'Sağlık idarecileri sözleşmeli değil sınavla atanmalıdır'

'Sağlık idarecileri sözleşmeli değil sınavla atanmalıdır'

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, sağlık idarecilerinin ve sağlık çalışanlarının üzerinden sözleşme dönemlerinin tehdit olmaktan çıkarılması gerektiğini belirterek, “Başhekimi olmayan kurumlara derhal başhekim görevlendirmeleri yapılmalı. 'Bu benden, bu değil' mantığından arınarak liyakati ön planda tutarak sözleşmeli yöneticilik sisteminden vaz geçilmeli. Yönetim kadrolarında proje üreten idarecilere yer verilmeli. Hekim arkadaşlarımızın istifaları önlenmeli. Sağlık çalışanlarının sorunları ve çözüm önerilerine yönelik sendikaya değil, sendikalara kulak verilmeli. Sözleşme imzalayarak dışarıdan kuruma gelen idareci arkadaşlarımızda o kuruma ait kurum hafızası yok, kurumu tanıyıp aidiyet duygusu oluşuncaya kadar sözleşme süresi bitiyor. Bu süreç sil baştan yeniden başlıyor. Doğal olarak yeniden sözleşme imzalayana kadar birçok kuruma çivi dahi çakılmıyor, varsa projeler askıya alınıyor. Bu durumda kaybeden kurumlarımız, çalışanlarımız ve hizmet alanlar oluyor” dedi.
 

“Sözleşmeli statüden vazgeçerek sınavla sağlık idarecileri atamalarını yapılmalıdır”


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Sağlık Bakanlığı dışında sözleşmeli yöneticinin neredeyse bulunmadığını ifade eden Demircan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Temel dinamiklerimizden bir tanesi olan sağlık hizmetlerinde neden sözleşmeli sağlık idarecileri var? Geçmişte CEO ve genel sekreterlik modelleri denendi ama olmadı. Bir bakanlıktan beş bakanlık çıkartıldı. Aynı binada aynı bakanlığın iki farklı idarecisi asansör kullanımlarını birbirlerine kapattı, bir birlerine yemek dahi vermek istemediler. 'Benim referansım, senin referansını döver' mantığı yürütüldü. Aylardır İstanbul Sağlık Müdürlüğü ile ilgili 'gitti, geldi' söylentileri ile belki müdür bey ve ekip arkadaşlarının performansları düştü. Benzer birçok ilimiz var. Türkiye'nin spesifik hastanelerinin başında başhekimleri yok. Hem sözleşmeli, hem vekil. Bu tezata son verilmeli. Sağlık bakanlığına çağrımız; biran evvel sözleşmeli statüden vazgeçerek diğer bakanlıklarda olduğu gibi sınavla sağlık idarecileri atamalarını yapmalarıdır.”(İzmir Gündem)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 13:59

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAĞLIK MEMURU
SAĞLIK MEMURU - 2 ay Önce

MEVCUT SİSTEMDE LİYAKAT KARİYER İLKELERİNE BAKILMIYOR.ADAMIN VARSA YÖNETİCİ OLUYORSUN.MİLYONLARCA LİRA BÜTÇEYE SAHİP KURUMLAR KİME NASIL NEDEN EMANET EDİLİYOR.MESALA KOÇ HOLDİNG HERHANGİ BİR KURUMUNA BU ŞEKİLDE YÖNETİCİ ALIYOR MU?BU SİSTEMDE NEDEN HALA İNAT EDİLİYOR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

nur
nur @SAĞLIK MEMURU - 2 ay Önce

Sanki sınav olunca adil olacak...Torpili olan yine sınavı geçecek.Sonuç yine aynı.

TEŞKİLATDAN
TEŞKİLATDAN - 2 ay Önce

AZ KALDI SABREDİN.. UCUBE SİSTEMİN SELASI OKUNACAK

SIRADAKİ HABER