Sağlık Sen Başkanından Bakanlığa Zehir Zemberek Sözler

Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi, entegre ilçe hastanelerinde ve entegre nöbet hizmeti sunan merkezlerde görev yapan aile hekimleri ile Sağlık-Sen hizmet binasında bir araya geldi. Toplantıya dair Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, mesaj yayınladı. Köksal "Sayın Bakanım evet yoğunsunuz bakanlık geleneğinden gelmiyorsunuz, ama sizin küçük enişteler WhatsApp'tan devlet yönetiyor buyurun daire Başkanımız fazla mesaiye nasıl çözüm arıyor... Ankara’da sıcak yerde bakanlıkta oturup beş yıldızlı otellerde eğitim verip Türkiye’nin gerçeklerini slayt üstünden anlatan yeni dönem yöneticiliğe örnek olacak Daire Başkanları WhatsApp üzerinden emirler yağdırıyor" dedi.

Sağlık Sen Başkanından Bakanlığa Zehir Zemberek Sözler

Köksal “Bu uygulamanın en son örneği, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Hukuk ve Mevzuat Daire Başkanı Sayın Av. Halil Şen’den geldi. Sahanın sıkıntıları çözme noktasında ağzını açmayan illerin yapısını ve ülkenin gerçeklerini görmezden gelen idareciler WhatsApp'ta aslan kesiliyor" dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya bürokratlarını şikayet eden Köksal “Sayın bakanım bürokrat yapınız maazallah WhatsApp olmasa idi nerden talimat yağdıracaktı. Sahayı Ankara'dan görenlere bir kaç uyarı yapalım. Mihalıççık ilçesi bir ucundan diğer ucuna 109 köye sahip Aile Hekimleri köylerini ziyaret edip gezmek zorunda. Günyüzü ilçesine Eskişehir’den ulaşım doğru dürüst yok. Aile Hekimleri entegrelerde nöbet tutuyor evet bunun içinde para alıyor, Yasa hazırlanırken Almanya’yı örnek alıp sahada Sudan, Afrika standartları ile uygulama yapıldığını” belirtti.

Köksal bürokratların ve bakanlık yetkililerinin cevaplamasını istediği soruları sorarak aşağıdaki soruların cevaplanmasını istedi.

  • Sözleşmeli idareciler, başhekimler, müdürler, uzmanlar kaç para maaş almaktadırlar.
  • Sözleşmeli idareciler ile birlikte sağlık da dönüşüm çöküşü dönüyor dememize rağmen verdiğiniz fazla mesai ücreti ile yönetici maliyeti arasında ne fark var?
  • Türkiye’nin en güzel yerine başta uzman hekimlik kadrosu olmak üzere Batının göbeği dediğimiz turisttik yerler dahil 4924 sözleşmeli atamaları neden yapıyorsunuz. Normal münhal kadrosuna bile binlerce gönüllü varken niçin devleti zarara uğratıp 4924 atamaya devam ediyorsunuz?
  • Hastanelerde fazla mesainin peşine düştüğünüz kadar yanlış yapılan yatırımların peşine düştünüz mü?

Hasan Hüseyin Köksal açıklamasında “En büyük çağrımızda entegre sağlık tesisleri başta olmak üzere aile hekimliğinin doğasına aykırı olan acil nöbet hizmetleri, defin icap nöbetleri, fazla çalışma, esnek çalışmanın yanlış uygulanmasına göz yuman veya bi haber olan Aile Hekimliği Daire Başkanı Uz. Dr Ayşe Çuhadar’adır. Aile Hekimlerinin hasta sayılarının 4000 üzerinden 4 yıldır 2500 standardına düşüremeyen idarecilere hesap sorun veya işgal edilen koltukları boşaltın, Aile Hekimlerine ayda 5 nöbetten 24 saat nöbet tutturup birde Aile Hekimliği yapın demek hangi düşüncenin ürünüdür. Sürekli nöbet tutan TSM hekimleri ayda ortalama 7 nöbet tutarken bu uygulama hangi vicdanın ürünüdür.” diye seslendi.

Köksal “Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin temel unsuru olan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının sorunlarını göz ardı edenler, fazla mesai peşine düşmüş durumdalar. Ortalama bir aile Hekimi günlük 80 rpt yapmaktadır. Ayrıca obezitesi, danışmanlığı, üreme sağlığı, KETEM faaliyetleri derken vatandaşa hizmet noktasında Aile Hekimlerinden çok fazla iş yükü yüklenmiş bulunmaktadır. Aile Hekimlerinin iş yükü bir hayli fazla iken münavebeli diyerek, bu personeller sözleşmeli “Biz Aile Hekimlerine her şeyi yaptırırız” demek sadece ve sadece akıl tutulmasıdır.

Köksal “Sayın Daire Başkanı Halil Şen’e bir son sorumuz olsun.” diyerek, Sağlık Bakanlığı olarak personele verilmek istenmeyen fazla mesai ücretleri Tüm Türkiye’de ne kadar? Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı eğitim adı altında yılda ne kadar ödeme yapıyor? Sorularının cevabını istemektedir" ifadelerini kullandı.

Köksal Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının sıkıntılarını dile getirerek “Fazla mesaiye ayırdığınız zamanı sahanın eksikleri sağlık çalışanın sorunları üzerine zaman ayırılması gerekmektedir. Başta Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları olmak üzere sağlık çalışanlarının yükü ağırdır ve birde gereksiz hak etmeden makama gelenlerin kahırlarını çekmemelidirler.” dedi.

Eskişehir Sağlık Sen Şube Başkanı Köksal çözüm önerisini de açıklayarak Sağlık Bakanına çağrıda bulundu. Köksal “O kadar eleştirdik çözümü de belirtelim. Perifer ilçelerde Aile Hekimliği sistemi kaldırılsın. İlgili yöneticiler bu zihniyetle zaten Aile Hekimliği sistemini gereksiz görüyorlar. Entegre Sağlık Tesisleri bu sayede hem doktor kazanır hem de para kaybetmemiş olur. Entegre nöbet hizmeti veren sağlık tesislerini kapatın sizde kurutulun bizde. Sayın Bakanım her şey mevzuat değildir.” dedi.(https://www.eskisehirekspres.net)

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 01:11

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed
Muhammed - 11 ay Önce

Helal olsun.Bakanlığıda taşrayıda bilen birisi olarka imza atarım bunun altına.Sözleşmeli Yöneticilere genel bütçeden maaş ödensin.Personelin kazancından elinizi çekin.ek ödeme sıfır.Sene 2004 te atandığım 25 yataklı hastanede bile 100 TL ek ödeme alıyorduk.16 yıl sonra bırak 100 TL yi 5 Tl verseler önemsediğimi hissedeceğim.Kpss olmadan, gençlik kolları kanalıyla alınan bekçilerin maaşları Kararname ile polislere eşitlendi.Sağlık Müdürlüğünde bir uzman bile Üniversitedeki profesör kadar maaş alıyor.Bakanlık acilen çözüm üretmeli.Tabi çözüm üretecekler öncelikle kendi sözleşmelerini fesh edip normal daire başkanı, genel müdür maaşı almaya başlamalı.Akparti sağlıkta sözleşmeli maaşı kaldırmalı.4 adam ballı maaş alacak diye 600 personeli kendine düşman etmeyi kim ister.Hastanelerde hükümete oy veren kalmamış.Sendikaya rakamları yanıltıcı

SAHADAN KOPUK BİR BAKANLIK
SAHADAN KOPUK BİR BAKANLIK @Muhammed - 11 ay Önce

SAĞLIK TEŞKİLATI NE HALE GELDİ?

Urfalı
Urfalı @Muhammed - 11 ay Önce

Urfalı olsun yeter ki Başkanlık da yapar müdürlük de yapar hepsini yapar Görevde de çok eyi yükselir

HEP İFTİRA
HEP İFTİRA @Muhammed - 11 ay Önce

SİZE KİM İNANIR

Mir file
Mir file - 11 ay Önce

Sendika başkanlarının da maaşını paylaşırsanız çok seviniriz herkesin maaşı döneri neyi varsa paylasilsin şeffaflık olsun

işin cılkı çıkmış
işin cılkı çıkmış - 11 ay Önce

Hastaneleri pislik götürüyor sadece bakanlıktan denetmenler geleceğiz zaman temizlik yapılıyor geri kalanda bakanlığın atadığı yöneticiler kıçların oturduğu koltuğu korumakla meşgul partili biri aradıkları zaman önlerini ilikleyip soğuk yağmur demeden kapıda bekliyorlar eğer adamınız var ise hiç mesaiyede gelmeyen birini aratın çarşıda gezin örnekmi istiyorsun AĞRI

ARTIK PROFESYONEL SÖZLEŞMELİ YÖNETİM VAR
ARTIK PROFESYONEL SÖZLEŞMELİ YÖNETİM VAR @işin cılkı çıkmış - 11 ay Önce

AĞRI BÖYLE OLABİLİR. SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER MUTLU. ÖNEMLİ OLAN BU.

İŞİ BİLEN DEĞİL İŞİNİ BİLENLER İŞ BAŞINDA

istanbul
istanbul @işin cılkı çıkmış - 11 ay Önce

yöneticilerin memnun etmek istediği kesim belli onlarda memnun..

TOPALDEMİR
TOPALDEMİR @işin cılkı çıkmış - 11 ay Önce

Adana Kozan Devlet hASTANESİ de aynı maalesef. Hergün yerel basının gündemindeler ama hiç istifini bozmadan yüzsüzce ortalıkta geziyorlar ve yakında hastanede doktor kalmayacak giden gidene. Acıyan Allah vatandaşa acısın.

Ahmet
Ahmet @işin cılkı çıkmış - 11 ay Önce

Tüm Türkiye böyle ne yazık ki kardeşim, tüm ülke böyle. Hiç bir Cuma namazını kaçırmayan ama kul hakkını afiyetle yiyen, adalete düşman, kendini o koltuktan alabilecek birileri varsa önünde dansöz olan idareciler var her yerde. Ağrı ile sınırlı değil ne yazık ki

SELİMCAN
SELİMCAN - 11 ay Önce

NE KADAR İLGİNÇ,SAYIN DEVLET BAHÇELİ'DE,SAYIN BAKAN'I ÇOK TAKDİR EDİYOR. SAYGILARIMLA.

vefa
vefa @SELİMCAN - 11 ay Önce

senin yorumlarının çoğu anlaşılır değil..az yorum yapsan..saygılarımla!!

Hasbinallah
Hasbinallah - 11 ay Önce

Yan dal uzmanı bile aile hekimi olmak istiyor bugün. Tespitler çok doğru olmayabilir yani. Ama illaki dışı seni içi beni yakar durumu olabilir. Genel anlamda sorunların çözümü bence şu şekilde olmalıdır: Siyaset de sendika da, bir hak yeme değil, hak arama aracı olarak kullanılmalıdır.

salda
salda - 11 ay Önce

enteğre hastanelerde hastane müdürleri ne iş yapar bizimki sadece yazılara paraf atıyor herşeyi il sağlık alıyor zaten maaşlarıda il yapıyor müdüre ne iş kalıyor biri bana bunu açıklasın kaç para maaş alıyorlar bilen varsa yazsın Allah Aşkına

salda
salda @salda - 11 ay Önce

hakiki mi sahte mi sağlık yönetici olduğunu bilemem bizim müdür 3 ncü kat odasına oturmuş hiç çıkmıyor canımmm demekki odasında asıl dedikoduyu o yapıyor gerçekleri yazıncada zorunuza gidiyor liyakat lazım

Hakiki Sağlık Yöneticisi
Hakiki Sağlık Yöneticisi @salda - 11 ay Önce

sen nasıl bir görev yapmasını isterdin. olmayan bütçe ile ihale mi yapsın, yoksa senin gibi dedikodu mu yapsın. ha canımmmm.

deniz coşkun
deniz coşkun @salda - 11 ay Önce

bildiğim kadarıyla bakanlık oluru ve uygun eğitim düzeyi varsa 1400 lira gibi ek ödeme alıyor ama başhekimin üzerinde iken bütün sorumluluk entegrelerde 663'e tabi olamıyor ve 700-800 lira gibi başhekimlikten ek farkı oluyor

mert
mert - 11 ay Önce

benim anladığım bunlar sağlığı çökertmeye yemin etmişler başka izahı yok

attci
attci - 11 ay Önce

Toplu sozlesmelerde yenilen hak kaybımız gibi vs den dolayı halen sağlık senden nefret ediyorum hakkımızı savunmadılar ancak sayın köksal'ı sadece sahsı için, bu cümleleri için saygıyla alkışlıyorum ancak sadece aile hekımleri değil yardımcı sağlık personelleri içinde bir iki kelime etseydi..


SIRADAKİ HABER