZ ŞEY FOTOĞRAF ÇEKMEK HELAL OLSUN

mülakat
mülakat - 1 ay Önce

görevde yükselme yazılıda 76 ile 92 arasında puan alan personeline hakkını vermeyen fazla kalan kadroları geri iade eden bir bakanlık ve üst düzey yöneticiler şüphe uyandırıyor acaba ne işlerle uğraşıyorlar


SIRADAKİ HABER