"Sağlık Bakanlığını ve ilgili yetkilileri sağlık çalışanlarının haklarını vermeye davet ediyoruz"

"Sağlık Bakanlığını ve ilgili yetkilileri sağlık çalışanlarının haklarını vermeye davet ediyoruz"

Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı Süral yaptığı basın açıklamasına, sadece alkışın yetmediğimi ifade ederek, “Ek ödemenin üzerine yüklenen yükler yüzünden maaşlarının enflasyon ve dolar karşısında erimesi yetmezmiş gibi ek ödemeleri de alamayıp maaş kaybı yaşamaktaydılar” dedi.

Süral şunları kaydetti;

“Pandemi gelip ülkemize vurunca zaten fazla mesaiyle işleri döndürmeye çalışan sağlık çalışanları daha fazla çalışıp bunun üzerine ailesinden uzak yaşamak zorunda kalmışlardır. Sağlık Bakanımızın mecliste sağlıkçıları alkışlatıp peşine “sadece alkış yetmez” demesi üzerine sağlık çalışanları büyük bir umuda tutunmuş ama sonrasında çıkan ek ödeme genelgesiyle resmen hüsrana uğratılmıştır. Bunun yanında Mart ayından beri sorunlarının çözülmesi yerine bakanlıkça yapılan sorunlara karşı vurdumduymazlık çalışanların ve sendikamızın sabrını taşırmıştır. Son olarak yine bir ek ödeme yapılacak denilip halkı sağlıkçılar çok para kazanıyor gibi bir düşünce içine sokması sağlıktaki şiddetin artmasına vesile olmuştur. Oysaki çıkartılan yönetmeliğe göre Covid-19’la ilgili Servis, Yoğun Bakım, Poliklinik ve laboratuvarda çalışanlara yapılacak tavan ödeme yaşadıkları maaş kaybını bile karşılamamaktadır. Bunun yanında Covid-19 dışında çalışanlar risk altında değilmiş; gibi kelime oyunlarıyla Genel İdari Hizmetlere 0 TL Sağlık Hizmetlerine 0 ile 100 TL gibi bir ödeme riskli birim görünen yoğun bakımlarınsa 200-250 TL’lik bir ücret alması biyolojik savaşta çalışan sağlık çalışanlarımıza Sağlık Bakanlığının ve diğer yetkililerin sorunlarına ne kadar uzak olduğunun kanıtıdır. Covid-19 dışında çalışan bir hemşire arkadaşımızın baktığı hastanın Covid-19 pozitif olması hiç önemsenmemiş hatta hatta hayatınız bakanlıkça tehlikeye atılmıştır. Çünkü Covid-19 dışında çalışılan yerlere covid ile ilgili kişisel koruyucu donanımlar verilmemekte ya da kısıtlı verilmektedir. Siz serviste ve/veya ilgili bir yerde çalışırken covid hastası değilmiş gibi işlem yapıyorsunuz sadece cerrahi maskeyle ama kişi covid hastası. Burada çalışanın güvenliği de ayrıca riske atılmaktadır. Sağlık Bakanlığının ve ilgili yetkilileri sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeye haklarını vermeye davet ediyoruz. Sendikal olarak yıllarca yapmış olduğumuz öneriler, araştırmaların hepsi yok sayılmaktadır. Burada yok sayılan sendikamız değil sağlık çalışanlarının ta kendisidir. Savaşta askerinizi sahipsiz erzaksız bırakamazsınız. Bırakırsanız sonuçlarına katlanırsınız.”

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAİF SENDİKACILIK DEĞİL HAKİKAT SENDİKACILIĞI İSTİYORUZ
NAİF SENDİKACILIK DEĞİL HAKİKAT SENDİKACILIĞI İSTİYORUZ - 1 hafta Önce

1500 TL SEYYANEN ZAM NERDE?

3600 EK GÖSTERGE NERDE?

DÖNER SERMAYE SABİT ÖDEMESİNİN EMEKLİ MAAŞLARIMIZA YANSITILMASI NERDE?

YIPRANMA PAYININ GEÇMİŞ HİZMET YILLARINI KAPSAMASI NERDE?

SEN NERDESİN SAĞLIKSEN?

SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR SINAVLA VHKİ OLUNAMIYOR 2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR.
SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR SINAVLA VHKİ OLUNAMIYOR 2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR. - 2 hafta Önce

Sayın başkan çok adilseniz.Sınavsız atanan müdür ve idarecilerin atanmasına karşı çıkın.Anayasanın eşitlik ilkesi pas pas edilmiş.Her bakanlık kararnameyle yada torba yasayla sınavsız sınıf atlatıyor,bizim bakanlıkta sınav kazanan 2351 vhki sınavla kazandığı kadrosunu alamıyor 8 yıldır mağdur ediliyor.Bumudur anayasanın eşitliği,bumudur hak,hukuk ve adalet.işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.Taşeron kadro aldı,kızılaydan geçenler vhki oldu.İlk okul mezunu itfaiye erleri sınavsız sınıf atladı,mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bizim suçumuz sınav kazanmak oldu.Allah bılen Allah görendir.Mutlak adil olan Allaha havale ediyoruz.Herkes bir yerden tutunmuş.üç maymunu oynuyor.Gömülmüş yiyor.Onların çoluk çocuğu varda bizim yokmu?Allah haksızların hakkından gelsin.Ekmeğin kaç tl olduğundan bi haber yaşayıp gidenlere hakkımız haram olsun.sınav kazanıp atanmayan 2351 vhkiden biri.

sağlık32
sağlık32 - 2 hafta Önce

Ne fazla mesaisi o Doktorlar için geçerli.

ebe
ebe - 1 hafta Önce

hangi hakları verdiler çok merak ediyorum.heralde sözleşmeli idarecilere verdiler. hani ek gösterge hani sınavsız ünvan değişikliği hep kendilerine ve çevrelerindeki kişileri iyi yerlere yerleştirdiler. 4 d personeller kadar itibarımız kalmadı.

SIRADAKİ HABER