Sadece bir hemşireye fazla mesai ücreti ödenmesi

İzmir Bayındır Devlet Hastanesi'nde sendikal ayrımcılık nedeniyle mağduriyetlerin yaşandığını belirten Birlik Sağlık Sen Başkanı Ahmet Doğruyol, “Kamu kurumları hiçbir bürokratın özel işletmesi değildir” diye tepki gösterdi.

Sadece bir hemşireye fazla mesai ücreti ödenmesi

Yenigün'den Güven Güneş'in haberine göre;

 Hemşireler içerisinde sadece bir hemşireye fazla nöbet ücreti ödenirken diğer hemşirelere izin verildiğini ayrıca 35 yıllık hemşireler acil serviste görevlendirilirken 3 yıllık hemşirelerin ise servise gönderilmesine tepki gösteren Birlik Sağlık Sen Başkanı Ahmet Doğruyol hastane içerisinde sendikal ayrımcılık yapıldığını belirtti.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “İzmir Bayındır Devlet Hastanesinde 30-35 yıllık hizmeti olan hemşireleri acil servise veren hastane yönetimi, sendika sayılarının belirlendiği son gün malum sendikaya üye olan hemşirelerin birini servise, diğerini de 30 yıllık hemşirenin çalıştığı yer olan, EKG ye ve poliklinik sorumluluğuna vermesi düşündürücüdür” dedi.

ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Doğruyol sözlerine, “30 yıllık ameliyathane hemşiresinin ameliyathaneden alınıp acile verilmesi yine bakanlığın talimatına rağmen yoğun bakım sertifikası olan iki hemşire arkadaşımızın acile verilmesi, yoğun bakım sertifikası olmayan hemşirelerin, yoğun bakıma verilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Hastanede yaklaşık 40 hemşirenin hiç birine fazla mesai ücreti ödenmezken sadece bir hemşireye fazla mesai ücreti ödenmesi personeller arasında yaşanan adaletsizliğin boyutunu ortaya koymaktadır.Bir hemşireye iki birimin sorumluluğu verilirken, sorumluluk talep eden bir başka hemşireye sorumluluk verilmemesini de anlamak mümkün değildir” diye konuştu.

SENDİKAL AYRIMCILIK YAPILIYOR

Ahmet Doğruyol, “Bayındır Devlet Hastanesi avuç içi kadar küçük bir hastanedir. Küçücük hastanede bile sendikal ayrımcılığın ne denli olduğu ortadadır. 657 sayılı Kamu Görevlileri kanununda ‘Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanır’ denilmesine ve TCK’nın 118. Maddesinde ‘Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’ denilmesine rağmen yöneticilerin bu cesareti nerelerden aldığını merak ediyoruz. Kamu kurumları hiçbir bürokratın özel işletmesi değildir. Kamu kurumları kanun genelge ve yönetmelikler çerçevesinde yönetilir. Yaşanan sendikal ayrımcılığın düzeltilmemesi durumunda, yasal yollara da başvuracağımızı bildiririz” diye konuştu.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER