Sağlık-Sen Eylül Ayı Sağlıkta Şiddet Raporunu Açıkladı!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen), eylül ayında sağlık emekçilerine yönelik 15 şiddet olayında 24 çalışanın mağdur olduğunu bildirdi.

Sağlık-Sen Eylül Ayı Sağlıkta Şiddet Raporunu Açıkladı!

Eylül ayına ilişkin "sağlıkta şiddet" raporunu duyuran sendikadan yapılan açıklamada, sağlıkta şiddetin zaman, zemin ve kurban ayrımı olmadan ilerleyişini kararlılıkla sürdürdüğü, bu durumun sağlık çalışanlarını daha çok endişelendirdiği ve meslekten soğuttuğu belirtildi. Olay bazlı tepki ve yaklaşımların meselenin kökten çözümüne katkı sağlamadığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

"Sağlık Bakanlığını bir defa daha önleyici, caydırıcı ve engelleyici adımlar atmaya davet ediyoruz. Bu adımların başında ise silah, bıçak ve benzeri yaralayıcı cisimlerle hastaneye girişlere son verilmesi olmalıdır. Hastanelere giriş anından itibaren şiddet konusunda hassasiyet oluşturucu çarpıcı görsel ve videolara uygun ortamlarda yer verilmelidir."

Adana'da doktorlardan filasyon ekibine saldırıya sert tepki

“15 VAKANIN 10’U HASTANEDE 4’Ü SAHADA GERÇEKLEŞTİ”

Açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik 15 şiddet vakası yaşandığı, 25 saldırganın yer aldığı bu vakalar nedeniyle 24 sağlık çalışanının mağdur olduğu belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

"Eylülde yaşanan şiddet vakalarının 3'ü hastalardan, 5'i ise hasta ve hasta yakınları tarafından vuku buldu. 5 olaya magandalar sebebiyet verirken 2 olayı ise idareciler gerçekleştirdi. Şiddet olaylarının 13'ü hem sözlü hem fiili, biri sözlü, biri ise mobbing olarak cereyan etti. 15 vakanın 10'u hastanelerde yaşanırken 4'ü sahada, biri ise aile sağlığı merkezinde gerçekleşti."

İki doz aşılamada "mavi kategori"ye giren il sayısı 26'ya yükseldi

ŞİDDETTEN EN ÇOK ETKİLENENLER GÜVENLİK GÖREVLİLERİ VE DOKTORLAR

Şiddet olaylarından en çok etkilenen kesimin doktorlar ve güvenlik görevlileri olduğuna işaret edilerek, 6 doktor, 6 güvenlik görevlisi, 4 acil tıp teknisyeni ve 3 hemşire ile 5'i farklı pozisyonlarda görev yapan sağlık çalışanının mağduriyet yaşadığı, mağdurların 4'ünün kadın, 20'sinin erkek olduğu bildirildi. Şiddet olaylarına sebebiyet veren 25 saldırgandan 9'u hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı, 11'inin gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı kaydedildi. Saldırganlardan 3'ünün tutuklandığı, biri hakkında adli işlem başlatıldığı, biri için de arama kararı çıkarıldığı belirtildi.

Ağustos ayında 36 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı

“ÖNLEMEK İÇİN EKSTRA UYGULAMALAR DEVREYE SOKULMALIDIR”

Raporu değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, mevcut yasa ve uygulamaların şiddeti önlemeye yetersiz kaldığını belirtti.

Yargı kararlarının şiddet olaylarında caydırıcı bir rol oynamadığını ifade eden Durmuş, şunları kaydetti:

"Bir kurumda çalışanların emniyeti, o kurumu sevk ve idare edenlerin sorumluluğundadır. En alttan en tepeye sağlık idaresi, çalışanlarının emniyetini sağlamakla yükümlüdür. Kamunun hiçbir yerinde sağlık birimlerindeki kadar şiddet olayı yaşanmıyor. O halde sağlıkta şiddeti önleme amacıyla ekstra uygulamalar devreye sokulmalıdır. Sağlık çalışanlarının şiddetle mücadele yükümlülüğü bulunmuyor. Bu yükümlülük idareye aittir. İdareyi yükümlülüğünü bir an önce yerine getirmeye davet ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 07:03

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
memur
memur - 2 hafta Önce

merhabalar bu hafta içinde eskişehir daha sonra şanlıurfa illerinde kamu çalışanlarına zorunlu pcr testi uygulaması kaldırıldı haberleri ni okuduk bilgimiz oldu bu konu hakkında bir bilginiz varmıdır bu illerde nasıl böyle bir karar alınıyor illerin böyle bir karar alma hakları varmıdır neden diğer iller de bu uygulamala yürürlüğe konulmuyor artık yeter pcr testi vermek istemiyoruz yada kurumlarda çalışanlar yada öğrenciler artık bu pcr testini işten kaçmak okuldan kaçmak için kullanıyorlar bu durumun önüne geçmek için pcr testi zorunluğunu kaldırıp aşı yapılması zorunluluğu getirilmelidir.aşılamanın en az olduğu illerin arasında şanlıurfa da nasıl böyle bir karar alınabiliyorsa bu pcr testi artık bütün türkiyede kaldırılmalıdır.özellikle il bazında aşılama oranları %70 oranında olan illerde pcr testi uygulaması kaldırılmalır.okulda çocuklarımızı öğretmenler ikide bir test yaptırsın diye söylüyorlar iş yerlerimizde amirlerimiz iş arkadaşlarımız ufak bir nezle de grip olmamızda git pcr testi yaptır diyorlar yeter artık kimileride işten kaçmak için pcr testini kullanıyor gidiyor gelmiyor işe

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, başkanlığında toplanan il umumi hıfzıssıhha kurulu ise şöyle bir karar aldı: “Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personellerden eksik aşılı olanlar ile aşısız olanların haftada iki defa PCR testi yaptırarak kurum amirlerine ibraz etmelerinin sağlanması hususunun iptal edilmesine oy birliğiyle karar verildi.”
aşılamada en az olan illerde bu kararlar veriliyorsa aşılaması 70 üzerinde olan illerde derhal böylebir karar verilmelidir

SIRADAKİ HABER